Pierwszy nocny bieg dla Powstańców Warszawskich ‘44

01.08.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

31 lipca punktualnie o godz. 19:44 rozpoczęły się obchody 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Data wybrana nieprzypadkowo, bowiem właśnie 77 lat temu ostatniego dnia lipca zapadła decyzja o największej w dziejach Rzeczypospolitej bitwie armii podziemnej.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pionki zorganizowane zostało przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Run Team Pionki i radny miejski Kamil Panufnik. W pomoc przy organizacji włączyły się: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Niech ten spokojny sobotni wieczór będzie okazją do refleksji i oddani czci bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy przez swoją walkę zbrojną oddali świadectwo męstwa, niezłomnej postawy, a nade wszystko przywiązania do tradycji patriotycznych. Ten wolnościowy zrywa, a jednocześnie jedna z największych i najdramatyczniejszych bitew miejskich II wojny światowej, która w jakże bolesny sposób odcisnęła swe piętno również na najnowszą historię naszego kraju i całe nasze życie, ale i kolejne pokolenia Polek i Polaków. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego miasta do oddania czci uczestnikom Powstania Warszawskiego w dniu jutrzejszym o godz. 17:00, jak zawyją miejskie syreny, bardzo proszę byśmy wszyscy na chwilę się zatrzymali – mówiła wiceburmistrz Kamila Kaczorowska zapraszając zgromadzonych mieszkańców na koncert Sławomira Zygmunta i Krzysztofa Domańskiego składającego się z utworów z płyty pt. „Z wiatrem - Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

Każdy z nas jest winny pamięć wszystkim uczestnikom tego heroicznego zrywu, którzy nie bacząc na swoje szanse w walce, postanowili przeciwstawić się okupantowi i walczyć zaciekle przez 63 dni. To właśnie 31 lipca 1944 wydano rozkaz o zbrojnym powstaniu przeciwko Niemcom, którzy okupowali nasz kraj. Wyznaczono godzinę W, a dziewczęta i chłopcy dowiadywali się, że 1 sierpnia będą już walczyć o wyzwolenie.

Hołd Powstańcom Warszawy zaraz po koncercie oddali młodzi Pionkowianie trzymając flagę Rzeczypospolitej i odpalając białe i czerwone race, krzycząc hasło: chwała bohaterom.

Około godz. 21-tej rozpoczął się II Pionkowski Marszobieg Powstania Warszawskiego, pierwszy nocny, zorganizowany przez Stowarzyszenie Run Team Pionki w którym udział wzięli mieszkańcy nie tylko naszego miasta. Wspaniała inicjatywa, gdyż udział w niej wzięły całe pokolenia – od kilkulatków po seniorów. Kto czuł się na siłach, ten wziął udział w biegu na dystansie 5 km, a uczestniczy marszu przeszli dokładnie 1944 metry na trasie od Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Radomskiej, przez park wzdłuż ul. Jana Pawła II, park Błonia (specjalnie udostępniony na to wydarzenie), by powrócić do MOK, gdzie medale za udział oraz nagrody wręczała wiceburmistrz Kamila Kaczorowska wraz z radnym Kamilem Panufnikiem, który brał udział w biegu oraz Włodzimierzem Szałabajem.

Całe wydarzenie odbyło się przy współpracy z pionkowską policją, która zabezpieczała marszobieg ulicami Pionek.

Zobacz także

Koncert Orkiestry Wojskowej
Koncert Orkiestry Wojskowej
Od soboty rusza centralne ogrzewanie
Od soboty rusza centralne ogrzewanie
II Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym
II Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym
Spacer z kijkami razem z seniorami
Spacer z kijkami razem z seniorami
Przerwa w dostawie wody
Przerwa w dostawie wody