Bezpieczne przejście na perony dworca kolejowego Pionki Główne

01.02.2023 źródło: Urząd Miasta Pionki Tekst przeczytasz w 2 min.

W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia prac budowy Parku Handlowego oraz osiedla mieszkalnego na terenie którego ma powstać 14 budynków wielorodzinnych przy ul. Dr M. Garszwo/Wesołej miasto Pionki chce ponownie zwrócić się do PKP o możliwość wybudowania bezpiecznego przejścia z terenu dworca w stronę ul. Boh. Studzienek.

Problem bezpiecznego dotarcia na peron kolejowy w celu skorzystania z komunikacji zbiorowej pojawiał się, kiedy w tej części miasta powstało osiedle Chemiczna. Wielu mieszkańców korzysta bowiem każdego dnia z transportu kolejowego by dotrzeć do szkoły, pracy czy skorzystać z transportu zbiorowego by dotrzeć do dworca Pionki Zach. i dalej. Teraz pojawi się problem by mieszkańcy zachodniej części miasta dotarli pociągiem do Parku Handlowego, który już wkrótce zostanie wybudowany. Podróżujący pociągami po dotarciu do stacji Pionki Główne nie mają możliwości bezpiecznego przejścia z peronu w stronę osiedla Chemiczna. Od lat próbują uzyskać od miasta informację czy istnieje szansa by wybudowana została kładka. Kolejni włodarze odpowiadają, iż jest to teren kolejowy, a więc zapewnieniem bezpiecznego przejścia powinien się zająć zarządca tego terenu. W minionej kadencji powstała koncepcja odpowiadająca potrzebom mieszkańców, ale nie spotkała się pozytywnym odzewem ze strony PKP – budowa trasy północ-południe łącząca ul. Zwoleńskiej z ulicą Augustowską za pomocą tunelu tuż obok Dworca Głównego w Pionkach nad którym miał się znaleźć ciąg pieszo-rowerowy.

Burmistrz Robert Kowalczyk zwrócił się do właściciela terenu czy w związku z remontem dworców kolejowych na terenie miasta Pionki, istniałaby możliwość wybudowania bezpiecznego przejścia przy dworcu Pionki Główne. Odpowiedź PKP była krótka – nie posiadają możliwości finansowych by zrealizować budowę kładki.

Jednak z chwilą, kiedy miasto chce rozwijać budownictwo mieszkaniowe poprzez wybudowanie osiedla oraz Parku Handlowego skupiającego wiele punktów handlowo-usługowych znanych marek, z których chętnie korzystają klienci, bezpieczne przejście mogłoby służyć nie tylko samym mieszkańcom osiedli, ale również pozostałym mieszkańcom miasta, a także osobom przyjezdnym, które chciałyby koleją dotrzeć do Parku Handlowego. Z propozycją budowy kładki przy dworcu Pionki Główne do PKP zwróci się także inwestor Parku Handlowego oraz przedstawiciele najemców lokali handlowo-usługowych. O budowę zabiegają również stale radni miejscy Grzegorz Wąsik i Włodzimierz Szałabaj, a o konieczności wybudowania bezpiecznego przejścia przez tory władze PKP S.A. są informowane systematycznie przez kierownika wydziału gospodarowania mieniem gminy Leszka Rejmera.

Zobacz także

Ostatnie Pożegnanie ks. kan. Stanisława Celeja
Ostatnie Pożegnanie ks. kan. Stanisława Celeja
Lodowisko „Biały Orlik” – zakończenie sezonu
Lodowisko „Biały Orlik” – zakończenie sezonu
Weź udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Weź udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”
Bieg Tropem Wilczym
Bieg Tropem Wilczym
Jan Wojda złotym medalistą Turnieju „Piaseczno Open”, Zuzanna Mąkosa ze srebrnym medalem
Jan Wojda złotym medalistą Turnieju „Piaseczno Open”, Zuzanna Mąkosa ze srebrnym medalem