Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych

01.04.2021 Tekst przeczytasz w 3 min.

W dniu 1 kwietnia 2021 r. z gospodarczą wizytą w Pionkach był wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, który przekazał dobrą wiadomość dla mieszkańców. Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego kwotą 4,4 mln zł dofinansuje remont trzech budynków socjalnych: Aleje Lipowe 9 i 13 oraz Leśna 17.

Długo wyczekiwany remont wreszcie zostanie zrealizowany. Bloki zostaną odnowione z zewnątrz i przejdą wewnętrzną metamorfozę. Znikną wspólne toalety i kuchnie.

31 marca 2021 r. wszyscy samorządowcy dowiedzieli się o podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Pionki złożyło w ramach tego funduszu wniosek o dofinansowanie modernizacji bloków socjalnych, ale nie uzyskało wsparcia finansowego. Zarząd Województwa Mazowieckiego szybko podjął decyzję by zainwestować w naszym mieście.

Można było się spodziewać, że podejście władz centralnych do podziału tych środków będzie zgoła inne niż do tej pory, a więc uznaniowy, a więc dawanie na rzeczy bez których można się obyć typu budowa basenu przyszkolnego. To są środki skierowane na walkę z covidem i środki, które de facto wnioskowane przez lokalnych włodarzy, w tym przypadku również przez miasto Pionki, dotyczą ważnych inwestycji dla mieszkańców – mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Jednym z tych wniosków był również wniosek dotyczący modernizacji domów socjalnych na ulicach Al. Lipowe i Leśna. Niestety wczoraj dowiedzieliśmy się, że rząd woli te pieniądze przeznaczać dla wybranych samorządów, a więc tych samorządów gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość na rzeczy, które tak jak powiedziałem, mogłyby poczekać, bo nie są rzeczami tak ważnymi jak chociażby zainwestowanie w szpitalny oddział ratunkowy SOR na Józefowie czy choćby przebudowę tych obiektów w których w fatalnych warunkach mieszka 380 osób od wielu, wielu lat. Wszyscy liczyliśmy się z tym, że rząd pochyli się, służby pana wojewody również zauważą ten palący problem i miasto Pionki dostanie dofinansowanie na te budynki. Stało się inaczej i dlatego dzisiaj, bardzo szybko reagując, zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o dołożeniu środków do listy na której znajdują się te 3 budynki. To znajduje się w osi priorytetowej 6 Jakość życia dla działania 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych. I choć dziś 1 kwietnia, mówię to nie z okazji Prima Aprilis. Do tej dobrej informacji dołączam również życzenia od Zarządu Województwa Mazowieckiego dla wszystkich mieszkańców Pionek. Tych dobrych informacji dla Pionek będzie więcej. Byliśmy dzisiaj także na roboczej wizycie na Manhattanie. To też jest coś na co mieszkańcy latami czekali. Ja mam tylko dobre doświadczenia z samorządowcem, który ma ogromne doświadczenie w działalności samorządowej i tylko pozytywnie mogą oceniać tę współpracę za którą bardzo burmistrzowi dziękuję.

Jak informuje burmistrz Robert Kowalczyk remont bloków ma zakończyć się w październiku 2022 r., a szacowany koszt to kwota 6,2 mln zł. Ostateczna cena znana będzie dopiero po przetargu, ale z tak wysokim wsparciem finansowym warto zainwestować, by mieszkańcy wreszcie mogli żyć w godnych warunkach.

Panie marszałku, dzisiaj pokazaliśmy człowieczeństwo, coś takiego, co powinno pokazać się już dawno – dodał na zakończenie Robert Kowalczyk. – Za to jesteśmy panu bardzo serdecznie wdzięczni i myślę, że mieszkańcy będą długo pamiętali iż taka decyzja zapadła.

Jeszcze w tym miesiącu Zarząd Województwa Mazowieckiego podpisze z miastem Pionki umowę na dofinansowanie modernizacji bloków.

Zobacz także

Kosztowne poprawki zaniechań poprzedników
Kosztowne poprawki zaniechań poprzedników
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Maturalny maraton. Czas start!
Maturalny maraton. Czas start!
Otwieramy Basen Miejski
Otwieramy Basen Miejski