Światowy Dzień Ziemi

22.04.2021 źródło, fot.: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 3 min.

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach już po raz XXII organizuje obchody Dnia Ziemi.

22 kwietnia od godz. 10:00 rozdawane były darmowe sadzonki drzewek i nasiona. Sadzonki jodły zostały przekazane przez Nadleśnictwo Kozienice w Pionkach. Ze środków Powiatu Radomskiego zakupiono m.in. nasiona ziół i przypraw (mięta, oregano, majeranek, lubczyk, bazylia, szałwia). Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Sadzonki i nasiona odbierali również nauczyciele ze szkół i przedszkoli, którzy wraz z dziećmi z okazji Dnia Ziemi planują posadzić rośliny na swoim terenie lub założyć ziołowe ogródki w doniczkach. Na pewno dzięki temu w Pionkach będzie jeszcze bardziej zielono. Zainteresowanie było tak duże, że w przyszłym roku MOK też przygotuje taką akcję.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia, wydarzenia kulturalne zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej, będzie można w nich uczestniczyć 24 kwietnia (program poniżej). Na profilu fb/kulturapionki oraz w Telewizji Lokalnej Kurier Pionkowski wydarzenie zaczyna się o godz.15:00 i do wieczora będzie można zobaczyć: spotkania, koncerty, warsztaty i wiele innych atrakcji.

godz. 15:00  - Dzień Ziemi dla najmłodszych ekologów

 • ogłoszenie wyników konkursu  plastycznego dla dzieci „ECO – kreacja”, na który wpłynęło wiele interesujących i bardzo oryginalnych prac zainspirowanych lasem
 • warsztaty recyklingowe, gdzie Pani Ania pokaże jak ze skarpetki nie do pary możemy samodzielnie przygotować zabawkę
 • teatrzyk dla dzieci „W Krainie Wróżek”. Artyści z teatru „Kalejdoskop” zaprezentują przedstawienie o tematyce ekologicznej

godz. 16:00 – Spacer po Kozienickim Parku Krajobrazowym

Chociaż Pionki otoczone są lasami Puszczy Kozienickiej to na pewno są w niej piękne miejsca, których nie mieliśmy okazji zobaczyć. Spacer z pracownikiem Kozienickiego Parku Krajobrazowego będzie wspaniałą inspiracją do pieszych lub rowerowych wędrówek po okolicy.

godz. 17:00 – Czym jest Slow Food?

Na to pytanie odpowie dietetyczka - Karolina Zapora. Wiosna to idealny czas na zmiany, może warto zastanowić się nad wprowadzeniem do jadłospisu dań przygotowywane z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków? Jak się do tego zabrać? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie podczas spotkania.

godz. 20:00 – koncert zespołu „No Control”

Koncert radomskiego zespołu, który na scenie muzycznej pojawił się 4 lata temu i tworzy muzykę prosto z serca. W swoich utworach łączy rock z bluesem.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do zaangażowania się w akcję „Wspólny las”. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzenia lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają substancje chemiczne, które mogą skazić powietrzę, glebę i wodę. W dniach 19-24 kwietnia:

 1. Ze spaceru do lasu (oczywiście z zastosowaniem się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii) zbierz minimum 5 śmieci.
 2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do wydarzenia Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach „Wspólny las” oznaczając #kulturapionki oraz #wspolnylas i oznacz znajomych.
 3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo – idą do lasu, zbierają śmieci, robią zdjęcie i wrzucają do wydarzenia „Wspólny las”.

Dla pierwszych 20 osób, które wezmą udział w akcji przewidziane są nagrody specjalne!

Celem święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Jest też zachętą do zmian codziennych nawyków, które korzystnie wpłyną na kondycję środowiska naturalnego:

 • zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko możemy zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy  z roweru, komunikacji miejskiej (przypominamy - w Pionkach jest darmowa), poruszajmy się pieszo
 • naprawiajmy zamiast wyrzucać - reperowanie  jest lepsze dla środowiska i przynosi ogromną satysfakcję
 • segregujmy śmieci
 • robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą
 • róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko to co nam jest rzeczywiście potrzebne
 • nie marnujmy żywności, żyjmy w myśl idei zero waste
 • kupujmy mniej ubrań, korzystajmy z second handów - przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety
 • kupujmy lokalne produkty - korzystaj z miejscowych warzyw i owoców, transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety
 • płaćmy rachunki przez internet
 • zakręcajmy wodę podczas mycia zębów
 • wybierzmy prysznic zamiast wanny

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach

Współorganizatorzy: Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice.

Zobacz także

Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
Co zrobiliśmy – co przed nami. Mniejsze i większe inwestycje miejskie
Co zrobiliśmy – co przed nami. Mniejsze i większe inwestycje miejskie
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja