28 sierpnia podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Pionkach wystawili kolejny ze swoich spektakli, na który zaprosili dzieci z pionkowskich przedszkoli oraz żłobka. Tym razem plener ŚDS odwiedził Czerwony Kapturek i zaprzyjaźniony wilczek oraz wiele innych ciekawych postaci. Aktorzy teatru „Pralnia” w swojej inscenizacji pokazali wyraźnie, że książki po okładce nie wolno oceniać, a ten, kogo na pierwszy rzut oka oceniamy źle, przy bliższym poznaniu okazuje się kimś wartościowym.
Bez słów, bez zbędnych gestów, ale w pięknych strojach i przede wszystkim z ogromnym zaangażowaniem, aktorzy z teatru „Pralnia” przekazali widzom wiele cennych wartości, którymi warto kierować się w życiu.
Dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wystawienie każdego spektaklu wiąże się przede wszystkim z wysiłkiem włożonym w samodzielne przygotowanie kostiumów, które powstają w starej pralni znajdującej się w podziemiach placówki. Opiekunowie dobierają repertuar, a później następują ćwiczenia sceniczne, będące jednocześnie zajęciami arteterapeutycznymi. Dla zawodowych aktorów takie przygotowania to ogrom pracy, a dla podopiecznych ŚDS – wielkie wyzwanie. Jednak pozytywne reakcje ze strony publiczności, aplauz, a przede wszystkim uśmiech na twarzach widzów, to najpiękniejsze podziękowanie za włożony trud, wiele godzin prób i walkę z tremą.
Dla aktorów z teatru „Pralnia” takie spektakle, to forma terapii oraz integracji społecznej. W każdy spektakl zaangażowani są wszyscy podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz ich najbliżsi i opiekunowie. Ważnym elementem jest również zaproszenie osób z zewnątrz w plener przy ul. Jordanowskiej. W zaciszu starych drzew teatr nabiera nowego wymiaru. Szczególnie gdy sztuki przygotowywane są przez tak wyjątkowe osoby, a grono widzów stale się powiększa.
Mieszkańcy Pionek niejednokrotnie mieli okazję poznać talent aktorski uczestników ŚDS. Lalkowy teatr „Pralnia” wystawił już ponad 100 spektakli i przygotował kilka efektownych parad ulicznych. Teatr jest wizytówką placówki wyróżniającą osoby z niepełnosprawnościami i motywując fachowo pomagających.