Misterium Męki Pańskiej „Pasja”

09.03.2021 źródło, fot.: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 3 min.

Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach ks. Mariusz Wincewicz, Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach serdecznie zapraszają na misterium Męki Pańskiej „Pasja” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Spektakl odbędzie się 26 marca 2021 o godz.: 18:45 w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach przy ulicy Aleja Królewska 4.

Spektakl "PASJA" - czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego - ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań. W tym spektaklu artystyczne poszukiwania zaprowadziły Teatr "A" do źródła o podwójnym, wyjątkowym znaczeniu. Z jednej strony mamy tutaj do czynienia, jako formalną inspiracją, z najstarszymi, jak zwykło się przyjmować, gatunkami odradzającego się teatru europejskiego - dramatem liturgicznym, misteriami wielkopostnymi; z drugiej strony twórcy pochylają się nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, fundamentem chrześcijańskiej doktryny. Jest to więc niezwykła podróż w świat chrześcijańskiej wiary i wielowiekowej tradycji, pomnażanej przez kolejne pokolenia artystów i teologów, na równi "uwiedzionych" ewangelicznymi prawdami.

Inspiracja średniowiecznymi misteriami staje się punktem wyjściowym, "kamieniem węgielnym porozumienia z widzem", na którym buduje się świat niezwykle osobistych historii ludzi, ich intymnych relacji z Mistrzem, relacji między sobą nawzajem. Motorem dramaturgicznym "Pasji", opisującej ewangeliczne wydarzenia od triumfalnego wjazdu do Jerozolimy aż po Zmartwychwstanie, czynią twórcy spektaklu zderzenie tragedii Judasza, broniącego swojej racji, do pewnego momentu narzucającego okrutne reguły gry, z czułą relacją najbliższych apostołów Chrystusa i towarzyszących im kobiet. Ostatecznie jednak to ci ostatni zaprowadzą widza pod krzyż, przeżyją z nim tragedię pogrzebu i radość paschalnego poranka. Nieustanne towarzyszenie w kluczowych momentach spektaklu tradycyjnych pieśni liturgicznych, "katalizujących" głębokie wzruszenie naocznych świadków Męki Chrystusowej, jak i decyzja prezentowania spektaklu we wnętrzach sakralnych, sprawiają, że "Pasja" wymyka się jednoznacznej klasyfikacji - twórcy zgadzają się, że jest to coś więcej niż spektakl teatralny. "Pasja" staje się wydarzeniem paraliturgicznym.

Teatr „A” jest offowym teatrem „w drodze”, który nieustannie poszukując piękna i sacrum umieszcza tematykę swoich spektakli w szeroko pojętej duchowości człowieka. Całości artystycznych eksperymentów, osadzonych w tradycji religijnej, dopełnia forma – spektakle muzyczne, dramatyczne, formy oratoryjne, widowiska plenerowe, stanowiące połączenie happeningu, teatru ulicznego, fire show, żywego planu z lalkami, etc. Bogate w środki wyrazu formy, są nie tylko ozdobnikiem, ale kryją niebanalne treści o uniwersalnych, ponadczasowych prawdach i wartościach. Od 1996 roku, który przyjmują za własną konceptualizację idei teatru niebanalnego, gościli w większych i mniejszych miejscowościach naszego kraju, jak również na festiwalach teatrów ulicznych. Spektakle Teatru „A” prezentowane były m.in. w rzymskim Panteonie, Holandii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Ukrainie i Białorusi.

scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Mariusz Kozubek
współpraca muzyczna: Marcin Dzwonowski
choreografia, scenografia: Mariusz Kozubek

obsada:
Małgorzata Grund – Bismor (Maria Magdalena, Kobieta Jerozolimska),
Angelika Chirowska (Annasz, Kobieta Jerozolimska),
Grażyna Styś (Maryja, Kobieta Jerozolimska, faryzeusz),
Marek Stecko (Piłat, Piotr, Faryzeusz),
Leszek Styś (Judasz),
Adam Bismor (Jan, Herod)

oprawa muzyczna:
Marcin Dzwonowski (instr. klawiszowe, klarnet), Jacek Dzwonowski (skrzypce) gościnnie.

Zobacz także

Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Ilustracja do bajeczki
Ilustracja do bajeczki