Maraton wydarzeń z okazji Dnia Kobiet

08.03.2021 źródło, fot.: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 3 min.

Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, podczas którego warto podarować coś szczególnego. Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprosił wszystkie Panie do uroczystego świętowania jednego z najmilszych wydarzeń w roku – Dnia Kobiet. Obchody online rozpoczęły się już od czwartku, a kulminacyjnym punktem było spektakularne wydarzenie artystyczne, które odbyło się w minioną niedzielę na deskach sceny w MOK przy ul. Zakładowej 5, zorganizowane specjalnie z myślą o uczczeniu Święta Pań.

W programie tegorocznych uroczystości nie zabrakło życzeń, ciepłych słów, występów artystycznych, a także lekcji makijażu oraz warsztatów kreatywnych. Te atrakcje były dostępne w formie online. Zwieńczeniem Święta Pań był niedzielny koncert.

W czwartek i piątek o godz. 17:00 dom kultury zaprosił na kreatywne warsztaty podczas których, zarówno Panie, jak i Panowie mogli przygotować piękne bukiety. Natomiast w sobotę o godz. 17:00 odbyła się lekcja makijażu. Były to wyjątkowe zajęcia podczas których można było zaobserwować jak w szybki i bezbłędny sposób wykonać makijaż dzienny.

W niedzielę o godz. 15:00 odbył się występ online Grupy Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grupa przygotowała program artystyczny poświęcony kobietom w poezji i sztuce. Między wierszami można było usłyszeć piosenki o miłości, wrażliwości, czułości i innych przymiotach kobiecości.

W trakcie artystycznego Dnia Kobiet, który co roku organizuje Stowarzyszenie Seniorów Kontrast, 7 marca panie z miasta i gminy Pionki miały możliwość spędzić czas w towarzystwie artystów z zespołu Kontrast oraz solistki Joanny Nawrot - sopran z zespołem BALTIC Quasideon Group. Dzięki nim ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich kobiet.

Pomimo szalejącej pandemii i reżimu sanitarnego, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń Dzień Kobiet w Pionkach był celebrowany w sposób wyjątkowy. Atmosfera panująca na sali była serdeczna pomimo zachowania zalecanej odległości i konieczności spędzenia blisko 2 godzin w maseczkach. Panie oraz towarzyszący im Panowie bawili się wyśmienicie. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i żartów ze sceny. Na zakończenie goście poprosili o bisy, a obydwa występujące zespoły w podziękowaniu za koncert „Damą być” otrzymały gromkie brawa.

Przed rozpoczęciem koncertu w imieniu męskiej części społeczności życzenia dla wyjątkowych Pań złożył burmistrz Robert Kowalczyk oraz starosta radomski Waldemar Trelka. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodki, symboliczny poczęstunek z rąk Burmistrza Miasta Pionki oraz Starosty Radomskiego, a Stowarzyszenie Seniorów Kontrast w tym roku zamiast apaszek rozdawało maseczki ochronne.

Nie wszyscy chętni mogli wejść do budynku z uwagi na obostrzenia – obowiązywały wejściówki. Cały koncert dostępny jest na fb MOK i w Kurierze Pionkowskim, co pozwoli jeszcze raz przeżyć te wyjątkowe chwile.

Natomiast 8 marca Panie otrzymały wyjątkowy prezent online, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Tomasza Wróblewskiego – „Życzenia pędzlem malowane”. Tego dnia do sieci trafił również koncert zespołu „Power Blues 40+” ze specjalną dedykacją dla wszystkich Pań.

Wszystkie wydarzenia zorganizowane z okazji Dnia Kobiet można obejrzeć na fanpage Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach.

I tak „Dzień Kobiet”

Choć w Polsce wiąże się go przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet.

Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

W większości krajów obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.

Zobacz także

Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Uroczyste obchody 95-lecia KS ,,Proch” Pionki
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Wkrótce ruszy remont bloków socjalnych
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Otwieramy siłownie zewnętrzne i street workout
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców
Ilustracja do bajeczki
Ilustracja do bajeczki