Szlachetna Paczka już po raz 20 wspiera Rodziny

13.12.2020 Tekst przeczytasz w 6 min.

Szlachetna Paczka od 20 lat jest blisko tych, którzy mają mniej szczęścia. Wolontariusze jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce każdego roku docierają do biedy niezawinionej, do osób, które mierzą się z trudną sytuacją w samotności, często z dala od wzroku i zainteresowania drugiego człowieka.

To nie tylko pomoc materialna w ramach Paczki, ale także próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Ludzie dotknięci niedostatkiem dzięki tego typu przedsięwzięciom odzyskują nadzieję na poprawę swojej sytuacji właśnie poprzez pomoc rzeczową.

W mieście Pionki i okolicach działa prężna grupa wspaniałych Wolontariuszy Szlachetnej Paczki, którzy swoim optymizmem i chęcią niesienia pomocy innym zarażają wszystkich wokół. O tegorocznej edycji rozmawialiśmy z Liderką Ewą, której marzeniem jest dotrzeć do każdej potrzebującej osoby.

Bardzo bym chciała żeby w Pionkach to działało tak jak w innych rejonach, że ktoś kto widzi, że sąsiad czy osoba starsza potrzebuje pomocy, napisze do nas, a my do tej osoby dotrzemy, bo tak naprawdę w gruncie rzeczy nie jest tak łatwo znaleźć taką osobę jeżeli my nie mamy jakiegokolwiek sygnału od kogokolwiek. Instytucje: GOPS, MOPS czy szkoły dają nam taką historię rodzin, ale wiem, że jest dużo osób starszych, nie korzystają z MOPSu czy z GOPSu, są samotni i do nich jest nam bardzo ciężko dotrzeć. Dlatego moim takim życzeniem byłoby to, że każdy, kto widzi taką osobę starszą i wydaje mu się, że potrzebuje ona pomocy, nawet nie musi być pewien, może mu się wydawać - my do takiej osoby dotrzemy, zweryfikujemy wszystko i pomożemy. Takie osoby można zgłaszać przez cały rok przez naszą stronę Szlachetna Paczka Pionki i okolice. Bardzo łatwo nas znaleźć. Na stronie można zostawić wiadomość - zawsze odpisujemy. Jest też mój numer telefonu, zawsze można do mnie zadzwonić, przez cały rok, nie tylko od września do grudnia, zgłosić taką rodzinę i my z miłą chęcią jej pomożemy.  

Pomaganie to jedyna słuszna droga. Liderzy i wolontariusze po raz 20. angażują się w pomoc dla najbardziej potrzebujących. Według danych w Polsce ze skrajnym ubóstwem walczy ponad 1,5 mln osób, a przez pandemię wiele osób potrzebuje wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Szlachetna Paczka wspiera konkretne rodziny i niesie konkretną pomoc.

W tym roku większość naszych rodzin, to są samotni seniorzy, którzy potrzebują wsparcia głównie w postaci żywności, chemii, koców, poduszek. Mieliśmy jako jedną potrzebę główną - kanapę dla starszego pana, który jest bardzo chory. Mieliśmy również czajnik elektryczny, bo pani nie ma w domu ani wody bieżącej, ani łazienki, ani kuchni i nie ma nawet czajnika żeby zagotować sobie wodę na herbatę – mówi Liderka Ewa. – Bardzo dużo mamy potrzeb w postaci pościeli, kołder, to co jest dla nas oczywiste, że mamy, ktoś tego nie ma. Mamy też potrzebę w postaci ręczników. W rodzinach, które mamy, główną potrzebą są zazwyczaj ubrania dla dzieci typu kurtki na zimę, buty. Zdarza się też tak, że dzieci nie mają bluzek, nie mają spodni, więc to też jest w głównej potrzebie. Generalnie największy nacisk jest na żywność i na środki czystości, na te podstawowe rzeczy, których w rodzinie brakuje.

Darczyńcą może zostać dosłownie każdy, bo liczy się nawet ta najdrobniejsza pomoc. Taki przykład mogliśmy obserwować na Placu Konstytucji 3 Maja w dniu 5 grudnia od godz. 9:00, kiedy Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki wspierane przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki zbierali dary wśród mieszkańców Pionek. Ustawione kartony z napisem Zapakuj marzenia wypełniały się pomocą od przechodniów: cukier, mąka, makaron, ryż, olej, konserwy, słodycze, zabawki itp.

