Amazonki – niezwykłe dziewczyny z różową wstążeczką

15.11.2021 Tekst przeczytasz w 4 min.

Kiedy dowiadujesz się, że masz nowotwór, nagle, dosłownie z dnia na dzień zostajesz sama. Nawet jeśli otacza cię rodzina, to tylko ty czujesz ten strach, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, które wpłyną na twój los. Twoje być albo nie być. Rozmawiasz z ludźmi, niby rozumieją twój strach, twoje obawy, ale oni sami tego nie doświadczyli, więc nigdy nie do końca nie zrozumieją. Zostajesz sama. Przerażona niepewnością, wizytami u lekarzy, badaniami, diagnozą. Czujesz się zagubiona. I tu w twoim życiu pojawiają się Amazonki. Spotkanie z nimi jest jak wpłynięcie do bezpiecznego portu. Nagle okazuje się, że wcale nie jesteś taka samotna, jak ci się wydawało. Zewsząd płynie dobra energia, bo Amazonki doskonale znają i rozumieją ten strach, niepewność, te setki pytań kłębiących się w głowie. Przecież przeszły przez to samo, a co najważniejsze – potrafią o tym mówić otwarcie, bez skrępowania, bez oszukiwania. Dzięki nim, tej energii, zrozumieniu, czujesz, że wiara w samą sobie rośnie i w to, że pokonasz chorobę.

Za nami październik, czyli miesiąc walki z rakiem piersi. Ten rodzaj nowotworu dotyka najczęściej i to kobiety w każdym wieku. Jednak należy pamiętać, że wczesne jego wykrycie w zdecydowanej większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie. 

W naszym mieście nieprzerwanie od 2008 r. działa Stowarzyszenie Klub Amazonek w Pionkach, które powstało dzięki staraniom kobiet po mastektomii. Ich dewiza to: “Rak nie wyrok”, a wcześnie wykryty można wyleczyć. Działalność stowarzyszenia skierowana jest do kobiet z naszego miasta i okolic, które przeszły przez ból, strach i cierpienie związane z chorobą nowotworową piersi. Pionkowski klub jest pierwszym tego typu stowarzyszeniem, poza Radomiem, działającym na terenie byłego województwa radomskiego.

Głównym celem działalności stowarzyszenia Klub Amazonek jest integracja i aktywizacja kobiet po mastektomii i zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu. Członkinie uświadamiają kobiety dotknięte chorobą, że nie są same, mogą się zwrócić o pomoc w każdej chwili, a Amazonki nie pozostawią ich samych. Udzielając cennych wskazówek podtrzymują na duchu w walce z chorobą, przypominając, że rak to nie wyrok.

Dzięki działaniom Amazonek wiele kobiet odnalazło się w swojej chorobie, choć nadal nie udało się dotrzeć do wielu z nich. Opór i strach nie pozwalają wyjść do ludzi. A szkoda, bo dzięki spotkaniom z Amazonkami każda chora kobieta nie będzie czuła się osamotniona w walce o zdrowie i życie. Najgorzej zamknąć się z chorobą w czterech ścianach własnego mieszkania. Amazonki zrzeszyły się po to, by uświadamiać, edukować, wspierać, ale również po to, by być razem, spotykać się na wspólnej rehabilitacji, na rozmowie przy herbacie czy po prostu by wybrać się razem na spacer lub wycieczkę.

Amazonki nie stronią od ludzi. Wręcz przeciwnie – starają się bardzo aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, a bardzo często same są inicjatorkami różnych wydarzeń.

Początki klubu nie były łatwe, bo do dyspozycji miały jedynie salkę katechetyczną przy kościele NMP w Pionkach. Dopiero po 5 latach udaje im się znaleźć miejsce, które mogą zagospodarować na własne potrzeby. W budynku WTZ przy ul. Leśnej 3 na I piętrze stworzyły, dzięki wsparciu władz miasta oraz sponsorów, przestrzeń do codziennych ćwiczeń, rehabilitacji, prelekcji i różnego rodzaju spotkań. Urząd Miasta udostępnia pomieszczenia nieodpłatnie, ale za media trzeba zapłacić wg wskazań liczników. I tu pojawia się problem, który może doprowadzić do rozwiązania stowarzyszenia – brak funduszy. Amazonki utrzymują swoją działalność ze składek członkowskich oraz dotacji otrzymywanych w ramach konkursów Ochrona i Promocja Zdrowia. Nie są to znaczące kwoty, bo same Amazonki nadal leczą swoją chorobę, a promocja badań profilaktycznych, ćwiczenia, rehabilitacja, spotkania ze specjalistami i psychologami pochłaniają znaczną część budżetu stowarzyszenia.

Jeżeli chcesz wesprzeć działania Amazonek możesz wpłacić dowolną kwotę na rozwój działalności z hasłem „Darowizna“. Stowarzyszenie Klub Amazonek znajduje się na liście Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Każda złotówka ma znaczenie. Wspieramy w chorobie. Razem zrobimy więcej

 

Co Amazonki zrobią z pieniędzmi od darczyńców? Zorganizują więcej spotkań wspierających chorych i ich bliskich, zapewnią pomoc i opiekę psychologa. Zorganizują też więcej bezpłatnych badań profilaktycznych dla tych, którzy mają utrudniony do nich dostęp.

 

Amazonki uporały się ze swoją chorobą i służą pomocą oraz wsparciem kobietom oczekującym na zabieg lub będącym po operacji. Niosą im nie tylko wsparcie polegające na przekazywaniu własnego doświadczenia, ale również zaopatrują kobiety w bezpłatne poradniki i płyty DVD na temat rehabilitacji i wsparcia psychicznego. Przez cały czas swojej działalności jako priorytet stawiają działania mające na celu uświadamianie kobiet jak ważne jest wczesne wykrycie choroby, w tym celu organizują akcje profilaktyczno-edukacyjne.

Amazonki, zrzeszone w ogólnopolskiej Federacji, zasilają szeregi kilkunastu tysięcy kobiet, które są codziennie w dziesiątkach, setkach szpitali. Trzymają za ręce przerażone kobiety, którym właśnie świat się zawalił, które sparaliżowane strachem często nie wierzą w sens uciążliwej terapii. Niosą pomoc bezinteresownie, wspierają. O Amazonkach chore mówią, że to anioły, które niosą je ponad strach, prowadzą nową drogą w życiu, które tak je doświadcza. Są podporą, drogowskazem i wsparciem. Wspomóżmy i my Stowarzyszenie Klub Amazonek w Pionkach.

   

Zobacz także

Poranek z teatrem dla najmłodszych – Na tropie zaginionej opowieści
Poranek z teatrem dla najmłodszych – Na tropie zaginionej opowieści
78. rocznica Powstania Warszawskiego w Pionkach
78. rocznica Powstania Warszawskiego w Pionkach
Krwiodawco twoja krew jest bardzo potrzebna!!!
Krwiodawco twoja krew jest bardzo potrzebna!!!
Brak wody
Brak wody
Zielone Pionki – Aktywiści miejscy
Zielone Pionki – Aktywiści miejscy