Kolejne dworce o krok od modernizacji

14.01.2021 fot.: PKP S.A. Tekst przeczytasz w 2 min.

PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych kolejnych dworców kolejowych na Pomorzu, w pobliżu Radomia oraz na Śląsku. To tylko niektóre z inwestycji, w ramach których jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych.

W pobliżu Radomia

W województwie mazowieckim, gdzie zostanie zmodernizowanych i wybudowanych najwięcej dworców kolejowych, w grudniu ogłoszono przetargi na przebudowy aż czterech dworców: w Pionkach - dworzec Pionki Główne i Pionki Zachodnie, w Żytkowicach oraz Rudzie Wielkiej.

Najciekawszą z inwestycji jest przebudowa zabytkowego, bo objętego ochroną konserwatora zabytków dworca w Pionkach. Budynek pochodzący z 1925 roku, wybudowany w stylu dworkowym, odzyska swój historyczny blask. Renowację przejdzie elewacja dworca, na której odtworzone zostaną detale architektoniczne oraz godło Polski (od strony peronów) wraz z datą budowy dworca, a także symbol transportu szynowego, tzw. ośka kolejowa (od strony miasta). Całość odnowionej elewacji zostanie podkreślona przez nocną iluminację. Całkowicie przebudowana i dostosowana do współczesnych standardów zostanie przestrzeń obsługi podróżnych, na którą składają się hol pełniący funkcję poczekalni oraz toalety. Na piętrze dworca zaplanowano przestrzeń przewidzianą na potrzeby samorządu lokalnego. Metamorfozę przejdzie również bezpośrednie otoczenie dworca, gdzie zostaną uporządkowane tereny zielone, ułożone nowe chodniki, a także zamontowane elementy małej architektury (kosze, ławki, wiata rowerowa).
Drugi z dworców w Pionkach, czyli Pionki Zachodnie, podobnie jak dworce na stacjach Żytkowice oraz Ruda Wielka, to mniejsze obiekty. Głównym celem ich przebudowy jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostępności dla osób o ograniczonej mobilności, a także poprawa bezpieczeństwa oraz estetyki i stanu technicznego budynków oraz ich bezpośredniego otoczenia. 

Zobacz także

Walentynkowy koncert online
Walentynkowy koncert online
Malarskie Warsztaty Plastyczne
Malarskie Warsztaty Plastyczne
„Damą być” – wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet
„Damą być” – wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet
Otwarcie lodowiska Biały Orlik
Otwarcie lodowiska Biały Orlik
Wyniki Walentynkowego Konkursu Fotograficznego
Wyniki Walentynkowego Konkursu Fotograficznego