Mamy też wśród naszych darczyńców Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki. Są to super ludzie, o gołębim wielkim sercu. Przeprowadzili akcję dla swojej rodziny w postaci zbiórki żywności, środków czystości. My, jako wolontariusze, wspieraliśmy bardzo gorąco tę akcję, byliśmy również z nimi na Placu Konstytucji, pomagamy całym sercem ponieważ jesteśmy bardzo wdzięczni, że włączyli się w tę akcję, pomagają, promują Szlachetną Paczkę, promują pomoc i najważniejsze, że to wszystko idzie gdzieś tam do przodu, będziemy widzieć uśmiech na twarzy tej rodziny. To jest największa zapłata dla nas za to wszystko co robimy. Żadne pieniądze, ani nic, tylko ten uśmiech, te łzy szczęścia, te dwa dni cudu są najpiękniejsze – wyjaśnia Ewa. – Szczęście dzieci, rodzin, to wszystko wieńczy tą naszą, powiedzmy ciężką pracę, no bo jednak pracujemy intensywnie od września do grudnia, udzielamy się, robimy wywiady, sporządzamy opisy, pracujemy z darczyńcą i jest tu gdzieś jakaś praca, między całym tym naszym życiem osobistym, ale te dwa dni przedświąteczne dają nam tyle radości. Uśmiech u osoby starszej, u dzieci i u każdej, której pomagamy, to jest coś wspaniałego, co daje nam radość i siłę do następnego roku i mam nadzieję, że spotkamy się za rok i będziemy to samo robić. Mam też nadzieję, że tych rodzin będzie jednak coraz mniej, że nie będzie ich aż tak dużo, ale jeżeli będą, to chcemy do nich dotrzeć.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki na co dzień poświęcają swój cenny czas, energię i uwagę, by pomagać tym, którzy mieli mniej szczęścia. Odwiedzają rodziny, poznają ich historię, dopasowują dedykowane wsparcie. A kiedy pytamy czego do szczęścia brakuje samym wolontariuszom Szlachetnej Paczki, słyszymy w odpowiedzi, że tylko jednego – by znalazł się darczyńca, który wybierze odwiedzoną przez nich rodzinę i zapewni niezbędną pomoc.

Wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest w naszym mieście dość sporo, a w tym roku dołączyli kolejni, o których Liderka Ewa opowiada z nieukrywanym wzruszeniem:

W tym roku, jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu, że jednak gdzieś ta nasza akcja nabiera błysku, rozkręca się, bo mamy 7 nowych wolontariuszy, wspaniałych, młodych ludzi, którzy naprawdę angażują się w akcje, pomagają, są otwarci na propozycje, mają fajne pomysły, super się w to wszystko angażują i takich ludzi nam potrzeba. Pomagają dodatkowo też seniorom.

Działalność Szlachetnej Paczki z roku na rok zyskuje uznanie i skupia coraz więcej ludzi w różnym wieku, którzy chcą pomagać innym, najbardziej potrzebującym.

Historie całych rodzin lub osób zwracają uwagę na szersze problemy społeczne, które leżą u podstaw głównych obszarów niezawinionego ubóstwa w Polsce, zdiagnozowanych w Raporcie o Biedzie (corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę) mianem „siedmiu nieszczęść”. Wśród nieszczęść krajobrazu polskiej biedy, znajdują się nie tylko skrajne ubóstwo, starość, zmieniające życie tragedie czy niepełnosprawność. Nieszczęściem, które znacząco wpływa na krajobraz polskiej biedy w 2020 roku jest pandemia. We wrześniu 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1% i była najwyższa od ponad 2 lat. Sytuacja ta może się pogarszać, a przez cięcia wynagrodzeń i utraty pracy ubóstwo może wzrosnąć o kolejne 2-3%. Będą to dodatkowe setki tysięcy osób w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich, którzy w swoim otoczeniu dostrzegą rodzinę lub osobę, która potrzebuje pomocy, by skontaktował się z Liderką Szlachetna Paczka Pionki i okolice i zgłosił rodzinę. Czasem wystarczy niewielka pomoc, by przywrócić człowiekowi wiarę, że wszystko można jeszcze naprawić, że wśród obcych ludzi są tacy, którzy bardzo chętnie pomogą.

Chyba najważniejsze w tym wszystkim jest to, że kiedy doświadczamy pomocy ze strony innych, to zapada nam to głęboko w sercu. Wtedy też sami chcemy się dzielić tym, co mamy z innymi. Zaczyna się dziać coś bardzo dobrego. I o to chodzi.

Grudzień to prawdziwie magiczny czas, w którym ludzie mobilizują się do większych i mniejszych gestów dobroci. Dla Szlachetnej Paczki to tzw. weekend cudów. Dni, podczas których całoroczne działania takie jak szukanie rodzin, wywiady, wybór rodzin przez darczyńców, radosne pakowanie paczek dają najbardziej spektakularny efekt. Mobilizacja co roku jest olbrzymia, by żadna z rodzin włączonych do projektu z terenu miasta Pionki nie została pominięta. Do wspólnych działań przyłączają się pracownicy samorządu oraz jednostek podległych. To bardzo ważne działanie, bo nie można pozostawać obojętnym na los osób, którym potrzebne jest wsparcie.

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Organizacyjnie opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić. Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

Zobacz także

Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Ilustracja do bajeczki
Ilustracja do bajeczki
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych