Zielone Pionki – Aktywiści miejscy

10.07.2022 Tekst przeczytasz w 3 min.

Aktywna młodzież z terenu miasta odwiedziła władze Pionek by podziękować za wsparcie w realizacji projektu Zielone Pionki – Aktywiści miejscy, podzielić się wrażeniami, zapoznać z pomysłami i wspólnie przedyskutować co jeszcze można zrobić by Zielone Pionki były jak najbardziej zielone i przyjazne środowisku.

Projekt fundacji GAP Polska to kilka miesięcy nauki przez zabawę i aktywizację mieszkańców Pionek, którzy chcieliby pomóc matce Ziemi, ale przy okazji wdrożyć w życie kilka ciekawych rozwiązań ekologicznych, np. wykorzystanie wody deszczowej nie tylko w przydomowym ogródku, czy zaprojektować przestrzeń miejską by zachwycała paletą barw, bioróżnorodnością, ale przede wszystkim pozwoliła na chwilę relaksu i odprężenia wśród zieleni stworzonej własnymi rękami.

Młodzi Aktywiści w ramach projektu chcieli trafić ze swym przesłaniem do najmłodszych oraz tych dorosłych, którym nie jest obojętny los planety. Poprzez różnego rodzaju akcje, warsztaty oraz zaangażowanie mieszkańców pokazywali oraz uczyli jak wykonać przydomowy kompostownik, jak zbierać wodę deszczową oraz jak sadzić rośliny by utworzyć gildie, których zadaniem jest jak najbardziej ekologiczne uprawianie roślin. Grządka grządce nierówna, a sadzenie wszystkiego „pod linijkę” i w jednym gatunku może szkodzić roślinom. Młodzi ekolodzy przy wsparciu opiekunów projektu uczyli mieszkańców, które rośliny uprawiane obok siebie przynoszą korzyści nie tylko ludziom, ale również sobie.

Przez długie miesiące aktywności wśród mieszkańców Pionek, młodzi aktywiści podnieśli świadomość społeczną by chronić drzewa, sadzić łąki kwietne, które pozwalają owadom współżyć z ludźmi w środowisku miejskim, ale przede wszystkim tworzyć enklawy zieleni, które pozwalają nam żyć. Wycięcie starych drzew podnosi temperaturę nawet o 5⁰C, brak krzewów, wysokich traw i drzew liściastych powoduje coraz większe zanieczyszczenie powietrza oraz brak pożytecznych owadów, ptaków czy gryzoni. Aktywiści miejscy przekonywali, że wszechobecna betonoza, nawet ta na terenie zielonych przecież Pionek, wyrządza wiele szkody nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom.

Zielone Pionki – Aktywiści miejscy, to grupa osób mocno zaangażowana w poprawę ekologicznej świadomości mieszkańców naszego miasta. Ich działania można śledzić na profilu Zielone Pionki, gdzie na bieżąco zamieszczają mnóstwo ciekawych informacji oraz relacjonują swoje działania.

Dzięki wsparciu władz Pionek oraz jednostek podległych urzędowi Aktywiści miejscy mogli realizować swoją działalność tworząc chociażby ogród społeczny na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Wielu mieszkańców otrzymało od fundacji bezpłatne kompostowniki czy eleganckie pojemniki na deszczówkę, a także dowiedzieli się gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie dla ekologicznych rozwiązań.

Zwieńczeniem projektu było uczestnictwo w kilkudniowych warsztatach w Norwegii, podczas których młodzież mogła przekonać się jak celebrowana jest wartość wody i jak ogromne znaczenie ma bioróżnorodność najbliższego otoczenia. Przy okazji zakończenia projektu, uczestnicy otrzymali specjalne certyfikaty, które upoważniają ich do organizowania zajęć ekologicznych. Aktywiści miejscy na spotkaniu z burmistrzem Robertem Kowalczykiem oraz wiceburmistrz Kamilą Kaczorowską podzielili się pomysłami na dalszą aktywizację naszej społeczności w ramach dbania o planetę i jej zasoby. Małymi krokami można stworzyć coś naprawdę cennego, a przy tym dobrze się bawić i aktywować innych do wspólnego działania.

Zobacz także

Poranek z teatrem dla najmłodszych – Na tropie zaginionej opowieści
Poranek z teatrem dla najmłodszych – Na tropie zaginionej opowieści
78. rocznica Powstania Warszawskiego w Pionkach
78. rocznica Powstania Warszawskiego w Pionkach
Krwiodawco twoja krew jest bardzo potrzebna!!!
Krwiodawco twoja krew jest bardzo potrzebna!!!
Quest rowerowy „Szlakami czterech rezerwatów w Puszczy Kozienickiej”
Quest rowerowy „Szlakami czterech rezerwatów w Puszczy Kozienickiej”
Przerwa w dostawie wody ul. Chemiczna
Przerwa w dostawie wody ul. Chemiczna