Ponad 10 mln 600 tys. zł środków zewnętrznych pozyskano dla Pionek w pierwszym półroczu 2021 roku

28.05.2021 źródło: Urząd Miasta Pionki Tekst przeczytasz w 3 min.

Nasze miasto przechodzi imponującą metamorfozę. Nie byłaby ona jednak możliwa, gdyby nie uzyskane środki zewnętrzne. Dzięki aktywnej polityce tylko do maja tego roku udało się samorządowi miasta pozyskać ponad 10 mln 600 tys. zł! Fundusze te umożliwią realizację wielu istotnych dla miasta zadań. Na jakie działania zostaną przeznaczone?

Likwidacja bomby ekologicznej

Likwidacja bomby ekologicznej po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit” to jedno z najbardziej priorytetowych zadań inwestycyjnych dla naszego miasta w 2021 r. Nitroceluloza zalegająca na terenach popronitowskich stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców miasta oraz okolic, toteż utylizacja 350 ton tej „tykającej bomby” odbyć musi się jak najszybciej. Miastu na ten cel udało się pozyskać kwotę prawie 3 mln 900 tys. zł. Dotacja na realizację zadania pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przebudowa targowiska Manhattan

2021 r. będzie także rokiem modernizacji targu miejskiego przy ul. Sienkiewicza. Od lat pionkowski „Manhattan” niszczał i brakowało nowych inwestycji. Manhattan zyska nową, utwardzoną nawierzchnię, nowe energooszczędne oświetlenie LED, zadaszenie, stanowiska do sprzedaży koszyczkowej oraz nowoczesne, pawilony handlowe wyposażone w zaplecze sanitarne. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pozyskane środki od Zarządu Województwa Mazowieckiego w kwocie ponad 2 milinów zł.

Lokalna strefa aktywności sportowo-rekreacyjnej

Końca dobiega realizacja zadania pn.: „Budowa Lokalnej Strefy Aktywności Sportowo-Rekreacyjnej w Pionkach” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, PROW na lata 2014-2020. Na ten cel nasze miasto w tym roku pozyskało 94.808,00 zł dofinansowania.

W ramach projektu, na osiedlu Bohaterów Studzianek powstanie kompleksowo wyposażony plac zabaw, a także strefa relaksu z biblioteką plenerową oraz ławkami. Ponadto, istniejąca już siłownia zewnętrzna zostanie przeniesiona oraz wyposażona w nawierzchnię amortyzującą. Uroczyste otwarcie strefy przypada na szczególne święto – Dzień Dziecka, tj. 1 czerwca br.

Modernizacja komunalnych budynków wielorodzinnych

Pierwszego kwietnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego przekazał informację, iż Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego wspomoże kwotą 4,4 mln zł działanie polegające na przeprowadzeniu generalnego remontu budynków wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Aleje Lipowe 9 oraz 13, a także ul. Leśnej 17. Realizacja tej inwestycji jest niezwykle ważna, nie tylko z powodu złego stanu budynków, ale również przez wzgląd na poprawę warunków życia mieszkańców. Aktualnie trwają pracę nad przygotowaniem dokumentacji technicznej i przetargowej. Zakończenie inwestycji datuje się na październik 2022 r.

Remont zabytkowego budynku Kasyna

Sejmik Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął nabór wniosków o udzielenie dotacji w 2021 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego tym samym przyznając Gminie Miasto Pionki wsparcie finansowe w kwocie 110 tys. zł. Fundusze te pozwolą na remont zabytkowego budynku dawnego kasyna urzędniczego w Pionkach. Podjęcie natychmiastowych działań w tym zakresie jest konieczne, by nie dopuścić do degradacji budynku spowodowanej jej złym stanem technicznym. W latach 2007-2013 dokonano gruntownej renowacji obiektu, następnie oddano go do użytku oraz powołano Centrum Aktywności Lokalnej. Niestety, prawie natychmiast po oddaniu budynku do użytku pojawiły się problemy związane z jakością wykonanych prac. Skala problemu jest zadziwiająco duża. Wnikanie wód opadowych do wnętrza powoduje liczne zawilgocenia. Brak szczelności dachu, niewłaściwie wykonane obróbki blacharskie, powodują zacieki i degradację budynku. O złym stanie technicznym przedmiotowego zabytku stwierdza ekspertyza techniczna.

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Budowa tężni solankowych

Niedawno, do naszego miasta dotarła kolejna miła informacja. Nasz wniosek o budowę tężni solankowych na terenie Gminy Miasta Pionki zyskał aprobatę Marszałka Województwa Mazowieckiego, dzięki czemu Pionki otrzymają aż 84.000,00 zł. Idea wybudowania dwóch kolejnych tężni powstała przez wzgląd na głosy mieszkańców dot. utworzenia w naszym mieście łatwo dostępnych miejsc mających pozytywny wpływ na zdrowie. Zadanie zrealizowane zostanie jeszcze w tym roku.

 

Ponad 10 mln 600 tys. pozyskanych jedynie w pierwszym półroczu to niezwykle imponujący wynik. Mimo to władze Pionek nie ustają w poszukiwaniu oraz pozyskiwaniu kolejnych środków zewnętrznych. W chwili obecnej miasto czeka bowiem na ocenę wniosków złożonych na działania takie jak:

  • remont łazienek i przystosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz remont budynków przy Urzędzie Miasta,
  • budowa zadaszenia lodowiska miejskiego Biały Orlik,
  • remont basenu miejskiego,
  • budowa bezpiecznych przejść dla pieszych w ramach programu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
  • modernizację ogródków działkowych w ramach programu MIAD Mazowsze 2021,
  • Budżet Obywatelski Mazowsza.

Zobacz także

Uszczelniamy system
Uszczelniamy system
Żołnierze WOT zapraszają do szczepień preparatem Johnson&Johnson w punkcie DRIVE THRU
Żołnierze WOT zapraszają do szczepień preparatem Johnson&Johnson w punkcie DRIVE THRU
#SzczepimySie w Pionkach
#SzczepimySie w Pionkach
Ogromna akcja strażaków w Soudal
Ogromna akcja strażaków w Soudal
Tomasz Wróblewski - jubileuszowa wystawa malarstwa
Tomasz Wróblewski - jubileuszowa wystawa malarstwa