Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej

02.05.2021 Tekst przeczytasz w 3 min.

W parku przy Kasynie ul. Zakładowa 5, filii Miejskiego Ośrodka Kultury latem pojawią się rzeźby w ramach projektu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021 rok”.

Konkurs na projekt został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytucją zawiadującą jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Inicjatorem udziału w konkursie jest Zbigniew Belowski, wieloletni dyrektor MOK, radny miejski i dyrektor artystyczny MCSW Elektrownia w Radomiu.

Po tym, jak dowiedziałem się o tym konkursie, zaproponowałem realizację Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Bardzo dziękuję za współpracę pani dyrektor Agacie Chmielewskiej, Tomkowi Wróblewskiemu i Piotrowi Pachockiemu – mówi Zbigniew Belowski. – Projekt przygotowaliśmy wspólnie, ale okazało się jednak, że to Miejski Ośrodek Kultury będzie beneficjentem. Ostatecznie wniosek złożył Urząd Miasta w Pionkach.

Żeby wziąć udział w projekcie trzeba było spełnić kilka warunków, m.in. miasto musiało się wykazać tym, że już w przestrzeni publicznej istnieją rzeźby. W Pionkach pierwsze trzy rzeźby współczesne stoją już przy ul. Radomskiej i pojawiły się tam z inicjatywy Zbigniewa Belowskiego. W maju kolejne rzeźby pojawią się również w okolicach Dworca Zachodniego.

Projekt „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021 rok – Pionki tożsamość” został dofinansowany kwotą 83.943,72 zł. Miejski projekt uzyskał dodatkowe punkty, a tym samym zyskał wysoką punktację, dzięki rzeźbom, które już stoją na terenie miasta. I to był główny argument, który ostatecznie zadecydował o tym, że nasz wniosek został przyjęty i bardzo wysoko oceniony. Wkład własny miasta do zrealizowania projektu, to kwota ok. 10 tys. zł. Istotą projektu jest to, że kiedy odzyskaliśmy niepodległość jako państwo i jako naród, podjęta została decyzja, że budujemy Państwową Wytwórnię Prochu i Materiałów Kruszących w szczerym lesie. W tym lesie, w którym dziś nadal stoi okazały budynek elektrowni czy budynek dawnego Kasyna Urzędniczego.  

W ten sposób zabraliśmy siedliska żyjącym tu wówczas zwierzętom i chcieliśmy im właśnie, w nawiązaniu do tej rocznicy, oddać swego rodzaju hołd – mówi inicjator pomysłu. – Dlatego zaproponowałem udział w tym projekcie znanej rzeźbiarce pani profesor Marioli Wawrzusiak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która jest twórczynią bardzo pięknych rzeźb zwierząt wykonywanych z metalu, metalu odpadowego, złomowego. Cieszmy się wspólnie, że miasto zyska kolejne, ciekawe miejsce.

W sumie obok budynku dawnego Kasyna Urzędniczego stanie 5 rzeźb, najmniejsza ma ok. 1,5 m wysokości. W maju, na placu przed dworcem Pionki Zach. ustawiona zostanie rzeźba „Circle” francuskiego rzeźbiarza Andrea Lomanzo. Rzeźba ta stała przez kilka lat jako ozdoba ambasady Francji w Warszawie. Pojawi się też druga rzeźba, ponad 5 metrowa figura „Tańcz” Marii Koras, która ustawiona zostanie po drugiej stronie ulicy.

Chciałem się zwrócić do tych, którzy się ze mnie podśmiewali, kiedy z uporem maniaka stawiałem pierwsze obiekty rzeźbiarskie na ul. Radomskiej, że to dzisiaj zaczyna owocować, że mamy wyższą ocenę i proszę mi wierzyć, że w bardzo wielu środowiskach poprzez tego typu działania kulturalne uzyskuje się jako miasto, jako społeczność dużo wyższe notowania. Przy okazji proszę przemyśleć swoje wcześniejsze decyzje dotyczące działań kulturalnych w mieście – zwrócił się Zbigniew Belowski do radnych po zakończeniu sesji rady w dniu 30 kwietnia. – Być może osiągniemy jakiś konsensus i wypracujemy nowe wnioski.

Zobacz także

W Dniu Dziecka wielka zabawa
W Dniu Dziecka wielka zabawa
Uszczelniamy system
Uszczelniamy system
Ogromna akcja strażaków w Soudal
Ogromna akcja strażaków w Soudal
#SzczepimySie w Pionkach
#SzczepimySie w Pionkach
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich dzieci
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich dzieci