W Lipowym Zakątku akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

16.12.2022 Tekst przeczytasz w 2 min.

16 grudnia w przedszkolu Lipowy Zakątek dzieci miały okazję wziąć udział w akcji Samorządu Województwa Mazowieckiego „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przedszkolaki zaprezentowały przed marszałkiem Rafałem Rajkowskim i burmistrzem Robertem Kowalczykiem, że nie są im obce zasady ruchu drogowego.

W ramach kampanii społecznej uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu Mazowsza otrzymują elementy odblaskowe dla siebie i najbliższej rodziny oraz mają możliwość zdobywania niezbędnej wiedzy z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Akcja skierowana jest głównie do pieszych i rowerzystów o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Dzieciaki uczą się jak ważna jest widoczność na drodze, bo najbardziej zgubnym przekonaniem jest, że skoro my już z daleka widzimy nadjeżdżający samochód, to jego kierowca z pewnością też nas zauważy. Nic bardziej mylnego. Gdy poruszamy się po zmroku w ciemnym ubraniu, dla kierowcy nie odróżniamy się od pobocza. Może on nas zauważyć dopiero z odległości 40 metrów. To za mało, by wyhamował.

Przedszkolaki z Lipowego Zakątka zasady ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa znają doskonale i bardzo chętnie podzieliły się swoją wiedzą z dorosłymi w przedstawieniu przygotowanym specjalnie w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Marszałek wraz z burmistrzem rozdali przedszkolakom elementy odblaskowe, a dyrektor WORD w Radomiu podarował dzieciom odblaskowego węża, który będzie im towarzyszył podczas wyjść, by z daleka byli widoczni dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Świadomość związana z bezpieczeństwem na drodze, przepisami ruchu drogowego jest bardzo ważna. Dzięki akcjom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wspólnie z radomskim WORD-em ta świadomość wśród dzieci i ich rodzin rośnie. Tego typu akcje, kierowane do najmłodszych przynoszą zawsze najlepsze efekty, bo dzieci chętnie w nich uczestniczą. Tego czego nauczą się teraz, będzie procentowało przez długie lata.

– Cały czas planujemy akcje związane z pierwszakiem, przedszkolakiem, a także akcje skierowane do starszych roczników. Szkoły i przedszkola mogą się zgłaszać za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego do akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” i my wtedy odpowiadamy na ten apel i przyjeżdżamy do szkoły – informuje dyrektor WORD w Radomiu.

Zobacz także

Koncert walentynkowy
Koncert walentynkowy
Odpowiedź starosty w sprawie likwidacji części ogrodów działkowych w związku z przebudową ul. Radomskiej
Odpowiedź starosty w sprawie likwidacji części ogrodów działkowych w związku z przebudową ul. Radomskiej
Bezpieczne przejście na perony dworca kolejowego Pionki Główne
Bezpieczne przejście na perony dworca kolejowego Pionki Główne
Kolejna odsłona kampanii promującej bezpieczeństwo na drogach – Noś odblaski
Kolejna odsłona kampanii promującej bezpieczeństwo na drogach – Noś odblaski
Kryte korty tenisowe w Pionkach
Kryte korty tenisowe w Pionkach