Noc Nietoperzy

17.09.2021 źródło: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 2 min.

W ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie miała miejsce plenerowa impreza „Noc Nietoperzy“.

To międzynarodowe wydarzenie ma na celu zbliżenie ludzi do tych często źle odbieranych ssaków i podważać wciąż istniejące uprzedzenia. Fakty o nietoperzach w rzeczywistości udowadniają coś przeciwnego – że nie doceniamy ich znaczenia dla człowieka, a przecież nietoperze owadożerne przyczyniają się naturalnej kontroli szkodników, natomiast owocożerne i żywiące się nektarem odgrywają kluczową rolę w zapylaniu i rozsiewaniu nasion wielu gatunków roślin.

Na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego od wielu lat prowadzony jest monitoring tych wyjątkowych zwierząt. W latach 2016-2018 stwierdzono występowanie 19 gatunków na 27 występujących w całym kraju, w tym 4 gatunki z załącznika drugiego Dyrektywy Siedliskowej. Na terenie Parku występuje największa w Polsce letnia kolonia Nocka Dużego.

Noc Nietoperzy, to ogólnopolska akcja, która organizowana jest przez różne instytucje zajmujące się przyrodą – mówiła Beata Waluś. – My w to wydarzenie się wpisujemy, choć może trochę później niż to miało miejsce na terenie Polski.

Uczestnicy Nocy Nietoperzy mięli okazję z bliska zobaczyć nietoperze, które przechwyciły specjalne siatki – Mroczka Późnego i Gacka Brunatnego oraz udało im się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na ich temat, m. in. budowy, zwyczajów, o tym gdzie można je spotkać i dlaczego nie należy się ich bać.

W programie wydarzenia znalazła się prelekcja o nietoperzach i ich znaczeniu w przyrodzie oraz nocne odłowy i nasłuchy nietoperzy. Spotkanie poprowadził Błażej Wojtowicz prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Chiropterologia to fajna robota, można zobaczyć prawdziwe nietoperze. Jak jedziemy do lasu, to najpierw rozkładamy siatki, rozkładamy stolik chiropterologiczny i czekamy aż się nietoperze złapią – mówił syn Błażeja Wojtowicza, Igor. – Potem oznaczamy gatunek, piszemy o której godzinie został złapany, w której sieci, jaką ma długość przedramienia, jaki jest jego wiek i płeć. Sprawdzamy czy mają zdrowe skrzydła, a jak mają jakieś zniekształcenia, to robimy zdjęcia i notatki, a potem wypuszczamy.

Tegoroczna Noc Nietoperzy zorganizowana była przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pionkach oraz pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pionki.

Zobacz także

Dystrybucja tabletek jodku potasu
Dystrybucja tabletek jodku potasu
Święto Dobrej Książki
Święto Dobrej Książki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski