I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic Pion(ki) Kultury

11.09.2022 Tekst przeczytasz w 2 min.

Muzyka łączy ludzi i jest otwarta na drugiego człowieka. Istnieje i ma sens tylko w połączeniu z odbiorcą. Pionki w dniach 9-10.09.2022 stały się muzycznym centrum Europy. Usłyszeliśmy niezwykłe aranżacje z kręgu muzyki klasycznej, jazzu, opery i operetki w wykonaniu gwiazd polskich i międzynarodowych. Dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu miasto Pionki stało się również stolicą prestiżowego projektu propagującego kulturę wysoką.

9 września w budynku Kasyna odbyła się Wielka Gala operowo-operetkowa. Program Gali był wyjątkowo bogaty i wykwintny. Na scenie wystąpiła Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Maestro Mieczysława Smydy oraz soliści: Joanna Nawrot – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Łukasz Wroński – tenor i Jakub Milewski – baryton.

W części operowej zaprezentowane zostały: Uwertura do opery Carmen G. Bizet, Aria Kalafa, Nessun dorma z op. „Turandot” G. Puccini, Aria Cavaradossiego, E lucevan le stelle, z op. „Tosca” G. Puccini, Aria Lauretty. O mio Babbino Caro, z op. „Gianni Schicchi” G. Puccini.

Część operetkowa, to aż 21 utworów ze znanych dzieł: Ptasznik z Tyrolu, Człowiek z La Manchy, Bajadera, Hrabina Mariza, Księżniczka Czardasza, Perła Tokoja, Księżna Cyrkówka, Kraina uśmiechu, Fiołek z Montmartre’u, Baron cygański, Wesoła Wdówka, La Traviata.

Widzowie mieli okazję usłyszeć wspaniałe wykonanie znanych utworów m.in. Brunetki Blondynki R. Stolza, które śpiewał Jan Kiepura i które są bliskie sercu każdemu, kto choć raz słyszał ten utwór. Panowie porwali publiczność aranżacją i niebanalnym wykonaniem. Wszyscy soliści występujący w piątkowy wieczór na scenie zauroczyli wykonaniem Time to say goodbye F. Sartori.

Gala operowo-operetkowa zachwyciła aranżacją, wykonaniem, zmysłowością, ale przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem artystów. To była prawdziwa uczta dla melomanów, ale również dla tych, którzy po raz pierwszy mieli okazję wzięcia udziału w takim wydarzeniu muzycznym.

10 września odbył się Koncert Muzyki Polskiej podczas którego prezentowane były utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Beniamina Baczewskiego, Adama Wesołowskiego i Wojciecha Kilara. W świat przepięknej muzyki zabrała uczestników Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta, a Andrzej Wojciechowski wykonał Koncert Klarnetowy Beniamina Baczewskiego. Sobotni wieczór to magia muzyki i najwyższy poziom artystycznej aranżacji.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Black Vinyl Classic Pion(ki) Kultury odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Dyrektorem artystycznym wydarzenia był dr hab. Andrzej Wojciechowski, a organizatorami Urząd Miasta Pionki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz Baltic Gramofone i Instytut Pamięci Narodowej. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także

Zajęcia sportowe ZUMBA
Zajęcia sportowe ZUMBA
„Dla Ciebie śpiewałem…”
„Dla Ciebie śpiewałem…”
Mistrzostwa Europy Kickboxingu w Stambule
Mistrzostwa Europy Kickboxingu w Stambule
Plenerowe kino nad Stawem Górnym
Plenerowe kino nad Stawem Górnym
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w parku miejskim Błonia w Pionkach
Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w parku miejskim Błonia w Pionkach