Tu zginęli 77 lat temu

25.04.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

25 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 77 rocznicę tragicznego wydarzenia w Pionkach – rozstrzelania dziesięciu partyzantów przez niemieckiego okupanta. Egzekucji dokonano 22 kwietnia 1944 roku przy obecnej ulicy Zwoleńskiej. Tego dnia za Ojczyznę tragicznie zginęli: Jan Cieślik, Adam Guzal „Jarema”, Józef Marek „Kier”, Mieczysław Marzysz, Stanisław Połeć „Cichy”, Władysław Rybka, Jan Wrona, Władysław Baran, Stanisław Podolski, Stefan Sztuka.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe, gdzie proboszcz parafii ks. Wojciech Tyburcy odprawił mszę za naszych lokalnych bohaterów. Następnie uroczystości przeniosły się przed pomnik Gloria Victis przy ul. Zwoleńskiej – miejsca, gdzie za Ojczyznę swoje życie oddało 10-ciu partyzantów. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię w miejscu pamięci tego tragicznego wydarzenia, nie było licznie zgromadzonych mieszkańców, nie było pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli organizacji. Reżim sanitarny wymusił na nas wszystkich konieczność zorganizowania symbolicznych obchodów.

Na maszt flagę narodową wciągnęli strażacy OSP, a modlitwę za ofiarność partyzantów odmówił ks. Wojciech Tyburcy. Wiceburmistrza miasta Pionki Kamila Kaczorowska w krótkim rysie historycznym przypomniała zebranym oraz mieszkańcom, którzy będą oglądali obchody w telewizji lokalnej, historię poległych.

–  To właśnie tu, w miejscu w którym się znajdujemy, 77 lat temu dobiegło kresu ich życie. Stali tutaj, jak my dzisiaj, patrząc w oczy żołnierzom hitlerowskim i spoglądając po raz ostatni na swoich bliskich i współmieszkańców miasta. Gloria victis et gloria memoribus - chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają. Jesteśmy im to winni, to nasz obowiązek. Ci młodzi patrioci żyją w naszej pamięci i żyć będą. Nie tylko przy okazji rocznic, lecz na trwale wpisani w lokalną historię i niepodległościową tradycję.

W tym szczególnym dniu ważne jest również wspomnienie i pamięć o kombatantach. W kilku ciepłych słowach mówiła o nich Bożena Teperska ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Pionki okręg Radom, a przy okazji podziękowała pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach za organizację wydarzenia. Kazimierz Teperski wraz z Kamilą Kaczorowską wręczyli odznaczenia za krzewienie patriotyzmu.

Na zakończenie uroczystości wiązanki przed pomnikiem złożyli:

  • Kamila Kaczorowska i Barbara Siek – w imieniu władz miasta oraz mieszkańców,
  • Radni Rady Miasta Pionki,
  • Poseł na Sejm RP Konrad Frysztak,
  • Zakon Rycerzy Kolumba w Pionkach,
  • przedstawiciele PiS koło Pionki,
  • przedstawiciele Nowej Lewicy,
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Szczep Czarnych Jedynek.

Zobacz także

Półmetek spełnionych zamierzeń
Półmetek spełnionych zamierzeń
Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Maturalny maraton. Czas start!
Maturalny maraton. Czas start!
Otwieramy Basen Miejski
Otwieramy Basen Miejski
„Warszawska Syrenka” 2021 eliminacje miejski
„Warszawska Syrenka” 2021 eliminacje miejski