Z jakich atrakcji wodnych będą mogli skorzystać mieszkańcy w okresie wakacyjnym?

25.06.2024 fot.: Kurier Pionkowski Tekst przeczytasz w 4 min.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji gospodarki gminy i infrastruktury, podczas którego tematem przewodnim było przygotowanie infrastruktury miejskiej do sezonu letniego. Na spotkanie został zaproszony dyrektor Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Andrzej Iwanowski.

Radnych miejskich, członków komisji najbardziej interesowało przygotowanie obiektów rekreacyjnych w ramach tzw. infrastruktury wodnej, czyli dostęp do ośrodka Staw Górny oraz basenu miejskiego w okresie trwania sezonu kąpielowego. Dyrektor POSiR wyjaśnił, że basen będzie czynny w okresie wakacji (od 24 czerwca do 23 sierpnia) w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach 13:30 – 20:15, a we wtorki i czwartki od 9:45 do 16:30 (wejścia do wody). W soboty basen będzie nieczynny, a od 26 sierpnia do 8 września przeprowadzone zostaną niezbędne przygotowania obiektu do rozpoczęcia zajęć nauki pływania dla uczniów szkół podstawowych. Od 9 września nastąpi powrót do pracy dwuzmianowej. Jeżeli w lipcu okaże się, że liczba osób korzystających z obiektu jest zbyt mała, to rozważona zostanie decyzja o zamknięciu basenu w sierpniu. Mieszkańcy i radni wnosili o możliwość korzystania z pływalni także w okresie wakacyjnym i w tym roku zdecydowano się na jej uruchomienie, by sprawdzić faktyczne zainteresowanie.

W czasie wakacji jeden ratowników zatrudnionych w ramach POSiR zostanie oddelegowany do pracy na terenie ośrodka Staw Górny, na plażę strzeżoną, drugi będzie dostępny podczas zajęć na basenie miejskim. Dodatkowo na czas otwarcia kąpieliska wodnego nad Stawem Górnym zatrudnieni zostaną dodatkowi ratownicy. 

Jak wyjaśniał dyrektor POSiR w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego, wychodząc naprzeciw uwagom mieszkańców, wprowadzony został dłuższy czas otwarcia obiektu przy ul. Polnej. Od 22 czerwca można korzystać z plaży wraz z całą infrastrukturą. Uruchomiony również zostanie wodny plac zabaw dla dzieci – trwa ostatnie badanie wody przez Sanepid. Ruszyła wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego, a także dostępne są pokoje gościnne.

W tej chwili operatorzy Wake Parku czekają na egzamin organizowany przez Ministerstwo Transportu. Najprawdopodobniej od 26 czerwca wyciąg do nart wodnych będzie znów czynny. Nie wszystkie wyciągi w regionie już działają, gdyż Ministerstwo Transportu unieważniło w całym kraju upoważnienia dla operatorów, którzy muszą je ponowić. Termin dla miasta Pionki został wyznaczony dopiero na wtorek 25 czerwca, choć POSiR wnioskował o jego wyznaczenie już w marcu.

Nikt sobie nie pozwoli, żeby ktokolwiek pracował bez odpowiednich uprawnień, a tym bardziej, gdy to urządzenie jest niebezpieczne i trzeba umieć na nim pracować. Pracownicy nasi, ci, którzy mieli uprawnienia, staną do ponownego egzaminu, mimo że te uprawnienia są ważne bezterminowo. Jednak obligatoryjnie zdecydowano o konieczności ponownego przystąpienia do egzaminu wszystkim operatorom – mówił Andrzej Iwanowski. Za uruchomienie wyciągów bez uprawnień grozi wysoka kara finansowa.

Kąpielisko nad Stawem Górnym będzie czynne codziennie od godz. 10:00 do 18:00. Działanie Splash Park zostało wydłużone do godz. 19:00, Wake Park czynny będzie do godz. 20:00, a wypożyczalnia sprzętu od 10:00 do 19:00. Obsługa toalet również została wydłużona do godz. 20:00.

Z ośrodka można korzystać bezpłatnie, ponieważ jego rewitalizacja została przeprowadzona w ramach m.in. wsparcia z Unii Europejskiej i do czasu zakończenia projektu nie można pobierać opłat za wstęp. Bezpłatne są również parkingi dla odwiedzających przy ul. Polnej oraz ul. Fabrycznej. W tym roku osoby nieuprawnione nie będą mogły wjechać na teren ośrodka z powodu licznych zniszczeń i notorycznego wjazdu samochodami na ścieżki spacerowe, trawniki oraz plażę. Na terenie obowiązuje więc całkowity zakaz wjazdu, poza miejscami wyznaczone. Porządku pilnować będzie patrol policji.

Przewodniczący komisji Dawid Jaroszek pytał o zeszłoroczne wyłączenia z użytkowania wodnego placu zabaw. Jak wyjaśnił dyrektor, było to podyktowane skażeniem wody, czego niestety nie da się uniknąć, bo nie da się skontrolować higieny osób korzystających z tego miejsca. Woda pozostająca w obiegu Splash Park jest oczyszczana na bieżąco i kontrolowana przez Sanepid, który w ubiegłym roku uznał, że stężenie bakterii e-coli jest zbyt wysokie, by zachować bezpieczeństwo użytkowników. Stąd też konieczność zamknięcia na czas unormowania parametrów. 

Jak poinformował dyrektor POSiR woda w zalewie została przebadana przez Sanepid i dopuszczona do użytkowania. Inspekcja sanitarna kilkukrotnie w trakcie sezonu kąpielowego monitoruje stan wody.

Już w najbliższy weekend czeka mieszkańców moc atrakcji na terenie ośrodka wypoczynkowego. W sobotę odbędą się Janki-Wianki, gdzie oprócz atrakcji dla najmłodszych będą też tradycyjne obchody tego święta oraz koncerty. Impreza rozpocznie się o godz. 17:30. Za to w niedzielę odbędzie się VI Turniej Charytatywny Beach Soccer „Włącz serce – gramy dla Jasia Drelewskiego”. Na to wydarzenie zapraszamy w godz. 9:30 – 17:30.

Zobacz także

Bezpiecznie i aktywnie nad wodą
Bezpiecznie i aktywnie nad wodą
Premiera filmu dokumentalnego Kryptonim “Klasztor” – dopaść Pileckiego
Premiera filmu dokumentalnego Kryptonim “Klasztor” – dopaść Pileckiego
Zabawy Podwórkowe – „Baw się z nami na podwórku”
Zabawy Podwórkowe – „Baw się z nami na podwórku”
„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
Komunikat do Mieszkańców miasta Pionki w sprawie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych
Komunikat do Mieszkańców miasta Pionki w sprawie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych