Pani Dulska i jej moralność na Placu Konstytucji

04.09.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

4 września 2021 r. cała Polska czytała wybraną przez Parę Prezydencką lekturę na Narodowe Czytanie. Także w Pionkach, wzorem lat ubiegłych, czytaliśmy wspólnie na Placu Konstytucji. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przyciągnęła sporo słuchaczy, a czytali: Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, Szlachetna Paczka Pionki, Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki, Pionkowskie Morsy oraz Pionkowskie Towarzystwo Rowerowe.

Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania rozpoczęła się punktualnie o godz. 10:00 na Placu Konstytucji 3 Maja. „Moralność Pani Dulskiej”, to utwór napisany jesienią 1906 r., który bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Ten wyjątkowy utwór piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

„Moralność Pani Dulskiej” z biegiem lat wcale nie traci na popularności, a to wszystko zawdzięcza temu, że to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę. Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych. Lekturę warto przeczytać w jakiś deszczowy, jesienny wieczór. „Panie Dulskie” wciąż kryją się wśród nas, wystarczy tylko zechcieć je dojrzeć.

Organizatorem Narodowego Czytania w Pionkach była Miejska Biblioteka Publiczna przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Zobacz także

Pamięć o ofiarach II wojny światowej
Pamięć o ofiarach II wojny światowej
Z seniorami przez Puszczę Kozienicką
Z seniorami przez Puszczę Kozienicką
Wycieczka do Poronina
Wycieczka do Poronina
Przerwa w dostawie wody
Przerwa w dostawie wody
Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego
Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego