Taka zabawa, to tylko na festynie „Postaw na Rodzinę“

20.09.2021 Tekst przeczytasz w 5 min.

Jak co roku, we wrześniu mieszkańcy Pionek bawili się na festynie rodzinnym odbywającym się na Ogródku Jordanowskim. Wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Postaw na Rodzinę“ i finansowane z funduszy Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii oraz z budżetu miasta. Organizatorem całej imprezy był Miejski Ośrodek Kultury.

Tegoroczny festyn, choć w dość chłodnej scenerii, przyciągnął tłumy. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i wspaniała zabawa. Najmłodsi chętnie korzystali ze stoiska MOK, gdzie odbywało się malowanie twarzy, wyrabianie biżuterii oraz wykonywanie własnych, kolorowych, bajkowych przypinek. Miejska Biblioteka Publiczna również oferowała wykonywanie kolorowych przypinek z postaciami z bajek, ale także wykonywanie własnych zakładek do książek. Zorganizowała liczne konkursy z nagrodami oraz cieszącą się zawsze ogromną popularnością akcję Uwolnij książkę.

EkoPionki oraz PWKC postawili na zapewnienie smacznych potraw z grilla. Fundusze z puszki trafiły do Miejskiego Przytuliska, by psy mogły w lepszych warunkach przetrwać zimę. Na placu nie zabrakło również wolontariuszy z Przytuliska, którzy spacerując pomiędzy uczestnikami zachęcali do wsparcia finansowego swoich podopiecznych. Za zebrane pieniądze zostanie zakupiona karma sucha i mokra, koce, kołdry, zabawki itp. Psiaki prezentowały się na scenie niczym na wybiegu, a opiekunowie gorąco zachęcali do ich adopcji promując hasło „Nie kupuj – adoptuj“.

EkoPionki przeprowadziło akcję informacyjną przypominającą o prawidłowej segregacji śmieci, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz bezpośrednio wpływa na opłaty za wywóz odpadów. Właściwie posegregowane odpady komunalne, to mniejsze opłaty za ich utylizację, a to bezpośrednio przekłada się na portfele mieszkańców.

Skoro festyn rodzinny, więc nie mogło zabraknąć zabawy fantowej organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Na uczestników zabawy czekały naprawdę atrakcyjne nagrody w postaci chociażby sprzętu AGD czy wyposażenia sportowego. Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej urządzili degustację miodu i przygotowali słodkie upominki.

W namiocie Szlachetnej Paczki można było skosztować domowych specjałów, a pieniądze uzyskane ze zbiórki trafią do potrzebujących. Miłą niespodzianką dla wolontariuszy były odwiedziny himalaisty, który na szczycie Everestu umieścił flagę Szlachetnej Paczki.

Namiot Kozienickiego Parku Krajobrazowego zamienił się w warsztaty plastyczne. Kolorowe przypinki z motywem przyrodniczym wykonane samodzielnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodszych uczestników festynu. Oprócz tego każdy mógł własnoręcznie wykonać maskę leśnego zwierzaka czy papierową serwetkę nietoperza. Skoro KPK, to nie mogło obyć się od konkursów z wiedzy przyrodniczej: rozpoznawanie tropów zwierząt, rozpoznawanie liści oraz zagadki i krzyżówki. Zwycięzcy konkursów otrzymywali atrakcyjne nagrody wręczane uroczyście na scenie przy akompaniamencie gorących braw ze strony publiczności.

Grupa młodzieżowych aktywistów „Zielone Pionki – Aktywni Obywatele“ zaprosiła mieszkańców do podjęcia działań ekologicznych w zakresie: wykonania lub umiejscowienia zbiornika na deszczówkę ze sposobem instalacji przy domu, kompostownika ogrodowego i balkonowego na dżdżownice oraz założenia mini ogrodu domowego z uprawą warzyw i ziół. Ekolodzy opowiadali o hodowli kiełków w domu, a także na miejscu pomagali założyć pierwszą uprawę. Dla uczestników konkursów ekologicznych liczne nagrody, a wśród osób, które wzięły udział w prelekcji nt. założenia kompostownika rozlosowany został prezent.

Ponieważ wrzesień dobiega już niemal do końca, a wraz z nim termin na wzięcie udziału w spisie powszechnym. Rachmistrzynie w mobilnym punkcie dokonywały spisu.

Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zadbał o konkursy i zabawy sportowe w których udział mógł wziąć każdy uczestnik festynu niezależnie od wieku. Chętnych nie brakowało szczególnie, że temperatura nie rozpieszczała. Do aktywnej zabawy zachęcały animatorki z Krainy Zabawy, które swoimi licznymi konkursami z nagrodami rozruszały publiczność, która oczekiwała na kolejne atrakcje ze sceny.

