Trzydniowe obchody 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach. Wielki piknik na stadionie miejskim – wystąpi zespół Mazowsze

10.08.2023 Tekst przeczytasz w 2 min.

10 sierpnia podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Pionki oficjalnie podano informację o obchodach 40-lecia KPK w Pionkach. Trzydniowe wydarzenie obejmuje konferencję popularno-naukową, rajd rowerowy po Puszczy Kozienickiej i piknik jubileuszowy z wieloma atrakcjami.

– To będzie ważne wydarzenie dla nas, ale też ważne wydarzenie dla naszych mieszkańców. Są ze mną przedstawiciele Kozienickiego Parku Krajobrazowego, kierownik Beata Waluś i pracownik KPK Kazimierze Myśliwiec, bo chcemy wspólnie zaprosić na 40-lecie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i takie wydarzenie w naszym mieście odbędzie się w dniach 8 – 10 września na które wszystkich państwa chcielibyśmy zaprosić – mówił burmistrz Robert Kowalczyk.

Jak mówiła kierownik KPK Beta Waluś najstarszy park powstał w 1976 r., a kozienicki zaledwie 6 lat później i w związku z czym jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce i jednocześnie najstarszym parkiem krajobrazowym w województwie mazowieckim. Od 1990 r. zarząd parku jest w Pionkach, w związku z czym współpraca z samorządem miasta Pionki nie może się nie odbywać. Parki krajobrazowe zostały stworzone po to, żeby współpracować z miejscowymi samorządami, bo tylko to gwarantuje jak najlepszą ochronę przyrody, która znajduje się w obrębie każdego z parków. W związku z czym jubileuszowa impreza odbędzie się przy współpracy z samorządem miasta Pionki.

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano 8 września konferencję popularno-naukową, która ma mieć miejsce w budynku Kasyna ul. Zakładowa 5. Kolejną imprezą będzie rajd rowerowy przez Puszczę Kozienicką na terenie parku krajobrazowego (9 września), a najbardziej spektakularnym wydarzeniem obchodów będzie piknik jubileuszowy na Stadionie Miejskim w Pionkach w dniu 10 września, na którym wystąpi zespół Mazowsze – wstęp wolny dla wszystkich chętnych. W ramach pikniku uczestnicy będą mieli do dyspozycji różne stoiska ekologiczne, stoiska na których prezentowani będą twórcy ludowi, odbędą się także występy naszych lokalnych artystów.

– Występ zespołu Mazowsze na naszym stadionie będzie super wydarzeniem i tutaj głęboki ukłon w stronę pana dyrektora parków krajobrazowych Sylwestra Chołasta oraz marszałków województwa mazowieckiego, czyli Adama Struzika i Rafała Rakowskiego, bo to dzięki nim będziemy świętować 40-lecie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach – dodał Robert Kowalczyk.

Przedstawiciel KPK Kazimierz Myśliwiec dopowiedział, że jubileusz 40-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego i 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego pozwoliło na złożenie wniosku do marszałka o sfinansowanie występu zespołu Mazowsze w Pionkach. Nie odbyłoby się to, gdyby nie bardzo dobra współpraca z burmistrzem miasta i instytucjami miejskimi.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach uroczystości jubileuszowych KPK w Pionkach.

Zobacz także

70 lat Pionek, 7 weekendów pełnych emocji – bądź z nami!
70 lat Pionek, 7 weekendów pełnych emocji – bądź z nami!
„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
Szczep 41 PDHiZ
Szczep 41 PDHiZ „Rzeczpospolita Skautowa” z wyprawą do Hiszpanii i Portugalii
Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Bezpiecznie i aktywnie nad wodą
Bezpiecznie i aktywnie nad wodą