Wystawa twórczości Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA”

25.04.2022 źródło: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 2 min.

Miejski Ośrodek Kultury w  Pionkach zaprasza 29 kwietnia o godz. 18.00 na wystawę twórczości Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców  Kultury i Sztuki „PLAMA” (Galeria „Hall”, ul. Radomska 1).

Powiedzenie Emila Zoli „sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzianej przez temperament artysty” przez wiele lat towarzyszy wystawom Grupy PLAMA.

W 1983 roku z inicjatywy Osiedlowego Domu Kultury SM w Łęcznej zawiązała się grupa pasjonatów ukazujących piękno świata różnorodnymi środkami malarskimi. Ta nieformalna Grupa Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA przez lata promowała upowszechnianie kultury plastycznej w środowisku.

W 2004 roku przyjęła status stowarzyszenia i dała początek działalności ŁĘCZYŃSKIEMU STOWARZYSZENIU TWÓRCÓW KULTURY I SZTUKI „PLAMA”. Dorobek Grupy to wiele wystaw zbiorowych w Polsce, ale także na Białorusi, Węgrzech, Ukrainie, we Włoszech, Francji oraz udział członków w plenerach międzynarodowych i licznych indywidualnych wystawach w galeriach w kraju i poza jego granicami. PLAMA była organizatorem wielu lokalnych konkursów plastyczno-fotograficznych i Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Węglem. Jest inicjatorem i współorganizatorem międzynarodowych plenerów artystycznych, na które od 2005 roku przybywają artyści z odległych zakątków naszego globu. Na swoim koncie PLAMA ma wiele warsztatów poetyckich oraz publikacji: almanachy poetyckie, dwa tomy „Łęcznian”, zbiory opowiadań z serii „Łęczyńskie wspomnienia” oraz cykl albumów fotograficznych „Pamięć miejsc”. Stowarzyszenie było realizatorem spektakli teatralnych oraz występów teatru tancerzy ognia.

Za te kulturotwórcze działania Stowarzyszenie zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury 2002”, a w 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał PLAMIE honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Aktualnie Grupa stowarzysza Artystów nie tylko z Łęcznej, ale także z innych miast Polski. Wielu należy do innych związków i stowarzyszeń m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Lublinie czy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

Każdego roku ekspozycja składająca się z nowej kolekcji obrazów, grafik, fotografii, rzeźby prezentowana jest w łęczyńskiej galerii, a następnie wędruje do innych zaprzyjaźnionych galerii województwa lubelskiego i dalej w Polskę.

Pionki to kolejne miasto w naszym projekcie wystaw na 2022 rok. Mamy nadzieję, że nasza artystyczna obecność dostarczy Państwu wielu pozytywnych doznań.

Autorzy prac:

Żaneta Kowalska, Agnieszka Wróblewska, Ula Sawiuk, Arkadiusz Kulpa, Renata Szuryga, Paweł Brodzisz, Maryla Giszczak, Agnieszka Bydlińska, Urszula Bydlińska, Teresa Pietras, Marzena Malinowska, Małgorzata Ostasz, Krzysztof Zuzański, Maria Majka Zuzańska, Stanisław Andrzej Winiarski, Dorota Bogucka, Krzysztof Olszak,Marta Siwko,Krystyna Mojska, Stanisława Kotarska, Katarzyna Jagiełło,Teresa Stasiak, Maryla Małecka, Rafał Dybich, Urszula Wójcik, Magdalena Mańkowska, Barbara Zielińska

Prezesem Stowarzyszenia jest Maria Majka Zuzańska.

 

Wystawa twórczości Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA”

 

Zobacz także

Marsz Nordic Walking
Marsz Nordic Walking
Święto Polskiej Niezapominajki
Święto Polskiej Niezapominajki
Marsz Nordic Walking Studentów UTW - relacja
Marsz Nordic Walking Studentów UTW - relacja
Matura 2022 - życzenia dla Maturzystów
Matura 2022 - życzenia dla Maturzystów
XXI Ogólnopolski Turniej Recytatorski Literatury Klasycznej im. Jana Kochanowskiego
XXI Ogólnopolski Turniej Recytatorski Literatury Klasycznej im. Jana Kochanowskiego