Kolejna odsłona kampanii promującej bezpieczeństwo na drogach – Noś odblaski

01.02.2023 Tekst przeczytasz w 3 min.

1 lutego 2023 r. Pionkowski Manhattan oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 odwiedzili marszałkowie województwa mazowieckiego wraz z radnymi sejmiku i dyrektorem WORD Radom, by promować wśród mieszkańców akcję „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Kampania dotycząca bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Mazowsza. Od 31 sierpnia 2014 r. każda osoba poruszająca się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi posiadać widoczny element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej. Dlatego wśród mieszkańców Mazowsza rozdawane są różnego rodzaju elementy odblaskowe. Tak też było w Pionkach, gdzie kampania przeprowadzana jest po raz kolejny. Odblaski trafiają do naszych placówek przedszkolnych oraz szkolnych, by uczyć najmłodszych jak ważne jest bezpieczeństwo na drogach.

Wizyta na Pionkowskim Manhattanie ekipy z gadżetami zaskoczyła sprzedających i kupujących. Niemalże każdy został obdarowany kamizelką odblaskową, opaskami oraz światłami odblaskowymi w fantazyjnych kształtach. Była to świetna okazja nie tylko do wyparowania kampanii, ale również do rozmowy o zmianach jakie zaszły na targowisku dzięki pomocy Samorządu Województwa Mazowieckiego, który sfinansował modernizację przeznaczając kwotę 2,06 mln zł by poprawić warunki pracy oraz komfort robienia zakupów.

Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w PSP nr 2, gdzie najmłodsi uczniowie przygotowali wspaniały występ artystyczny dla swoich gości, udowadniając, że są świetnie przygotowani do poruszania się po drogach. Znają zasady bezpieczeństwa oraz doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które pozwalają być bardziej widocznym po zmroku dla kierowców.

Uczniowie otrzymali prezenty od władz samorządowych i WORD Radom w postaci różnego rodzaju gadżetów odblaskowych, a sami przygotowali słodkie upominki – domowej roboty pierniki-ludziki w kamizelkach odblaskowych.

Wizyty marszałka Adam Struzik i wicemarszałka Rafała Rajkowskiego w Pionkach zawsze wpływają pozytywnie na zrównoważony rozwój naszego miasta. W ramach kampanii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pojawiło się także zapewnienie, że w mieście Pionki powstanie miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych. Adam Struzik złożył deklarację, że jeśli burmistrz Robert Kowalczyk i dyrektor PSP nr 2 Magdalena Deszczka znajdą miejsce do budowy miasteczka, to Samorząd Województwa Mazowieckiego sfinansuje tę inwestycję.

W trakcie kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczniowie publicznych szkół podstawowych z Mazowsza otrzymują elementy odblaskowe dla siebie i najbliższej rodziny oraz mają możliwość zdobywania niezbędnej wiedzy z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazywanej przez specjalistów z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z regionu. Podczas spotkań młodzi Mazowszanie poznają również zasady udzielania pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych lub strażaków oraz mają okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując rowerowy tor przeszkód lub miasteczko ruchu drogowego. Omawiane są również zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się na coraz bardziej popularnych środkach transportu, takich jak hulajnogi elektryczne, rolki czy deskorolki. Spotkania z dziećmi podczas kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” będą odbywać się w szkołach na terenie województwa mazowieckiego.

– Jesień i zima to pory roku, kiedy szczególnie przypominamy pieszym i rowerzystom o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Pogoda nie rozpieszcza, letnie słońce ustępuje deszczom i pluchom. Zamiast kolorowych letnich ubrań zakładacie ciepłe, zazwyczaj ciemne kurtki. Wszystko to sprawia, że jako piesi czy rowerzyści jesteście słabo widoczni dla kierowców. Najbardziej zgubne jest przekonanie, że skoro my już z daleka widzimy nadjeżdżający samochód, to jego kierowca z pewnością też nas zauważył. Nic bardziej mylnego. Gdy poruszamy się po zmroku w ciernym ubraniu, dla kierowcy nie odróżniamy się od pobocza. Może on nas zauważyć dopiero z odległości 40 metrów. To za mało, by wyhamował. Możecie to zmienić. Razem możemy poprawić Wasze bezpieczeństwo na drodze. Noś odblaski! Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – apeluje Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.

Noś odblaski! Jesteś bezpieczny, jesteś widoczny!

Zobacz także

Rozpoczynamy II Etap spotkań warsztatowych z mieszkańcami Gmin Obszaru Funkcjonalnego Radomia!
Rozpoczynamy II Etap spotkań warsztatowych z mieszkańcami Gmin Obszaru Funkcjonalnego Radomia!
Dziś Dzień Kobiet
Dziś Dzień Kobiet
Już wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwana inwestycja pn.: „Budowa sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Zakładowa i boczne w Pionkach”.
Już wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwana inwestycja pn.: „Budowa sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Zakładowa i boczne w Pionkach”.
Tang Soo Do Pionki czołowym klubem Mistrzostw Polski Taekwondo
Tang Soo Do Pionki czołowym klubem Mistrzostw Polski Taekwondo
Czasowa przerwa w dostawie energii cieplnej
Czasowa przerwa w dostawie energii cieplnej