Cześć i chwała bohaterom. Pionki pamiętały o rocznicy wybuchu II wojny światowej

02.09.2022 Tekst przeczytasz w 3 min.

Jak każdego roku w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody upamiętniające jedną z najtragiczniejszych wojen w historii Polski. 83 lata temu niemiecki agresor uderzył w naród Polski bez wypowiedzenia wojny. Od tego momentu rozpoczęła się heroiczna walka o odzyskanie niepodległości oraz walka o wolność. Wielu straciło swoje życie w obronie ojczyzny, wielu zaginęło bez wieści, ale pamięć o nich będzie trwać dopóki kolejne pokolenia Polaków zachowają ich ofiarność w pamięci.

1 września mieszkańcy Pionek licznie przybywają na Cmentarz Nowy w pobliże Górki Zasłużonych by wspólnie oddać hołd poległym za wolność Polski. Pandemia skutecznie zablokowała możliwość celebrowanie w tak licznym gronie ważnej daty, ale w tym roku udało się zorganizować wyjątkową uroczystość, która nie tylko jest poszanowaniem pamięci poległych w obronie Polski, ale również wyrazem zjednoczenia z Ukrainą, z sąsiadami którzy toczą walkę z najeźdźcą o swoją niepodległość.

Czcigodni księża, szanowni goście, kombatanci, mieszkańcy naszego miasta – mówił do zebranych burmistrz Robert Kowalczyk. – 1 września to dzień szczególny. Dzień w którym rano w naszych pionkowskich szkołach rozpoczęliśmy rok szkolny. Widać na twarzach uśmiechy, zadowolenie, nareszcie wracamy do szkoły. I tak miało być 83 lata temu. Podobnie. Rodzice, nauczyciele, młodzież i dzieci czekali z utęsknieniem na ten dzień, kiedy będą mogli rozpocząć swój rok szkolny. Niestety obudziły nas wybuchy, obudziły nas samoloty nazistowskie, obudził nas świst kul. I musieliśmy sprostać nowemu zadaniu – już nie trzeba było się uczyć, kształcić, wychowywać, tylko trzeba było bronić wolności. I wypełniliśmy ten obowiązek, między innymi i my, w naszym mieście Pionki, bo musimy pamiętać, że również my staliśmy na pierwszej linii tej rubieży, bo to my byliśmy miastem, które miało zasilać zbrojeniowo naszą armię. Szanowni państwo, nie minęło 83 lata a już w lutym tego roku mogliśmy się przekonać jak kruchy jest pokój i jak ważne jest jakich mamy sąsiadów. Zobaczcie, atak sowietów na Ukrainę spowodował, że my Polacy, Mołdawianie, Rumuni staliśmy się bardzo dobrymi sąsiadami. To my w pierwszej linii zaczęliśmy pomagać krajowi, który tej pomocy potrzebował. Tak po ludzku spójrzmy na to jak ważny w życiu jest sąsiad. Ten sąsiad narodowy, polityczny, ale również ten sąsiad nam bliski, w bloku, w domu. To właśnie na sąsiedzie możemy najbardziej polegać. Dlatego mam nadzieję, że my w Pionkach będziemy tworzyć tę wspólnotę i będziemy dbać o swoich sąsiadów.

W uroczystościach wzięli udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale również znakomici goście, władze Pionek, przedstawiciele różnych ugrupowań, w tym kombatanckich, szkół podstawowych, średnich, organizacji, jednostek miejskich i wielu innych. W tym ważnym dla nas wszystkich dniu towarzyszyła nam Kompania Honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, a oprawę stanowiła Orkiestra Wojskowa z Dęblina.

Apel Pamięci odczytał oficer Garnizonu Radom major Daniel Borkowski: Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej, mieszkańcy Pionek, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci na Cmentarzu Nowym w Pionkach w 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej aby przywołać pamięć bohaterów, którzy w 1939 roku oddali życie za ojczyznę. Pochylając głowy w skupieniu i zadumie oddajmy cześć i składamy hołd wszystkim naszym rodakom dla których nasza ojczyzna do ostatniej chwili życia pozostawała dobrem najwyższym. Swą ofiarą poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła (…).

Bezpośrednio po wysłuchaniu Apelu Pamięci i oddaniu honorowej salwy z broni palnej nastąpiło złożenie wiązanek przed grobami bohaterów, a następnie odbyła się msza święta w intencji poległych, którą zakończono tegoroczne obchody.

Zobacz także

Święto Dobrej Książki
Święto Dobrej Książki
Dystrybucja tabletek jodku potasu
Dystrybucja tabletek jodku potasu
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Zmarł Justyn Sułkowski zasłużony obywatel miasta Pionki
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski
Dzieci z Jedyneczki wzięły udział w akcji Sprzątamy dla Polski