II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY

08.09.2023 źródło: Miejski Ośrodek Kultury Tekst przeczytasz w 4 min.

Wielkie wydarzenie kulturalne w mieście Pionki - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY. II edycja pełna będzie różnorodności artystycznej. Każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Od 13 do 15 października Pionki staną się kulturalną stolicą Mazowsze, a to wszystko dzięki wspaniałym koncertom.

Festiwal muzyczny skupia wokół siebie interesujących artystów, wykonawców i promuje różne gatunki muzyczne. Misją festiwalu jest rozwijanie wrażliwości muzycznej i artystycznej wśród społeczności lokalnej i nie tylko. W wydarzeniu wezmą udział znakomici muzycy.

 

13 października 2023 godz. 18:00 – Wielka Gala Operowo-Operetkowa
„Twoim jest serce me…” – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, ul Zakładowa 5

Gala Operowa z udziałem wyjątkowych Artystów, wystąpią m.in. Orkiestra Festiwalowa Black Vinyl Classic pod dyrekcją Maestro Mieczysława Smydy oraz soliści: Joanna Nawrot – sopran, Piotr Maciejowski – tenor, Łukasz Gaj – tenor, Łukasz Wroński – tenor. Koncert poprowadzi: dr Jarosław Praszczałek.

 

Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne od 25 września w MOK, ul. Zakładowa 5.

 

Soliści:

Piotr Maciejowski, solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Warszawskiej Opery Kameralnej oraz licznych estrad filharmonii w kraju, który posiada w swoim dorobku artystycznym liczne partie operowe, operetkowe, oratoryjne, kantatowe, nagrania, a także działalność pedagogiczną i naukową (Akademia Muzyczna w Poznaniu).

Łukasz Gaj, solista Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej czy Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W swoim repertuarze posiada ponad 40 partii operowych, operetkowych i oratoryjnych. Występuje prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Oprócz ożywionej działalności artystycznej, pełni funkcję dyrektora Centrum I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i wykładowcy w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Łukasz Wroński, artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej. Solista występujący w licznych festiwalach muzycznych w kraju. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne partie operowe. Prowadzi ożywioną działalność koncertową.

Joanna Nawrot, solistka współpracująca z Operą Bałtycką w Gdańsku, prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Współpracuje w wybitnymi śpiewakami operowymi, dyrygentami i orkiestrami w kraju i za granicą. Oprócz działalności artystycznej jest wiceprezesem Fundacji Baltic Gramophone. Jest jednym z pomysłodawców Festiwalu Black Vinyl Classics.

 

14 października 2023 godz. 18:00 – Koncert Zagan Acoustic – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, ul Zakładowa 5

Koncert zespołu Zagan Acoustic, formacji muzycznej oscylującej wokół muzyki klezmerskiej, folkowej, awangardowej, jak i własnych kompozycji. Koncert będzie formą  opowieści ludzi, miast i wsi, dedykowany codziennym i prostym historiom. Muzyka Zagan Acoustic ma w sobie posmak wędrówki po różnych kulturach,  krajobrazach, przemierzanych z zainteresowaniem, narracja buduje wielobarwną mozaikę, której także przyświeca podróżnicza dramaturgia, akcentowana przez mnogość odniesień w kolejnych utworach. W programie jest miejsce dla tradycji chorwackiej, kujawskiej czy izraelskiej. Czwórka muzyków zręcznie między tymi stylistykami lawiruje, tworząc bardzo skoczną, ludyczną, ale jednocześnie pełną erudycji wizję muzyki.

Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską. Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.  Zagan Acoustic koncertuje m.in.  z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek „3:1″ czy płyta inspirowana muzyką folkową „Folk&Roll”.

W programie muzyka inspirowana polską, jak i europejską kulturą muzyczną: Bogurodzica, Kujawiak, Hora.

Wykonawcy:

  • Paweł Zagańczyk – akordeon
  • Andrzej Wojciechowski – klarnet
  • Joachim Łuczak – skrzypce
  • Jarosław Stokowski – kontrabas

 

Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne od 25 września w MOK, ul. Zakładowa 5.

 

15 października 2023 godz. 17:00 – REQUIEM d-moll W.A. Mozarta – Kościół pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, Aleja Królewska 4

Requiem d-moll  Wolfganga Amadeusza Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. Jest to ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza. Trudu dopisania ostatnich części oraz uzupełnienia szkiców podjął się uczeń Franz Xaver Süssmayr. Muzyka zachwyca dojrzałością i dramaturgią brzmienia.

Czworo znakomitych śpiewaków wraz z chórem i orkiestrą zaprezentuje interpretację mozartowskiego Requiem. Msza żałobna, ostatnie dzieło genialnego kompozytora, pisane na łożu śmierci na zamówienie tajemniczego zleceniodawcy jest jedną z najbardziej znanych pozycji w całym klasycznym repertuarze. Wielokrotnie wykorzystywana w najróżniejszych kontekstach obrosła z biegiem czasu swoistą legendą łączącą rzeczywiste dzieje ostatnich miesięcy życia kompozytora z biograficzną fikcją. Niewątpliwie jest, że Requiem wciąż na nowo zachwyca słuchaczy śpiewnym Introitem, monumentalną fugą Kyrie, dramatyzmem sekwencji Dies Irae i wzruszającą Lacrimosą.

Wykonawcy:

  • Polska Filharmonia Kameralna Sopot
  • Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej

Soliści:

  • Joanna Nawrot – sopran
  • Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran
  • Piotr Maciejowski – tenor
  • Sebastian Marszałowicz – bas

 

II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY

 

Festiwal objęty patronatem honorowym Burmistrza Miasta Pionki Roberta Kowalczyka.

Organizatorzy: Urząd Miasta Pionki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, Baltic Gramophone.

Patronat medialny: Kurier Pionkowski, Radio Radom.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także

Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Kolejne środki zewnętrzne na miejskie inwestycje
Kolejne środki zewnętrzne na miejskie inwestycje
Właściciele działek sąsiadujących z inwestycją Al. Jagiellońska
Właściciele działek sąsiadujących z inwestycją Al. Jagiellońska
Wsparcie Rodzinnych Ogródków Działkowych
Wsparcie Rodzinnych Ogródków Działkowych
OSP Sucha ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy
OSP Sucha ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy