Pamięć o ofiarach II wojny światowej

01.09.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

W środę, 1 września przypadła 82. rocznica wybuchu II wojny światowej – największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości. Władze miasta wraz z przedstawicielami organizacji oraz kombatantami pamiętali o poległych i walczących za wyzwolenie Polski.

1 września, to wyjątkowa data w kalendarzu. W 1939 r., bez żadnego ostrzeżenia Polska została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy i tym samym rozpoczęła się największa z wojen, która pochłonęła krwawe żniwo. Każdego roku czcimy pamięć tych, którzy stanęli do walki.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowali wspólnie: Proboszcz Parafii pw. Świętej Barbary ks. Robert Kowalski, Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk oraz Rada Miasta Pionki. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów oraz zniczy na Górce Zasłużonych, gdzie spoczywają prochy harcerzy i partyzantów z Pionek i okolic, którzy podjęli heroiczną walkę z okupantem.

W imieniu mieszkańców Pionek wiązankę złożył burmistrz Robert Kowalczyk wraz z zastępcą Kamilą Kaczorowską. Następnie: przedstawiciele Rady Miasta, koło PiS Pionki, Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych koło Kozienice, Związek Inwalidów Wojennych oddział Kozienice, przedstawiciele Nowej Lewicy Frakcja SLD Pionki, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Pionki, Zakon Rycerzy Kolumba im. Św. Michała Archanioła w Pionkach, przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat radomski oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Pionkach.

Na Cmentarzu Nowym zgromadzili się również mieszkańcy Pionek, którzy indywidualnie przyszli oddać pamięć poległym składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze. Swój hołd oddawali w ciszy i skupieniu.

Druga część uroczystości odbyła się w kościele pw. Św. Barbary patronki miasta, gdzie punktualnie o godz. 18.00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, którą wspólnie odprawili proboszczowie pionkowskich parafii: ks. Robert Kowalski, ks. Wojciech Tyburcy i ks. Mariusz Wincewicz oraz ks. wikary Konrad Jaśkiewicz. Hołd ofiarom II wojny oddali licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji i szkół. Szpaler sztandarów był symbolem najwyższego uznania dla walczących w czasie II wojny światowej.

Dziś, 1 września, w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, wszyscy zatrzymaliśmy się na chwilę by pomyśleć o tych, którzy zginęli za swój naród. To moment, kiedy oddaliśmy hołd walczącym, ale również tym, którzy w okrutny sposób ponieśli śmierć w obozach zagłady lub zostały zamordowane w jakikolwiek inny sposób z rąk okupanta.

Zobacz także

Pieski z Patrolu – teatrzyk dla dzieci
Pieski z Patrolu – teatrzyk dla dzieci
Festyn „Postaw na Rodzinę”
Festyn „Postaw na Rodzinę”
Przerwa w dostawie wody
Przerwa w dostawie wody
Z seniorami przez Puszczę Kozienicką
Z seniorami przez Puszczę Kozienicką
Wycieczka do Poronina
Wycieczka do Poronina