Trzydniowe obchody jubileuszowe zwieńczone koncertem Zespołu „Mazowsze”

11.09.2023 Tekst przeczytasz w 3 min.

Kozienicki Park Krajobrazowy w Pionkach obchodził 40-lecie swego istnienia. To jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce i najstarszy na Mazowszu. Obchody rozpoczęły się w piątek od rana, a zakończyły w niedzielę wieczorem koncertem zespołu „Mazowsze”, który odbył się na stadionie miejskim w Pionkach.

W piątek rozpoczęły się obchody jubileuszu 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach od konferencji popularno-naukowej dotyczącej lasów. W budynku Kasyna Urzędniczego wystawa pięknych fotografii wykonanych w Puszczy Kozienickiej.

Jubileusz 40-lecia istnienia KPK Pionki, to wspaniała okazja by przybliżyć działalność parku oraz zaznajomić uczestników konferencji ze służbą w leśnym środowisku. Flora i fauna Puszczy Kozienickiej zachęcają fotografów do wielogodzinnych sesji zdjęciowych, a miłośnicy wędrówek przez gąszczą lasów mają wspaniałe miejsce do rekreacji. Pięknym krajobrazom towarzyszy bogactwa świata roślin i zwierząt, a najlepszym okresem do poznawania tutejszej przyrody jest wiosna, lato i wczesna jesień. Ukształtowanie terenu czyni Puszczę miejscem atrakcyjnym również w okresie zimy.

Puszcza Kozienicka to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu, który w 1983 r. objęto ochroną, tworząc Kozienicki Park Krajobrazowy. Powierzchnia Parku to 26 233,83 ha terenów leśnych. Strefę ochronną stanowi 36 009,62 ha otuliny. Cały obszar chroniony jest ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu ich zachowania w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Podczas konferencji odbyły się interesujące prelekcje dotyczące lasu, który mamy za oknami i po którym często spacerujemy traktując go jako miejsce zwyczajne, a to prawdziwa perełka przyrodnicza i krajobrazowa o wspaniałych wartościach historycznych oraz walorach przyrodniczych. Prastara Puszcza skrywa w sobie mnóstwo sekretów i unikatowych, malowniczych miejsc.

Podczas piątkowych uroczystości leśnicy, którzy na co dzień związani są z KPK oraz Lasami Państwowymi odbierali podziękowania za opiekę nad Parkiem i codzienną pracę, sami wręczając dyplomy uznania wszystkim tym, którzy pomagają im w działalności.

Sobota to rajd rowerowy przez Puszczę Kozienicką, który przyciągnął miłośników jednośladów na przejażdżkę po malowniczych szlakach Parku. Od Młodych Dąbków, przez Bartny Kąt, aż do Izby Dydaktycznej w Augustowie, czyli do samego serca Puszczy.

Niedzielny piknik obfitował w wiele atrakcji, bo leśnicy zadbali o to, by każdy kto zdecydował się świętować razem z KPK, mógł cieszyć się słonecznym popołudniem na świeżym powietrzu nie nudząc się ani przez chwilę. Od godz. 15-tej trwał wielki piknik na stadionie, pełen pyszności, dzieł rękodzielników, ciekawostek, pokazów. Dla najmłodszych, trochę starszych oraz tych, którzy nigdy się nie starzeją obchody jubileuszowe KPK oraz 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego to był wyjątkowa niedziela. Szczególnie, że uczestnicy pikniku mogli także wziąć udział w wyjątkowym koncercie zespołu pieśni i tańca Mazowsze, który również obchodzi w tym roku swój jubileusz – 75-lecie istnienia.

Podczas oczekiwania na gwiazdę wieczoru, uczestnicy pikniku mogli obejrzeć występy młodszych artystów – uczniów ze szkół podstawowych, którzy w zespołach ludowych szlifują swoje talenty wokalno-taneczne, by być może w przyszłości móc stać się częścią legendarnego „Mazowsza”.

Takie pikniki to także wspaniała okazja by wszyscy jubilaci składali sobie wzajemnie życzenia, gratulacje oraz podziękowania za lata współpracy. Na scenie nie zabrakło więc wicemarszałka Rafała Rajkowskiego, przedstawicieli zarządu Samorządu Województwa Mazowieckiego, radnych Sejmiku i posła na Sejm ziemi radomskiej oraz wiceprezydent miasta Radomia Marta Michalska-Wilk. Był burmistrz miasta Robert Kowalczyk wraz z wiceburmistrz Kamilą Kaczorowską oraz oczywiście pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego z kierownik zespołu Beatą Waluś i Sylwestrem Chołastem, dyrektorem Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, w którego skład wchodzi Kozienicki Park Krajobrazowy.

Bezpośrednio przed zaplanowanym występem zespołu Mazowsze trybuny stadionu wypełnione były do ostatniego miejsca. Wiele osób chciało uczestniczyć w pokazie śpiewu i tańca przy akompaniamencie orkiestry pod batutą Jacka Bonieckiego. To był wyjątkowy czas dla uczestników koncertu, który przybliżył wysoką kulturę mieszkańcom Pionek i okolic, którzy z różnych powodów nie mieli szans na obejrzenie występu zespołu „Mazowsze” – wizytówki regionu. Występ zespołu w Pionkach był też doskonałą promocją regionu wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, do serc i uszu których dotarła wspaniała muzyka najlepszego zespołu odwołującego się do tradycji Polski i Mazowsza.

Zobacz także

Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Biały Orlik - koniec sezonu
Biały Orlik - koniec sezonu
3 marca 2024 r. Pionki pobiegną Tropem Wilczym!
3 marca 2024 r. Pionki pobiegną Tropem Wilczym!
Budowa M Park Pionki
Budowa M Park Pionki
Kontrole w mieście – z dużej chmury mały deszcz
Kontrole w mieście – z dużej chmury mały deszcz