Tang Soo Do Pionki czołowym klubem Mistrzostw Polski Taekwondo

22.03.2023 źródło, fot.: Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Tekst przeczytasz w 3 min.

W miniony weekend w Częstochowie odbyły się Mistrzostwa Polski Taekwondo ZS PUT. Obsada tegorocznych mistrzostw była rekordowa, bowiem do udziału zgłosiło się aż 748 uczestników z 32 klubów, ze wszystkich grup wiekowych od najmłodszych dzieci do seniorów włącznie. Świetny start zanotowali zawodnicy Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki, którzy podczas dwudniowych zmagań wywalczyli aż 28 medali: 13 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych.

Tak okazały dorobek medalowy zapewnił im, po raz pierwszy w historii klubu, czwarte miejsce na podium klasyfikacji generalnej zawodów, obejmującym pięć najlepszych drużyn.

Ponadto zdobywca trzech złotych medali Paweł Zawadzki wywalczył tytuł najlepszego zawodnika w kategorii młodzików.

Poziom tegorocznej rywalizacji był bardzo wysoki, co jest już swego rodzaju normą na mistrzostwach Polskiej Unii Taekwondo, a kategorie bardzo licznie obsadzone. O medale było więc bardzo trudno.

Najlepiej zawodnicy pionkowskiego klubu wypadli w konkurencji form tradycyjnych otwartych (między stylowych), dominując w większości kategorii. To była zawsze ich mocna strona ale w tegorocznej edycji obok wysokiego poziomu technicznego zaprezentowali wyjątkową ekspresję.

Mistrzami Polski zostali: Amelia Wojda – dzieci, Zuzanna Nowak – młodzicy 8 gup, Paweł Zawadzki – młodzicy +7 gup, Jan Wojda – kadeci +4 gup, Wiktoria Rutkowska – juniorzy +4gup, Krzysztof Monkosa – seniorzy -3 gup, Jakub Płachta – seniorzy +2 gup.

Cieszy dalszy postęp, szczególnie młodszych zawodników, w konkurencjach typowo technicznych taekwondo, szczególnie w technikach specjalnych. W tej specjalności mistrzami Polski zostali: Paweł Zawadzki – techniki specjalne i techniki szybkościowe młodzików – 145cm i Filip Pawlak – techniki specjalne młodzików – 155cm.

Pewien niedosyt mogą budzić wyniki osiągnięte w walkach. Należy jednak uwzględnić fakt, że większość naszych zawodników debiutowała w starszych kategoriach wiekowych i nie do końca poradziła sobie z presją rywalizacji z bardziej doświadczonymi i utytułowanymi rywalami oraz preferencjami sędziowskimi. Nie zawiedli nasi faworyci Jakub Płachta i Wiktoria Rutkowska, która powróciła do startów po dwuletniej przerwie. Mistrzynią Polski w walkach soft stick dzieci została Amelia Wojda a wicemistrzynią w walkach młodziczek została Zuzanna Nowak. Największa niespodziankę sprawiła debiutująca w kategorii kadetek Maja Gronczyńska, która została mistrzynią Polski w walkach semi contact – 160cm.

Nie sposób jest opisać szczegółowo udziału tak licznej reprezentacji Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki w tych mistrzostwach. Każdy z zawodników włożył wiele wysiłku w przygotowania do startu, ponosząc przy tym wiele wyrzeczeń związanych z systematycznym udziałem w treningach przygotowawczych. Nie w każdym przypadku starczyło to do wywalczenia tytułu mistrzowskiego czy medalu ale powinno zaprocentować w dalszej części sezonu sportowego.

Wyjazd na mistrzostwa został dofinansowany przez Zarząd Powiatu Radomskiego w ramach zadania publicznego: „Organizacja udziału reprezentacji powiatu radomskiego w kickboxingu i taekwondo, w zawodach wojewódzkich i centralnych” oraz przez Burmistrza Miasta Pionki, w ramach zadania publicznego: „Organizacja zajęć sportowo – rekreacyjnych w zakresie upowszechniania sportów walki wśród dzieci i młodzież uzdolnionej sportowo z terenu Gminy Miasta Pionki”.

Poniżej podajemy pełną listę medalistów:

DZIECI

 • Amelia Wojda: 1 miejsce formy, 1 miejsce walki soft stick
 • Liliana Malinowska: 2 miejsce formy
 • Oskar Banaszek: 3 miejsce formy

MŁODZICY

 • Paweł Zawadzki: najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii młodzików, 1 miejsce formy, 1 miejsce t. specjalne, 1 miejsce t. szybkościowe
 • Filip Pawlak: 1 miejsce t. specjalne, 3 miejsce formy , 3 miejsce t. szybkościowe
 • Zuzia Nowak: 1 miejsce formy, 2 miejsce walki
 • Hania Fila: 2 miejsce formy
 • Ania Figuła: 2 miejsce formy
 • Michalina Grudzień: 3 miejsce formy
 • Gabriela Kutyła: 3 miejsce t. szybkościowe

KADECI

 • Maja Gronczyńska: 1 miejsce walki
 • Jan Wojda: 1 miejsce formy
 • Hanna Amerek: 2 miejsce formy
 • Anastazja Wiszniowska: 3 miejsce formy

JUNIORZY

 • Wiktoria Rutkowska: 1 miejsce formy, 2 miejsce walki
 • Martyna Grabowska: 3 miejsce formy

SENIORZY

 • Jakub Płachta: 1 miejsce walki light contact, 1 miejsce formy, 3 miejsce walki semi contact
 • Krzysztof Monkosa: 1 miejsce formy
 • Piotr Olszewski: 3 miejsce formy

UDZIAŁ

Aleksander Tumidajewicz, Aleksandra Włodarska, Jan Monkosa, Zuzanna Mąkosa, Barbara Amerek, Kacper Drózd, Szymon Mąkosa, Nikodem Mazur, Franciszek Siczek, Julia Panufnik, Olga Sztamberek, Filip Staniszewski.

 

Tang Soo Do Pionki czołowym klubem Mistrzostw Polski Taekwondo

 

Zobacz także

Obniżka taryf za ciepło w mieście
Obniżka taryf za ciepło w mieście
Ponad 4 mln zł dla Pionek
Ponad 4 mln zł dla Pionek
Przerwa w dostawie wody w dniu 15.04.2024 r.
Przerwa w dostawie wody w dniu 15.04.2024 r.
Rozbudowa drogowego układu komunikacyjnego w rejonie ulicy Polnej w Pionkach
Rozbudowa drogowego układu komunikacyjnego w rejonie ulicy Polnej w Pionkach
W Dniu Czekolady warto dzielić się słodkościami
W Dniu Czekolady warto dzielić się słodkościami