Ruszyło wydawanie ciepłych posiłków dla potrzebujących

11.01.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

11 stycznia w godz. 11:00 - 12:00 pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęli wydawanie ciepłych posiłków dla najbardziej potrzebujących z terenu miasta. W dzisiejszym menu zupa grochowa z kiełbasą oraz porcja chleba.

Wydawanie posiłków odbywa się w budynku Legionówki przy ul. Niepodległości. Miejsce to do tej pory funkcjonowało jako Jadłodajnia im. biskupa Chrapka i prowadzona była przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Barbary w Pionkach. 

Jadłodajnia funkcjonuje w tym samym miejscu co do tej pory i jak na razie jest plan, że w tym miejscu pozostanie gdyż lokal jest przystosowany do tego typu działalności – mówiła dyrektor MOPS Jolanta Michajluk. – Pomoc w postaci gorącego posiłku jest zadaniem własnym gminy i jest ona udzielana na podstawie decyzji administracyjnej, którą wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, po rozeznaniu sytuacji. 

Pomoc w postaci dożywiania przysługuje osobom, które własnym staraniem i możliwościami nie może sobie takiego posiłku przygotować z powodu trudnej sytuacji materialnej, mieszkaniowej, często z powodu choroby czy niepełnosprawności, a nawet brakiem umiejętności w przygotowaniu posiłku.

Przez ostatnie 20 lat posiłki w jadłodajni przygotowywały zatrudnione panie, ale także wolontariusze. Środki na ten cel pochodziły z budżetu miasta oraz od darczyńców. W minionym roku pomoc finansowa wyniosła ponad 34 tys. zł.

W tej chwili ciepłe dania przygotowywane będą przez placówki oświatowe. W styczniu jest to Publiczne Przedszkole nr 2. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną posiłki wydawane są na zewnątrz, ale w miarę poprawy ruszy jadłodajnia na miejscu.

Lokal, który był użytkowany przez kilkanaście lat przez Parafialny Zespół Caritas jest utrzymany w bardzo dobrym stanie, jest czysto. Widać, że było to wszystko użytkowane z poszanowaniem – kontynuowała Jolanta Michajluk. – Przekazane zostało nam wszystkie zasoby i produkty, które służyły do przygotowywania posiłków. Jest kilka worków, kilka paczek makaronu i ryżu, to co jeszcze nie zostało spożytkowane. 

Aktualnie posiłki wydają pracownice MOPS.

Dzisiaj mamy panią Agnieszkę, która przez wiele lat pracowała jako opiekunka środowiskowa, a w tej chwili jest pracownikiem gospodarczym i pani Ania, która jest pracownikiem socjalnym. Myślę, że tak sobie będziemy radzić, ale oczywiście chętnie widziani są wolontariusze, którzy chcą się zaangażować w taką pomoc.

W miesiącu styczniu decyzję o możliwości skorzystania z posiłku w jadłodajni uzyskały 24 osoby z terenu miasta Pionki, które chwalą sobie tę formę pomocy ponieważ jest to jedyny ciepły posiłek jaki mogą spożyć w ciągu dnia.

Zobacz także

Pierwszy nocny bieg dla Powstańców Warszawskich ‘44
Pierwszy nocny bieg dla Powstańców Warszawskich ‘44
Rozstrzygnięto przetarg na remont budynku Kasyna
Rozstrzygnięto przetarg na remont budynku Kasyna
Informacja dot. parku Błonia
Informacja dot. parku Błonia
30 lipca odbyła się inauguracja stałej ekspozycji rzeźb Marioli Wawrzusiak – Borcz (profesor nadzwyczajna Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby) pt. „Dzikie życie”. Rzeźby pojawiły się w ramach projektu finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021 rok – Pionki tożsamość”. W parku przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach przy ul. Zakładowej 5 tuz po godz. 16-tej zaczęli zbierać się zaproszeni goś
Nowe rzeźby w przestrzeni publicznej
Krwiodawco, Twoja Krew jest bardzo potrzebna!!!
Krwiodawco, Twoja Krew jest bardzo potrzebna!!!