Ruchoma rzeźba w parku

18.05.2021 Tekst przeczytasz w 3 min.

Pionki zmieniają się każdego dnia. W poniedziałek w centrum miasta, w pobliżu parku przy Al. Jana Pawła II stanęła ruchoma rzeźba Marii Koras. Dzieło to postać tancerki. Figura ta w zamyśle artystki miała być jak najbardziej podobna do postaci narysowanej przez dziecko. Pomysł na rzeźbę zrodził się, kiedy artystka przejeżdżała przez warszawską dzielnicę Praga i wyobraziła sobie właśnie taką białą, tańczącą postać na tle starych, zdewastowanych kamienic.

Rzeźba jest osadzona na mechanizmie, który obraca ją wokół własnej osi. Na pierwszy rzut oka ruch nie jest widoczny, bowiem pełny obrót trwa ponad 3 godziny.

Rzeźba „Tańcz”, to kolejny obiekt, który pojawił się w przestrzeni publicznej miasta i jest kontynuacją projektu prezentacji rzeźb, które zupełnie zmieniają wygląd naszego miasta, co spotyka się z dużą akceptacją społeczeństwa.

Szczególne podziękowania dla artystki złożyli we wtorek burmistrz Robert Kowalczyk,wiceburmistrz Kamila Kaczorowska oraz radny miejski Zbigniew Belowski, którzy podejmowali gościnnie Marię Koras w Pionkach. Marzeniem artystki jest wykonanie sesji fotograficznej swojej rzeźby w przestrzeni dawnej elektrociepłowni na terenie Pronitu. W centrum miasta rzeźba będzie prezentowana przez rok, wcześniej można było ją podziwiać w MCSW Elektrownia w Radomiu, gdzie cieszyła się ogromną popularnością.

Tytuł rzeźby swoją formą nawiązuje do magicznego zaklęcia. Taniec to najbardziej bezpośrednia forma ekspresji, dlatego wydaje się bliski idei wolności. Pracując nad tancerką artystka starała się wyrzeźbić postać pełną swobody w taki sposób, w jaki narysowałoby ją dziecko. 
Podstawą rzeźby jest mechanizm, nawiązujący do pozytywki, który obraca rzeźbę wokół własnej osi w zwolnionym tempie, przez co ruch tancerki nie jest zauważalny w pierwszej chwili. Rzeźba obraca się w swoim własnym rytmie. Monumentalna wysokość rzeźby była podyktowana tym, że pierwotnie miała ona tańczyć na dachu jednej z praskich ruin. Inspiracją dla projektu była stara zabudowa warszawskiej Pragi, gdzie przez 6 lat artystka wynajmowała pracownię. W 2016 roku praca była prezentowana w Galerii Kaplica w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Maria Koras – ur. w 1987 r. w Monachium. W latach 2006–2012 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Profesora Piotra Gawrona. W roku 2012 otrzymała z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki. Jej praca dyplomowa została pokazana na wystawie „Comeing Out Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2012”. W latach 2009–2010 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w ramach programu stypendialnego Erasmus, gdzie przygotowywała wystawy indywidualne i uczestniczyła w wystawach zbiorowych. W 2011 roku brała udział w performansie Pawła Althamera podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Viennafair w Wiedniu. W 2014 roku otrzymała stypendium przyznane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Medalu FIDEM, Sofia. W 2016 prezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzy w zakresie rzeźby, medalierstwa oraz lalkarstwa.

Rzeźba stanęła w centrum miasta dzięki uprzejmości firmy Marc Bud Marek Baran, który bardzo aktywnie pomaga w realizacji tego typu projektów.

Zobacz także

W Dniu Dziecka wielka zabawa
W Dniu Dziecka wielka zabawa
Ogromna akcja strażaków w Soudal
Ogromna akcja strażaków w Soudal
Inicjatywa lokalna nową formą współpracy z mieszkańcami
Inicjatywa lokalna nową formą współpracy z mieszkańcami
Żołnierze WOT zapraszają do szczepień preparatem Johnson&Johnson w punkcie DRIVE THRU
Żołnierze WOT zapraszają do szczepień preparatem Johnson&Johnson w punkcie DRIVE THRU
Sześć medali mistrzostw Polski kickboxingu dla zawodników Tang Soo Do Pionki
Sześć medali mistrzostw Polski kickboxingu dla zawodników Tang Soo Do Pionki