„IRCha” w akcji

25.01.2021 Tekst przeczytasz w 3 min.

W piątek 22 stycznia odbyło się otwarcie ofert w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn. Zagospodarowanie i odnowa zieleni w krajobrazie miejskim Zielone Pionki - Park miejski Błonia. Do godz. 11:00 do sekretariatu Urzędu Miasta wpłynęło 7 ofert.  Na otwarcie kopert wkroczyła społeczna komisja w składzie: radny Wojciech Maślanek i radny Tomasz Łyżwa, mimo że otwarcie transmitowane było online. Otwarcia dokonała Sylwia Zawodnik z Wydziału Inwestycji i Rozwoju.

Chyba po raz pierwszy w historii pionkowskiego samorządu mieliśmy do czynienia z taką wnikliwą analizą kopert. Przed otwarciem wszystkie koperty komisyjnie oglądane były z każdej strony przez Wojciecha Maślanka, a radny Tomasz Łyżwa niektóre z nich oglądał dwukrotnie. Panowie notowali nazwy firm, kolejność otwierania ofert oraz ceny co do grosza, choć nie są to dane, które trzymane są w tajemnicy, a poza tym nagranie z transmisji otwarcia ofert dostępne jest na portal.posiedzenia.pl (zakładka Transmisja/Archiwum).

Przyglądając się transmisjom z innych gmin stwierdzam, że nigdzie taka sytuacja nie występuje, jak w Pionkach. Na myśl przychodzi mi IRCha – nie mylić z miękką szmatką do polerowania. Młodszym Czytelnikom przypominam: w grudniu 1984 r. sekretariat KC PZPR powołał do życia Inspekcję Robotniczo-Chłopską, która miała tropić rzekome nieprawidłowości. Starsi mieszkańcy zapewne pamiętają czemu służyła IRCha, jak szybko i w jakiej niesławie zakończyła swoją działalność. Patrząc na to, co wydarzyło się w miniony piątek w naszym mieście, trudno nie przywołać w pamięci schematu działania Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej, która idealnie została skopiowana na potrzeby sytuacji w Pionkach.

Od miesięcy anonimowe osoby rozpowszechniają informacje o nieprawidłowościach przy przetargach, o wcześniejszym otwieraniu kopert przez urzędników miejskich itp. Dziś lokalna IRCha przekonała się na własne oczy, że żadna z kopert nie była otwierana nad parą jak czynił to Stanisław Anioł w serialu Alternatywy 4.

Panowie z inspekcji pomimo szczerych intencji nie wykryli żadnych nieprawidłowości, choć szczegółowo i z najwyższym namaszczeniem oglądali każdą z kopert. Radny Tomasz Łyżwa aż wstał by z należytą powagą obejrzeć znaczki pocztowe, pieczątki i z godnym uznania zaangażowaniem rasowego śledczego doszukiwał się mikroskopijnych śladów ingerencji osób trzecich. Wszystkie misterne starania nie odniosły sukcesu. Bo w tym wszystkim nie chodziło o dobro miasta, działanie na rzecz mieszkańców, tylko dokuczenia mi, jako burmistrzowi tego miasta, choć w najmniejszym stopniu. A ja wbrew spekulacjom malkontentów i opozycji jakoś nie dopuszczam się malwersacji. Wciąż podejmowane są próby udowodnienia, że urzędnicy ze mną na czele mataczą dla własnych korzyści, ale żadna z dotychczasowych kontroli nie wykryła nieprawidłowości. Z przykrością stwierdzam, że usilne starania przeciwników spełzają jednak na niczym. Okazało się także, że najniższe oferty złożyły firmy związane z Pionkami, co zdecydowanie powinno cieszyć, gdyż część wydanych pieniędzy wróci do miasta w formie podatku, a pracownicy tych firm, to przecież nasi mieszkańcy.

Transmisja z otwarcia ofert będzie dostępna w Internecie i niestety to, co w piątek pokazali radni nie stawia naszego miasta w dobrym świetle. Pracownicy urzędu i jednostek podległych każdego dnia dokładają wszelkich starań by miasto Pionki odbierano pozytywnie, a miejscy radni, którzy powinni pracować na rzecz mieszkańców i miasta, starają się na każdym kroku zaszkodzić i zniweczyć pracę innych.

 Robert Kowalczyk

Zobacz także

Ponad 23 tysiące zł od mieszkańców Pionek
Ponad 23 tysiące zł od mieszkańców Pionek
Zmiana godzin otwarcia lodowiska
Zmiana godzin otwarcia lodowiska
Recital fortepianowy z okazji 211 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Recital fortepianowy z okazji 211 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Otwarcie lodowiska Biały Orlik
Otwarcie lodowiska Biały Orlik
Wyniki Walentynkowego Konkursu Fotograficznego
Wyniki Walentynkowego Konkursu Fotograficznego