Rzeźba „Tańcz” ponownie zdobi skwer

15.07.2022 Tekst przeczytasz w 2 min.

W piątkowy poranek w okolicy dworca Pionki Zach. ustawiono rzeźbę Marii Koras „Tańcz”, która została zniszczona w lutym br. na skutek silnych wiatrów.

Odrestaurowana oraz wzmocniona rzeźna ponownie stanęła na cokole przy dworcu.

Rzeźba Marii Koras to postać tancerki. Figura ta w zamyśle artystki miała być jak najbardziej podobna do postaci narysowanej przez dziecko. Pomysł na rzeźbę zrodził się, kiedy artystka przejeżdżała przez warszawską dzielnicę Praga i wyobraziła sobie właśnie taką białą, tańczącą postać na tle starych, zdewastowanych kamienic.

Tytuł rzeźby swoją formą nawiązuje do magicznego zaklęcia. Taniec to najbardziej bezpośrednia forma ekspresji, dlatego wydaje się bliski idei wolności. Pracując nad tancerką artystka starała się wyrzeźbić postać pełną swobody w taki sposób, w jaki narysowałoby ją dziecko. 
Podstawą rzeźby jest mechanizm, nawiązujący do pozytywki, który obraca rzeźbę wokół własnej osi w zwolnionym tempie, przez co ruch tancerki nie jest zauważalny w pierwszej chwili. Rzeźba obraca się w swoim własnym rytmie. Monumentalna wysokość rzeźby była podyktowana tym, że pierwotnie miała ona tańczyć na dachu jednej z praskich ruin. Inspiracją dla projektu była stara zabudowa warszawskiej Pragi, gdzie przez 6 lat artystka wynajmowała pracownię. W 2016 roku praca była prezentowana w Galerii Kaplica w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Maria Koras – ur. w 1987 r. w Monachium. W latach 2006–2012 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Profesora Piotra Gawrona. W roku 2012 otrzymała z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki. Jej praca dyplomowa została pokazana na wystawie „Comeing Out Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2012”. W latach 2009–2010 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w ramach programu stypendialnego Erasmus, gdzie przygotowywała wystawy indywidualne i uczestniczyła w wystawach zbiorowych. W 2011 roku brała udział w performansie Pawła Althamera podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Viennafair w Wiedniu. W 2014 roku otrzymała stypendium przyznane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Medalu FIDEM, Sofia. W 2016 prezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworzy w zakresie rzeźby, medalierstwa oraz lalkarstwa.

Zobacz także

Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Premiera filmu dokumentalnego Kryptonim “Klasztor” – dopaść Pileckiego
Premiera filmu dokumentalnego Kryptonim “Klasztor” – dopaść Pileckiego
70 lat Pionek, 7 weekendów pełnych emocji – bądź z nami!
70 lat Pionek, 7 weekendów pełnych emocji – bądź z nami!
Wakacje z Miejskim Ośrodkiem Kultury
Wakacje z Miejskim Ośrodkiem Kultury
Szczep 41 PDHiZ
Szczep 41 PDHiZ „Rzeczpospolita Skautowa” z wyprawą do Hiszpanii i Portugalii