Zanocuj w lesie

29.04.2021 Tekst przeczytasz w 4 min.

Nadleśnictwo Kozienice wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Od 1 maja wprowadzamy w Nadleśnictwie Kozienice, jak we wszystkich lasach Polski, program „Zanocuj w lesie” – informuje nadleśniczy Tomasz Sot. – Opiera się on na dwóch terminach survivalu i bushcraftu. Survival jest bardziej kojarzony z umiejętnością przetrwania, przeżycia, ale mam nadzieję, że takiej akurat nie będzie. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na bushcraft, to jest termin, który bardziej nas skłania do umiejętności zachowania się w przyrodzie, w warunkach przyrodniczych, w warunkach które na co dzień są dla nas trochę surowe. Lasy Nadleśnictwa Kozienice są otwarte, są bezpieczne, są zorganizowane. Miejsc postoju wyznaczyliśmy na majówkę 11. Królewskie Źródła są dostępne, co prawda z objazdem, ale zapraszamy wszystkich. Szlaki rowerowe, szlaki piesze, a zatem w dobie maja, pięknej, budzącej się przyrody, na wiosnę, ale też w okresie pandemii zapraszamy wszystkich serdecznie na spacer, zapraszamy na jazdę rowerową, na wiele aktywności relaksu właśnie na terenach leśnych. Pamiętajmy żeby zajrzeć na naszą stronę, tam już pojawiła się zakładka Zanocuj w lesie, aby zapoznać się z warunkami, regulaminami, bo jak w każdym miejscu, poczynając od placu zabaw przedszkola, tak i w lesie musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami i powinniśmy niektóre zachowania tak ukierunkować aby nie przeszkadzać innym. Chcemy również zwrócić uwagę na bardzo duże zainteresowanie, szczególnie tym terminem bushcraft. Chcielibyśmy, ciągle otwierając się na społeczeństwo zachęcić ludzi do poznawania miejsc dotychczas nieodwiedzanych. To jest coś co pozwoli, na obszarze który wyznaczyliśmy i który jest najatrakcyjniejszy pod względem przyrodniczym, ażeby zobaczyć leśnictwo, lasy Puszczy Kozienickiej od środka, od tej kuchni. Wydaje mi się, że to będzie bardzo ciekawa propozycja. Jeżeli państwo nawet nie zdecydujecie się na zanocowanie, to warto skorzystać z tej oferty i przynajmniej zobaczyć jak wygląda Puszcza Kozienicka na wiosnę. Mam nadzieję, że to będzie świetny program otwierający lasy. Proszę nie mylić programu z biwakowaniem, bo to nie o to chodzi. Lasy są wspaniałym miejscem rekreacji i do tego zachęcamy.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony).

Miejsce do palenia ogniska zostało wyznaczone, tuż obok miejsca postoju pojazdów przy szkółce leśnej w pobliżu miejscowości Przejazd.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gminie Pionki). Na obszarze, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Teren wyznaczony do nocowania położony jest w obwodzie łowieckim dzierżawionym przez Koło Łowieckie „ROSOMAK” Radom.

W pobliżu obszaru znajduje się rezerwat przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po rezerwatach poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.

Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: (pokaż), nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora w nadleśnictwie: Lidia Zaczyńska 660 684 517.

Trzeba się przygotować do takiej wyprawy, bo wiadomo w lesie są kleszcze, są mrówki, są komary w związku z tym jakieś repelenty by się przydały – informuje koordynator programu. – Przy tym oczywiście strój, czyli buty terenowe, ubiór. W nocy może też nas zaskoczyć burza czy jakiś silny wiatr. W związku z tym na to wszystko trzeba być przygotowanym. Las jest i kleszcze były i będą, w związku z tym też jest bardzo ważne zachowanie higieny, ale właśnie ustrzeganie się przed tymi kleszczami, czyli ten strój, może jakieś repelenty. Jeżeli ktoś zabiera ze sobą pieska, to pies musi być na smyczy i oczywiście też zabezpieczony, bo wiadomo, że też jest narażony na kleszcze. Z takich spraw organizacyjnych bardzo ważny jest formularz zgłoszeniowy, który należy prawidłowo wypełnić. Czekamy na turystów i zapraszamy.

Zobacz także

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Manhattan wreszcie doczeka się modernizacji
Manhattan wreszcie doczeka się modernizacji
Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Nowy termin festiwalu piosenki z Czarnego Krążka
Kosztowne poprawki zaniechań poprzedników
Kosztowne poprawki zaniechań poprzedników
Maturalny maraton. Czas start!
Maturalny maraton. Czas start!