A na scenie działo się naprawdę wiele. Anna Molenda, prowadząca całe wydarzenie, zaprosiła mieszkańców na prawdziwą ucztę talentów w wykonaniu utalentowanych mieszkańców Pionek. Pierwsi wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Ada Cybulska zaśpiewała utwór „Wyśniłam sen“ z musicalu Nędzicy. Lena Wąsik przypomniała wszystkim piosenkę Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat“. Niepubliczne Przedszkole Kolorowe Pudełko zaprezentowało niesamowity występ przedszkolaków i opiekunów, gdzie oprócz energicznego tańca był też pokaz śpiewu w języku angielskim z którym maluchy nie miały najmniejszego problemu. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 reprezentowana była przez utalentowane wokalnie uczennice, które zaśpiewały utwór Viki Gabor i Kayah „Ramię w ramię“, a Natalia Sokalska zagrała i zaśpiewała piosenkę „No time to die“ Billie Eilish oraz „Gorzko mi“ Teresy Tutinas. Przedszkolaki z oddziału zerówkowego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wprowadziły publiczność w wesoły nastrój swoim tańcem „Zygzak“ oraz „If you’re happy“.

Sześcioosobowy zespół wokalny z klasy II PSP nr 1 w składzie: Alicja Grzywacz, Aleksandra Boruch, Maja Wiśniewska, Iga Tkaczyk, Franciszek Monik i Witold Oleszkiewicz zaprezentował utwór „Jesienne popołudnie“. Walcem z „Nocy i dni“ zaskoczyli uczniowie klasy III w składzie: Zofia Białas, Mateusz Dusza, Alicja Dzik, Rafał Helik-Łukowicz, Kuba Kamiński, Emilia Kunicka, Filip Marszałek, Nadia Mazurek, Adam Obrzydziński, Krzysztof Rafa, Cyprian Ruba, Mikołaj Szałabaj i Oliwier Wrześniak. Zaprezentowali także utwór instrumentalny „Marsz Radeckiego“.

Społeczne Ognisko Muzyczne reprezentowała uzdolniona wokalnie Maria Kostecka z utworami „Wszystko czego dziś chcę“ i „Zawsze tam, gdzie Ty“. Tą ostatnią piosenką rozśpiewała niemalże całą publiczność.

Na scenie grę na akordeonie zaprezentował Filip Mróz, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w Pionkach, który kontynuuje naukę w szkole II stopnia w Radomiu. Szkoła muzyczna zapewniła widowni wspaniałą zabawę. Zespół Amigos la musica w składzie Marcela Borek - skrzypce, Zuzanna Borek - wokal, flet, Monika Byszewska - gitara, skrzypce, Julia Marek - wokal, Nikola Wiączek - wokal, fortepian, Maciej Sobol - gitara basowa, Amelia Maj - wiolonczela, Marcel Dzięciołowski - perkusja i Arleta Dzięciołowska - dodatki perkusyjne, to formacja, która przeniosła wszystkich w gorące klimaty utworami Fresa-Tini Lalo Ebratt, 22-Tini Greeicy i Mienteme-Tini Maria Becerra. Julia Boguszewska, Maciej Sobol i Maria Mordka to trio gitarowe, które zaprezentowało utwory Boom Boom oraz Walk don‘t run. Natomiast trio fletowe: Zuzanna Kamińska, Zuzanna Borek i Natalia Mordka zagrały Marsz Rodeckiego i Taniec małej cyganki z baletu Jezioro Łabędzie.

Gorące rytmy zaprezentował zespół cygański z Kozienic w składzie: Natalia Wilczek, Aleksandra Ostrowska, Amelia Wójcik, Olga Nowakowska i Marcel Dzięciołowski w utworach Tutti frutti, Bella ciao i Kibori.

Do łez rozbawili publiczność w każdym wieku panowie z kabaretu PAKA prezentując swoje skecze aktualne do sytuacji politycznej w kraju. Dr Kordełka na bieżąco, prosto ze sceny poddawał analizie sny publiczności, czym wywoływał salwy śmiechu. Horoskop w wykonaniu kabaretu PAKA odkrył najgłębsze tajemnice znaków zodiaku.

Gwiazdą wieczoru niewątpliwie był zespół Hit Boyz, który ze sceny dał prawdziwy pokaz nie tylko wokalno-taneczny, ale także pirotechniczny, a czasem wręcz magiczny. Kto był na festynie, ten doskonale dostrzegł magię zespołu. Hit Boyz zaprezentowali publiczności hity disco polo znane wszystkim od lat, jak chociażby Przez te oczy zielone, Jesteś szalona czy Ona czuje we mnie piniądz. I gdyby nie fakt, że planowane zakończenie tego niezwykłego wieczoru zaplanowano na godz. 21:00, to nieuniknione, że zespół bisowałby do samego rana. Przed sceną bowiem zgromadzili się fani muzyki disco polo, ale również ci, którzy lubią dobrze bawić się mimo niezbyt sprzyjającej pogody.

Zobacz także

Dystrybucja tabletek jodku potasu
Dystrybucja tabletek jodku potasu
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Święto Dobrej Książki
Święto Dobrej Książki
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach