XXIII Dzień Ziemi

12.04.2022 źródło: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 4 min.

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza na XXIII Dzień Ziemi. Przygotowaliśmy sporo atrakcji dla najmłodszych oraz tych trochę starszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś interesującego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jeśli pogoda dopisze, wszystkie wydarzenia odbędą się w plenerze. Serdecznie Państwa zapraszamy 23 kwietnia  na ul. Radomską 1.

 

Godz. 15:00 Spektakl o tematyce ekologicznej „Przygody Jasia Ananasa”

Wspaniały spektakl Teatru „Małgo” mówi o ekologii – segregacji odpadów, dbałości o czystość środowiska oraz zdrowym stylu życia. Jego bohaterem jest niesforny Jaś, którego na początku poznajemy jako małego wandala, niszczącego i zaśmiecającego przyrodę. Chłopiec za nic ma również zasady zdrowego odżywiania się. Na efekty nie trzeba długo czekać – młodzieniec szybko przybiera na wadze, a karą dla niego ma być pożarcie przez Smoka! Przerażony Jaś obiecuje
poprawę. Z pomocą przybywa Doktor Kruk, który objaśnia Jasiowi i dzieciom zasady zdrowego odżywiania oraz uświadamia ich jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Młodzi widzowie dowiadują się jak segregować odpady, chronić przyrodę i prowadzić zdrowy styl życia.

Spektakl „Przygody Jasia Ananasa” to również bogata scenografia, dużo piosenek, interakcja z dziećmi i, przede wszystkim, mądre przesłanie.

Po spektaklu zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dla dzieci „ECO – kreacja”.

 

Godz. 16:00 –18:00 – uliczka ekologiczna

 • Nadleśnictwo Kozienice w Pionkach zaprasza po darmowe sadzonki drzewek.
 • Kozienicki Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież na konkursy i warsztaty ekologiczne.
 • Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza dzieci na warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej.
 • Zapraszamy na „Wiosenne wietrzenie szaf” czyli wiosenną wymianę ubrań. Jeśli macie w domu ubrania, które nie są Wam już potrzebne (oczywiście czyste, nie zniszczone) będziecie mogli zostawić je u nas w wyznaczonym do tego miejscu. Będziecie też mogli ze zgromadzonych rzeczy wybrać coś dla siebie. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety, więc dobrze jest ograniczać kupowanie nowych ubrań.
 • „Oddajemy / adoptujemy rośliny” – będzie to wyznaczone miejsce, gdzie można zostawić rośliny (zarówno doniczkowe jak i te do posadzenia na zewnątrz) oraz ich sadzonki (zaszczepki) lub zabrać coś z tego co zostawili inni.
 • Kawiarnia „CieKawa” zaprasza na pyszne i zdrowe dania wegetariańskie.

 

Godz. 18:00 – koncert zespołu „Alicetea”

Alicetea to radomski zespół tworzony przez siedmiu muzyków, prezentujących energetyczną i stylistyczną fuzję dźwięków – od rocka, reggae, przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem. Ma na koncie zagranych kilkaset koncertów zarówno w kraju i za granicą, w tym na największych scenach takich jak Przystanek Woodstock. W 2008 wydał swoją pierwszą płytę pt. „Muzyka Moja Broń”, w 2013 r. album „Wyspy Planety Układy”. Przez ponad 10 lat swojej działalności zagrał kilkaset koncertów w wielu miejscach w Polsce (m. in. na Przystanku Woodstock), a także poza granicami kraju. 19 grudnia 2018 r. zespół wydał trzeci oficjalny album zatytułowany Idylla, z którego utwory możemy usłyszeć w rozgłośniach radiowych w całym kraju. Fani, którzy znają i lubią radomski skład za różnorodność i podróże międzygatunkowe, nie zawiodą się. Ci, którzy oczekują czegoś nowego, również będą mogli usłyszeć jak Herbatniki eksplorują kolejne stylistyczne zakątki muzyki, odnajdując się w energicznych połączeniach stylistyki rocka, reggae, ska i elektroniki. Zespół tworzą: Daniel Adamczyk – wokal, Piotr Nieciecki – klawisze, gitara, Łukasz Treter – bas, Marcin Niewczas – gitara, Dariusz Kucharski – perkusja, Grzegorz Olewiński –puzon, Damian Czarnecki – trąbka.

 

 

Celem święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Zachęcamy Państwa do zmian codziennych nawyków, które korzystnie wpłyną na kondycję środowiska naturalnego:

 • zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko możemy zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy z roweru, komunikacji miejskiej (przypominamy - w Pionkach jest darmowa), poruszajmy się pieszo
 • naprawiajmy zamiast wyrzucać - reperowanie jest lepsze dla środowiska i przynosi ogromną satysfakcję
 • segregujmy śmieci
 • robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą
 • róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko to co nam jest rzeczywiście potrzebne
 • nie marnujmy żywności, żyjmy w myśl idei zero waste
 • kupujmy mniej ubrań, korzystajmy z second handów - przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety
 • kupujmy lokalne produkty - korzystaj z miejscowych warzyw i owoców, transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety
 • płaćmy rachunki przez internet
 • zakręcajmy wodę podczas mycia zębów
 • wybierzmy prysznic zamiast wanny

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.

Współorganizatorzy: Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice.

 

XXIII Dzień Ziemi

 

Zobacz także

Święto Polskiej Niezapominajki
Święto Polskiej Niezapominajki
Warsztaty rzeźbiarskie – Drewno materiał doskonały
Warsztaty rzeźbiarskie – Drewno materiał doskonały
Konkurs fotograficzny online – Moje miasto w obiektywie
Konkurs fotograficzny online – Moje miasto w obiektywie
Piąta strona świata, czyli ekoludek – spektakl dla dzieci
Piąta strona świata, czyli ekoludek – spektakl dla dzieci
Akademia Niepodległości IPN "Niemiecki narodowy socjalizm wobec Europy i Polski w okresie międzywojennym (1919-1939)"
Akademia Niepodległości IPN "Niemiecki narodowy socjalizm wobec Europy i Polski w okresie międzywojennym (1919-1939)"