Zmarł Wojciech Pestka – wybitny poeta, prozaik, tłumacz, współautor scenariusza filmu Klecha

03.04.2023 Tekst przeczytasz w 2 min.

Wojciech Pestka zmarł 3 kwietnia 2023 roku w wieku 71 lat. Zawsze empatyczny, pełen energii i chęci dzielenia się dobrem z całym światem. Matematyk, poeta, prozaik, dziennikarz, tłumacz, scenarzysta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, założyciel i prezes Stowarzyszenia Jedlnia, inicjator wielu przedsięwzięć społecznych i kulturalnych. Mówił, że nie wolno bać się życia.

 

Dostałem od życia więcej niż sobie na to zasłużyłem.
W sensie zawodowym robię to, co jest moją pasją, wyzwaniem i sprawia mi radość – piszę”

 

Scenariusz do filmu Klecha powstał na motywach powieści autorstwa Wojciecha Pestki pt. „Powiedzcie Swoim”. Uważał, że „nie należy bać się życia dlatego tylko, że nie możemy go zrozumieć. Strach niczego nie zmienia, nie chroni nas przed niczym a jedynie paraliżuje, pozbawia szans na sukces, szczęście, odbiera perspektywy na przyszłość”.

Wojciech Pestka urodził się 27 listopada 1951 roku w Pionkach. Po ukończeniu studiów (UMCS 1974) do czasu ogłoszenia stanu wojennego był pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu nagród w tym Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za osiągnięcia literackie (2010), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (Ukraina, 2012), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola (Ukraina, 2013), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa (2013), odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013), medalu „Za Wierność Przesłaniu Poety” (Ukraińska Fundacja Kultury, 2015), brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017), Medalu 700-lecia Miasta Lublin (2018). Uhonorowany „Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości” nadanym przez prezydenta RP w 2021 r., a w 2022 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Pełni niepowetowanej straty

 

Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk
wraz z pracownikami
oraz społeczność miasta Pionki

 

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w czwartek 6 kwietnia 2023 r. o godz. 13:00 w Kościele pw. Św. Mikołaja w Jedlni, po którym nastąpi złożenie Prochów na cmentarzu parafialnym w Jedlni.

Zobacz także

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Pałacyku Jana Prota
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Pałacyku Jana Prota
„Dla Ciebie śpiewałem…”
„Dla Ciebie śpiewałem…”
Wystawa zjawiskowych rzeźb w Galerii Hall
Wystawa zjawiskowych rzeźb w Galerii Hall
Frekwencja na piątkę podczas festynu Postaw na Rodzinę
Frekwencja na piątkę podczas festynu Postaw na Rodzinę
Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego
Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego