Rocznica rozstrzelania żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego

20.04.2021 źródło: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 2 min.

W tym roku mija 77 lat od tragicznego wydarzenia w Pionkach – rozstrzelania dziesięciu partyzantów przez niemieckiego okupanta. Egzekucji dokonano 22 kwietnia 1944 roku przy obecnej ulicy Zwoleńskiej. Tego dnia za Ojczyznę tragicznie zginęli: Jan Cieślik, Adam Guzal „Jarema”, Józef Marek „Kier”, Mieczysław Marzysz, Stanisław Połeć „Cichy”, Władysław Rybka, Jan Wrona, Władysław Baran, Stanisław Podolski, Stefan Sztuka.

25 kwietnia o godz. 11:30 zapraszamy na transmisję Mszy Świętej z kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe (kanał youtube Kuriera Pionkowskiego).

Po mszy, podczas krótkiej modlitwy przed pomnikiem symbolicznie zostanie uczczona pamięć poległych bohaterów. W imieniu wszystkich mieszkańców kwiaty złożą przedstawiciele władz miasta.

Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał złożyć kwiaty lub zapalić znicz, prosimy stosować się do zaleceń i regulacji aktualnie obowiązujących ze względu na pandemię (obowiązek zakrywania twarzy, zachowanie odpowiednich odstępów).

Możemy uczcić pamięć poległych bohaterów w naszych domach. Na znak pamięci zapalmy świecę i o godz. 20:00 postawmy ją w oknie.

Najważniejsza jest nasza pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 77 lat i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

 

25 lutego 1944 roku grupa partyzantów Armii Krajowej (wśród nich również Adaś Guzal ps. „Jarema”) przeprowadziła atak na wartownię Fabryki Prochu. Akcja zakończyła się niepowodzeniem, podczas gwałtownej strzelaniny życie stracił partyzant o pseudonimie „Orzeł”, a Adaś Guzal został ranny w głowę. „Jarema” początkowo ukrywał się w Augustowie, a później w Pionkach w mieszkaniu Józefa Marka pseudonim „Kier”. Niestety, kolaborant zdradził miejsce pobytu „Jaremy” i Niemcy aresztowali zaskoczonych mieszkańców. Przez kilka tygodni partyzanci Armii Krajowej byli przesłuchiwani i torturowani w radomskim gestapo. 19 kwietnia 1944 odbył się sąd doraźny i partyzanci zostali skazani na śmierć.

22 kwietnia 1944 roku w Pionkach przy obecnej ulicy Zwoleńskiej odbyła się publiczna egzekucja partyzantów, a pamięć o tym wydarzeniu celebrujemy każdego roku, by zachować wspomnienie na przyszłość i nie zatrzeć w pamięci heroicznej walki mieszkańców Pionek podczas II wojny światowej.

Rocznica rozstrzelania żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego

Zobacz także

Maturalny maraton. Czas start!
Maturalny maraton. Czas start!
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Otwieramy Basen Miejski
Otwieramy Basen Miejski
Co zrobiliśmy – co przed nami. Mniejsze i większe inwestycje miejskie
Co zrobiliśmy – co przed nami. Mniejsze i większe inwestycje miejskie
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej