Narodowe Święto Niepodległość w cieniu pandemii

12.11.2020 Tekst przeczytasz w 2 min.

11 listopada, to wyjątkowa data w kalendarzu Polaków. Dziś obchodzimy największe narodowe święto, choć tegoroczne obchody miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19.

Wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbyły się przy udziale minimalnej, zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych, liczby osób. W Pionkach obchody rozpoczęły się od mszy św. za Ojczyznę, która transmitowana była w internecie, by jak największa liczba mieszkańców mogła wziąć w niej udział. Bezpośrednio po uroczystościach kościelnych poczty sztandarowe ruszyły przed pomnik Józefa Piłsudskiego, by złożyć hołd ojcu niepodległości Polski. Na miejscu także przedstawiciele różnych ugrupowań.

Na straży zachowania bezpieczeństwa podczas symbolicznego składania kwiatów czuwała policja w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych.

W imieniu mieszkańców naszego miasta wiązankę przed pomnikiem J. Piłsudskiego złożyli radni Paweł Kobylas (pomysłodawca składania kwiatów w imieniu mieszkańców) i Kamil Panufnik oraz pani Klaudia. W ciągu dnia pojedynczo przybywali również sami mieszkańcy by zapalić symboliczny znicz i złożyć kwiaty. W imieniu władz miasta oraz mieszkańców wiązankę przed pomnikiem złożyła wiceburmistrz Kamila Kaczorowska.

W porównaniu z latami ubiegłymi tegoroczne obchody były wyjątkowo skromne, bo wszystkich obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób. Biuro Programu „Niepodległa”, jak co roku, zaprosiło do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu i zaśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku „Niepodległa” zaproponowała by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi i by to ułatwić zachęcano wszystkie stacje radiowe i telewizyjne by w Święto Niepodległości wyemitowały Mazurka Dąbrowskiego, aby każdy mógł w domu zaśpiewać hymn państwowy.

Kurier Pionkowski transmitował Koncert Pieśni Patriotycznych, który odbył się w Centrum Aktywności Lokalnej. Na scenie wystąpili soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Pomimo pandemii koronawirusa nie mogliśmy pozostać bierni na uczczenie pamięci i celebrowanie tego święta – mówiła Kamila Kaczorowska zachęcając mieszkańców online do czynnego udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Przed rozpoczęciem koncertu na scenie wystąpił prof. dr hab. Marek Wierzbicki, który przygotował wyjątkową prelekcję.

Koncert w całości był transmitowany w telewizji kablowej oraz online na kanale YouTube Kuriera Pionkowskiego i profilach fb MOK, CAL i Kuriera Pionkowskiego.

Zobacz także

Rozpoczynamy 2021 rok
Rozpoczynamy 2021 rok
Testy przesiewowe dla nauczycieli w Pionkach
Testy przesiewowe dla nauczycieli w Pionkach
Kto ustala cenę za wodę i ścieki?
Kto ustala cenę za wodę i ścieki?
Kolejne dworce o krok od modernizacji
Kolejne dworce o krok od modernizacji
Wystawa malarska – Agnieszka Hernik
Wystawa malarska – Agnieszka Hernik