Święto Niepodległości to dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę suwerenności. Każdego roku w całym kraju organizowane są różne uroczystości i wydarzenia, które mają na celu oddanie hołdu bohaterom, walczącym o wolność.
W tym szczególnym dniu, Polacy wyrażają swoją dumę i radość z odzyskanej wolności, a także przypominają o wartościach i tradycjach narodowych. W 106. rocznicę tego ważnego wydarzenia mieszkańcy Pionek uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości, które rozpoczęło się od mszy świętej za ojczyznę. Kościół pw. św. Barbary wypełnił się przedstawicielami wszystkich pokoleń, którzy łączyli się w modlitwie za wolność Polski.
Po mszy wierni przeszli w uroczystym marszu główną ulicą miasta przed pomnik Marszałka Piłsudskiego. Uczestnicy marszu maszerowali z chorągiewkami i flagami narodowymi w dłoniach, a także z kotylionami przypiętymi do ubrań. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych, które niosły honorowe sztandary różnych organizacji i instytucji. W czasie marszu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, towarzyszące uczestnikom. Mieszkańcy Pionek, niezależnie od wieku, zjednoczyli się w duchu patriotyzmu, manifestując swoją miłość do ojczyzny.
– 11 listopada to data symboliczna, kończąca proces walki naszych przodków o wolność, ale też data początkowa budowy struktur państwowych i świadomości patriotycznej. Jest to testament wielu pokoleń Polaków walczących, o nasze państwo, a jednocześnie jest to zobowiązanie do dbania o nasz kraj i dążenie do jego rozwoju – mówił Burmistrz Miasta Pionki Łukasz Miśkiewicz.
Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część obchodów, podczas której wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Odczytano Apel Poległych, oddając hołd tym, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski. Na zakończenie uroczystości, złożono wieńce i kwiaty, które symbolizowały pamięć i szacunek dla bohaterów narodowych.
W tak doniosłym momencie nie zabrakło także pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Kontrast. Występ grupy spotkał się z aplauzem zgromadzonych. Członkowie zespołu pokazali, że miłość do Ojczyzny i pamięć o historycznych wydarzeniach są żywe niezależnie od wieku.
Udział najmłodszych mieszkańców w obchodach
Jednym z najbardziej wzruszających aspektów obchodów był aktywny udział dzieci. Najmłodsi mieszkańcy Pionek, ubrani w narodowe barwy, dumnie nieśli biało-czerwone chorągiewki. Wielu z nich uczestniczyło w marszu, trzymając za ręce rodziców lub dziadków, co służyło przekazywaniu patriotycznych wartości. Ich udział w obchodach podkreśla, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych już od najmłodszych lat.
Spacer po cmentarzu ku pamięci lokalnych bohaterów
W ramach odchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada odbył się również spacer ku pamięci lokalnych bohaterów. Mieszkańcy Pionek zebrali się na cmentarzu przy ul. Kozienickiej, aby oddać im hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. Spacer zorganizowany przez prof. Marka Wierzbickiego oraz władze miasta miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych dla Pionek i Polski.
Marek Wierzbicki w roli przewodnika prowadzącego spacer opowiadał o życiu i dokonaniach poszczególnych bohaterów, których groby odwiedzano. W szczególności wspomniano o lokalnych żołnierzach, członkach ruchu oporu oraz osobach zaangażowanych w działalność patriotyczną podczas II wojny światowej. Uczestnicy spaceru mieli również okazję usłyszeć historie o mniej znanych postaciach, które swoim życiem i pracą przyczyniły się do rozwoju miasta i regionu. Wzruszające wspomnienia i opowieści przeplatały się z chwilami ciszy, podczas których oddawano hołd pamięci zmarłych bohaterów. Spacer zakończył się zapaleniem zniczy na grobach bohaterów.
Spacer ku pamięci lokalnych bohaterów to nie tylko lekcja historii, ale także dowód na to, że pamięć o przeszłości jest wciąż żywa i pielęgnowana w sercach mieszkańców Pionek.