6 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się 13. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w ciekawej aranżacji przygotowanej przez Grupę Teatralną „Czerwoniutkie” i przenieść się w czasie aż do powstania listopadowego.
Na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Zakładowej 5 zgromadzili się mieszkańcy miasta, w tym także uczniowie, dla których „Kordian” Juliusza Słowackiego jest jedną z lektur obowiązkowych. Do ostatniej chwili nikt nie wiedział, na czym polegać będzie najnowsza odsłona wspólnego czytania jednego z największych dzieł literatury polskiej.
„Czerwoniutkie” na scenie
Grupa Teatralna „Czerwoniutkie” to podopieczni Karoliny Mroczek-Łuszczyk. Młodzi, utalentowani, pełni pasji, ale przede wszystkim kochający teatr ludzie zachwycają grą aktorską na wysokim poziomie. Tym razem pokazali widzom „Kordiana” w niebanalnej odsłonie. Ich interpretacja zachwyciła niejednego widza, a wielu z nich zapewne znów sięgnie po dzieło Juliusza Słowackiego, by przypomnieć sobie treść lektury.
Spisek przeciwko carowi
Prawdziwa teatralna sceneria, mnóstwo rekwizytów, a przede wszystkim stroje stylizowane na XIX wiek. Młodzi aktorzy, scena za sceną, przypominali wielki zryw narodowościowy, czyli powstanie listopadowe i historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Wojtek – grający tytułowego Kordiana, idealnie oddał wewnętrzną słabość bohatera – nie był w stanie dokonać zamachu i car uszedł z życiem.
Wspaniała gra aktorska, precyzyjne przygotowanie oraz talent i pasja, przeniosły widzów w czasie. Mieli oni również okazję spojrzeć na scenę inspirowaną obrazem Leona Piccarda – Kordian w podziemiach katedry Świętego Jana. Lekkość przekazu oraz scenariusz sprawiły, że widzowie mieli wrażenie, jakby faktycznie brali udział w spisku podchorążych na Mikołaj I.
By Narodowe Czytanie miało jednak wydźwięk publicznego czytania lektury, na balkonach MOK zasiedli lektorzy: Łukasz Miśkiewicz – burmistrz, Radosław Wątorski – nauczyciel z CKZiU oraz uczniowie Zespołu Szkół w Pionkach – Dominik i Kacper, którzy odczytywali kolejne fragmenty utworu Juliusza Słowackiego.
Idea publicznego czytania
Tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach oraz Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu filia w Pionkach. Dzięki akcji w znakomitym gronie na nowo odkryto „Kordiana” Juliusza Słowackiego – jedną z najważniejszych pozycji w historii literatury, która mówi o wartościach uniwersalnych, takich jak miłość, patriotyzm, sens życia. Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne, kiedy za naszą granicą toczy się walka o zachowanie wolności i niepodległości Ukrainy.
Podziękowania
Aktorzy oraz lektorzy widowiska słowno-teatralnego zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, a Łukasz Miśkiewicz wręczył każdemu symboliczne białe i czerwone róże. Aby widowisko mogło dojść do skutku, potrzebne było zaangażowanie wielu osób. Specjalne podziękowania: dla Miejskiego Ośrodka Kultury, dyrektor Agaty Chmielewskiej oraz pracowników instytucji za udostępnienie obiektu i pomoc techniczną, dla Renaty Glimasińskiej i zespołu Warsztatów Terapii Zajęciowej za uszycie strojów, dla firmy Inter Irex za przekazanie materiałów do ich uszycia oraz Rycerzom Kolumba za użyczenie rekwizytów potrzebnych do przygotowania spektaklu.
Kolejna edycja Narodowego Czytania już za rok. Widzimy się więc we wrześniu, by odczytać utwory Jana Kochanowskiego. Wspólnie będziemy czytać pieśni, fraszki i treny, które wyszły spod pióra ojca polszczyzny.