Sparingowy turniej międzyklubowy o puchar Burmistrza Miasta Pionki

28.02.2021 źródło, fot.: Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Tekst przeczytasz w 2 min.

6 marca 2021 r. odbędzie się sparingowy turniej międzyklubowy, niestety bez udziału publiczności o Puchar Burmistrza Miasta Pionki z okazji 20-rocznicy pierwszego seminarium Tang Soo Do w Pionkach. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk, a sponsorem głównym jest Zarząd PWKC Pionki.

Dokładnie 20 lat temu, 24 lutego 2001 roku w Pionkach odbyło się legendarne pierwsze seminarium Tang Soo Do w Polsce. Na zaproszenie Andrzeja Bąka i Anny Zimnickiej, liderów radomskiego Centrum Karate-Do i Samoobrony, przybył do naszego kraju z Londynu mistrz Suresh Nar, posiadający wówczas 5 Dan International Martial Arts Association (IMA,) a wraz z nim czterech asystentów.

Seminarium zorganizowano w oparciu o zaplecze logistyczne działającej na terenie miasta Pionki sekcji karate prowadzonej przez sensei Marka Łagodę, która bardzo ściśle współpracowała w owym czasie ze wspomnianym wyżej Centrum Karate. Na około 100 osób, biorących udział w seminarium prawie 70 wywodziło się z pionkowskiej sekcji.

W skład komitetu powitalnego weszły osoby najbardziej aktywnie zaangażowane w organizację imprezy: Marek Łagoda, Radosław Rybak, Andrzej Kurek – tata Mateusza, Roman Mazur, Ernest Lewandowski, Sławomir Figurski, Michał Warchoł i moja skromna osoba. Niestety, ze względu na problemy komunikacyjne główni inicjatorzy seminarium Andrzej Bąk i Anna Zimnicka dotarli na miejsce imprezy z dużym opóźnieniem, nie biorąc udziału w ceremonii powitania zacnych gości z Anglii.

Wydarzenie, które odbyło się na Sali Gimnastycznej PSP nr 5 w Pionkach miało bardzo uroczystą oprawę, obecny był między innymi ówczesny burmistrz Jan Włodarczyk, przedstawiciele Rady Miasta, Wydziału Promocji, a także lokalnych mediów.

Wśród trenujących, oprócz wspomnianych członków komitetu powitalnego, byli między innymi: Marcin Kostyra - obecny prezes Polskiej Federacji Tang Soo Do, a także czołowi zawodnicy tamtych czasów: Mateusz Kurek, Daniel Pałucki, Zbigniew Cywiński, Krzysztof Kaczmarek.

Seminarium zapoczątkowało rozwój Tang Soo Do w naszym kraju. Pierwszym oficjalnym przedstawicielem federacji IMA w Polsce został Marek Łagoda, a główne dojang mieściło się w naszym mieście. Co by o tych czasach nie mówić, w powszechnej opinii Pionki postrzegane są jako kolebka i wiodący ośrodek Tang Soo Do w Polsce.

Piękny choć momentami burzliwy „kawał” historii, także tworzonej od 11 lat do dzisiaj przez Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki.

Zobacz także

Ilustracja do bajeczki
Ilustracja do bajeczki
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych