#MazowieckaAktywacja – „Cieszmy się darami natury”. Realizacja projektu

14.09.2022 Tekst przeczytasz w 2 min.

Grupa nieformalna ENTUZJAŚCI NATURY rozpoczęła realizację projektu "Cieszmy się darami natury" w ramach programu #MazowieckaAktywacja 2022 zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Do tej pory zrealizowane zostały dwa zadania:

1. Uczestnicy projektu w dniach 17 i 23 sierpnia (w dwóch grupach) odwiedzili gospodarstwo p. Ani Woźniak w miejscowości Czarna Wieś. Tam, w pięknej scenerii rustykalnej chaty krytej strzechą, wyposażonej w piec chlebowy, wielki drewniany stół i ławy odbyły się warsztaty na temat ziół rosnących w okolicy do wyprodukowania własnych kosmetyków, nalewek, maści. Pani Ania pokazała jak zrobić krem do skóry, opowiedziała o tym jakie właściwości mają poszczególne zioła i do czego można je wykorzystać. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał słoiczek wyprodukowanego kremu. Seniorzy zadawali mnóstwo pytań, wykazali duże zainteresowanie wykorzystaniem ziół zwłaszcza do celów leczniczych. Po spotkaniu uczestnicy wycieczki rowerami lub samochodami wrócili do Pionek. Było wiele podziękowań dla organizatorek za bardzo ciekawą wycieczkę.

2. Drugie zadanie (wycieczka rowerowa, dla mniej sprawnych transport samochodami) zrealizowano w dniu 6 września. Uczestnicy projektu odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne "Lawendowo nad Zagożdżonką" we wsi Czarna. Gospodarstwo prowadzi p. Jacek Warchoł, który uprawia lawendę, z niej oraz z innych ziół wytwarza różnorodne produkty, takie jak: mydełka twarde i miękkie, hydrolaty, saszetki zapachowe itp. Pan Jacek przyjął nas "po królewsku". Były napoje lawendowe z miętą i płatkami róży, kawa i herbata bez ograniczeń, kiełbaski z grilla z pyszną sałatką. Spotkanie odbywało się w starej stodole zaadaptowanej na potrzeby organizowania warsztatów, wyposażonej w stare, dziś już nie używane sprzęty gospodarstwa wiejskiego oraz w ogrodzie nad stawem, wśród starych drzew, uli, malowniczych zakątków. Zorganizowano tam miejsca, gdzie można było posiedzieć i odpocząć w zespoleniu z naturą. W ramach warsztatów seniorzy sporządzali własnoręcznie mydełka z dodatkiem ziół i płatków kwiatów, wykonywali saszetki zapachowe z suszonej lawendy. Gospodarz opowiedział nam o swojej działalności, produkowanych wyrobach, zaoferował do kupienia mydełka ziołowe, olejki eteryczne, poduszki z łuski gryczanej.

Kolejne zadanie projektu - wycieczkę do Leśnej Barci  w miejscowości Przejazd,  po wiedzę z zakresu produktów pszczelich planujemy na dzień 24 września.

 

#MazowieckaAktywacja – „Cieszmy się darami natury”. Realizacja projektu#MazowieckaAktywacja – „Cieszmy się darami natury”. Realizacja projektu#MazowieckaAktywacja – „Cieszmy się darami natury”. Realizacja projektu

 

Zobacz także

Dystrybucja tabletek jodku potasu
Dystrybucja tabletek jodku potasu
Święto Dobrej Książki
Święto Dobrej Książki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach