Koncert "Lew do Panny"

15.08.2021 źródło, fot.: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 5 min.

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza serdecznie na VIII edycję koncertów  “Lew do Panny”. W drugiej połowie sierpnia dochodzi do zmiany tych dwóch znaków zodiaku, a na scenie plenerowej MOK-u występują zespoły, które prezentują odmienne style muzyczne. W tym roku po raz pierwszy będzie to wydarzenie dwudniowe. Koncerty odbędą się w plenerze, przy budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, na ul. Radomskiej. Jeśli warunki pogodowe będą niesprzyjające, koncerty zostaną przeniesione na salę widowiskową (będzie obowiązywał  limit miejsc).

Pierwszego dnia (21 sierpnia) wystąpią zespoły MIR oraz Ankh.

MIR – zespół powstał pod koniec 2001r. w Skarżysku-Kamiennej. Spośród koncertów zagranych przez MIR, warto wspomnieć o udziale w festiwalu w Jarocinie 2007 r. Zespół gra rock echonośny, punk progresywny. Dyskografia zespołu obejmuje siedem albumów: MIR, Agape, Panowla, Vagabundes, Układ Taneczny, Miłosz, 2019.

Obecny skład : Marcin Fortuna – perkusja, Radosław Herman – bas, Tomasz Juchniewicz – gitara i śpiew.

Ankh – kielecka grupa rockowa, która zaistniała na polskim rynku muzycznym w 1991 roku.  W 1992 roku zespół zdobył nagrodę publiczności podczas Rock Festiwalu w Kielcach. W kolejnym roku wystąpił na Festiwalu Muzyki Rockowej "Jarocin '93" i otrzymał niemal całą pulę nagród: II nagrodę jury, nagrodę dziennikarzy, nagrodę głównego sponsora, nagrodę wytwórni Mega Czad - kontrakt na nagranie płyty - i najważniejszą dla grupy- nagrodę publiczności. W 1994 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany "Ankh". Na kolejnym Festiwalu "Jarocin '94" grupa wystąpiła już w charakterze gościa. W tym roku wydano również "Ankh - Koncert akustyczny". W 1995 roku zespół zakończył pracę nad kolejną płytą studyjną - "Ziemia i Słońce".
Kolejne lata działalności zespołu to setki koncertów zagranych w Polsce i za granicą. Grupa zaskarbiła sobie uznanie zarówno krytyków muzycznych, jak i zbudowała rzeszę wiernych fanów swojej muzyki, na stałe wpisując się do kanonu polskiego rocka. Zespół ośmiokrotnie wystąpił na Przystanku Woodstock (1995-2002), w tym dwukrotnie ('96 i '97) został laureatem Złotego Bączka - nagrody publiczności festiwalu. W 1998 roku ukazał się album album „...będzie tajemnicą”.
W Brazylii wziął udział w dwudniowym Rio Art Rock Festival '99. Koncert grupy z Polski okrzyknięto najlepszym na Rio Art Rock Festival. W 2001 roku zespół zagrał na festiwalu Baja Prog V w Mexicali. W maju 2002 roku Ankh koncertował w Nowym Jorku i Chicago. Płyta studyjna "Expect Unexpected" ukazała się w 2003 roku. Światowa premiera nowego materiału miała miejsce w czasie festiwalu Baja Prog VII w Mexicali - w meksykańskiej Kalifornii.
Pod koniec 2004 roku nakładem Metal Mind Records ukazały się również dwie płyty koncertowe: „Koncert akustyczny 1994” oraz nieopublikowany dotąd „Live In Opera 1995”. W 2007 roku zespół wydał w Brazylii płytę koncertową „Cachaca: Live At Rio Artrock Festival 99”. W 2008 roku, za udział w międzynarodowych festiwalach muzyki art rock, grupa otrzymała odznakę od Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Pod koniec marca 2018 roku, po dłuższej przerwie, zespół wydał nowy album „Tu jest i tam jest”, na który składają się utwory zarejestrowane na przestrzeni lat 2004-2017. Przy produkcji najnowszej płyty zespołu wzięli udział: Dominik Bieńczycki, Michał Jelonek (skrzypce), Piotr Krzemiński (gitara, wokal), Krzysztof Szmidt (bas, syntezatory), Michał Pastuszka (gitara), Jan Prościński (perkusja), Adam Rain (instrumenty perkusyjne) oraz Ernest Gaweł.

Drugiego dnia (22 sierpnia) wystąpi duet Joanny Wójcik i Łukasza Kęski oraz Olga Nawara z zespołem.

Duet Joanna Wójcik i Łukasz Kęska – wykonają utwory znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Joanna Wójcik – wokal, Łukasz Kęska – gitara, pianino.

Joanna Wójcik – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno – aktorskim. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych min. w 2017 roku zdobyła pierwszą nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku, drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdoju, laureatka I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego ,,Bella Voce” w Busku – Zdroju oraz V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju. Współpracowała jako solistka z Operą Krakowską i Bałtycką. Obecnie nauczycielka wokalu i emisji głosu, a także terapeutka zaburzeń głosu.

Łukasz Kęska – absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na wydziale artystycznym. Ukończył Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej o specjalności dyrygentura, prowadzenie chórów, zespołów. (Studia I stopnia) oraz muzykoterapia, akordeon (studia II stopnia). Brał udział w wielu projektach muzycznych zarówno powiatu radomskiego jak i lubelskiego. Obecnie nauczyciel muzyki radomskich szkół, instruktor instrumentów klawiszowych oraz gitary oraz prezes stowarzyszenia zespołu ludowego ,,Królewskie Źródła”.
 

Olga Nawara z zespołem – grupa przyjaciół, nastawiona na ciepłe, piękne brzmienia. Grają każdy rodzaj muzyki, od jazzu, poezji śpiewanej, popu, po muzykę chrześcijańską. Ich koncerty i występy można było usłyszeć zarówno na małych, jak i wielkich scenach w całej Polsce. Olga Nawara - nauczyciel, trener wokalny i dyplomowana wokalistka, absolwentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Dodatkowo posiada wykształcenie pedagogiczne. Od lat angażuje się w wiele muzycznych projektów, a także kształci pasjonatów śpiewu w każdym wieku. Na scenie najważniejszy jest dla niej przekaz i emocje. Przez wiele lat należała do grupy wokalnej działającej przy Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, pod kierownictwem Piotra Markowskiego, z którą zdobyła liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Dla niej muzyka jest w pewnym sensie "przedłużeniem" jej osoby. Od dziecka jest naturalnym elementem jej życia. Piotr Nowakowski - pianista, dyplomowany muzyk, realizator dźwięku i pasjonat fotografii. Jednym słowem – człowiek orkiestra. Tomasz Gieroń – z wykształcenia akordeonista, z zamiłowania gitarzysta i rowerzysta. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat konkursów instrumentalnych. Hubert Bilski – basista, realizator dźwięku, a także ... Mistrz Europy w Karate. Właściciel studia nagraniowego - Megafon w Radomiu, w którym powstały - między innymi - dwie zespołowe płyty z kolędami. Maciej Madejski – perkusista, absolwent Szkoły Muzycznej, a prywatnie mistrz kuchni z przerwami na sesje modelingowe.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

fot. fb MIR

Zobacz także

Pamięć o ofiarach II wojny światowej
Pamięć o ofiarach II wojny światowej
II Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym
II Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym
Projekt Uproszczonego Planu Zagospodarowania Lasu - wyłożony do wglądu
Projekt Uproszczonego Planu Zagospodarowania Lasu - wyłożony do wglądu
Wiecznie Młodzi na rowerach
Wiecznie Młodzi na rowerach
Warsztaty gitarowe dla dzieci i młodzieży
Warsztaty gitarowe dla dzieci i młodzieży