Święto Niepodległości

03.11.2020 Tekst przeczytasz w 2 min.

Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk zaprasza na obchody online rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 2020 r.

Zapraszamy wszystkich do świętowania 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne obchody organizowane w naszym mieście przeniesione zostały głównie do Internetu, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Nie każdy jednak wie, że to 1, a nie 11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Listopad był szczególnie ważnym miesiącem. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.

To data symboliczna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.

W związku z zaleceniami Rządu RP nie możemy, jak co roku, zorganizować uroczystości patriotycznych w szerokim wymiarze, jak zawsze to czyniliśmy, ale dzięki relacji online do wydarzenia dołączyć może każdy! W celu zapewnienia jak najszerszej widowni, koncert prezentowany będzie online m.in. YouTube Kurier Pionkowski oraz telewizji kablowej, a także na profilach fb Centrum Aktywności Lokalnej i Kuriera Pionkowskiego.

Święto Niepodległości

 

Zobacz także

Rozpoczynamy 2021 rok
Rozpoczynamy 2021 rok
Kto ustala cenę za wodę i ścieki?
Kto ustala cenę za wodę i ścieki?
Razem dla Kazika by wygrać życie
Razem dla Kazika by wygrać życie
Testy przesiewowe dla nauczycieli w Pionkach
Testy przesiewowe dla nauczycieli w Pionkach
Pomoc w formie gorącego posiłku
Pomoc w formie gorącego posiłku