czwartek, 06 sierpnia 2020
poniedziałek, 24 czerwca 2019 11:45   
SOBÓTKI, JANKI, WIANKI, MOTO – WIANKI

Starły się ze sobą ogień i woda. Motocykliści dumnie przejechali przez miasto, dobry humor zapewnił kabaret „Otto” a w taneczne rytmy wprowadził zespół „Skaner”.

 

To były dwa dni dobrej rodzinnej zabawy. Były i tradycyjne obrzędy sobótkowe, ale obecny był również charakterystyczny warkot motocyklowych silników. Nie zabrakło dużej dawki humoru i muzyki disco polo.

Przez dwa dni nad Stawem Górnym odbywały się tradycyjne „Sobótki, Janki, Wianki, Motto – Wianki”. W tym roku impreza została wzbogacona o koncerty i motoryzacyjnych miłośników dwóch kółek. Atrakcji nie zabrakło.

Noc Świętojańska - siły przyrody osiągają w tym czasie swoją kulminację - tak przynajmniej wierzyli nasi przodkowie, święto to obchodzili, więc hucznie. Najkrótsza noc w roku była świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzono je na terenach zamieszkałych przez Słowian, Bałtów, Germanów, Celtów…

Impreza rozpoczęła się już w piątek. Mimo deszczowej pogody mieszkańcy nie zawiedli. Z parasolami i w kurtach przeciwdeszczowych na trochę podmokłym terenie włączyli się nurt wspólnej zabawy. Symbolicznego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk.

Koncertowy piątek rozpoczął „JMS Band”, który zafundował nam solidną dawkę reggae. Były to soczyste brzemienia i klimatyczne dźwięki uzupełnione muzycznym bogactwem melodii. Później na scenie pojawiła się doskonale znana grupa punkrockowa „The Bill”. Ich utwory „Wolność”, czy „Piosenka dla żołnierza” to już klasyka. Całość piątkowego koncertu uzupełnił zespół „Przystanek Mrówkowiec”.

Sobota to czas rodzinnego festynu. Przygotowano wiele atrakcji i zapewne nikt się nie nudził i znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano między innymi wesołe miasteczko w tym różne karuzele oraz elektryczne samochodziki. Na scenie z kolei najmłodszych zabawiał „Mirek i jego kot”, czyli połączenie cyrkowej ekwilibrystyki i klaunowego humoru. Uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieci świadczyły, że zabawa była wyśmienita. Warsztaty Terapii Zajęciowej zorganizowały loterię disco polo, w której do wygrania był miedzy innymi telewizor LCD LED.

Oczywiście „Sobótki, Janki, Wianki” to przede wszystkim tradycyjne obrzędy sobótkowe. Tę część imprezy prowadziła Anna Lipska z Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Dziś w tę szczególną noc odganiamy złe moce – mówiła między innymi Anna Lipska. Nie mogło, więc zabraknąć szukania Kwiatu Paproci, konkursu zaplatania wianków oraz skoków przez sobótkowe ognisko, które uroczyście rozpaliła Zastępca Burmistrza Kamila Kaczorowska.

Sobótkowe obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku. Jedno większe lub kilka małych ognisk musiało być rozpalonych ze świeżego drewna, nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza. Wokół ognia tańczono, śpiewano i odprawiano magiczne obrzędy przez całą noc. Tradycyjnie skakano przez ogień w wieńcu lub opasce zrobionych z ziół, co miało chronić przed duchami, demonami, czarownicami oraz chorobami.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się motocykle. Do naszego miasta przyjechało około trzystu miłośników motoryzacyjnych dwóch kółek. Choppery, ścigacze, czy cruisery to tylko niektóre typy tych wspaniałych maszyn. Część motoryzacyjna zorganizowana została przez pionkowskie Stowarzyszenie Motocyklowe Nie byłoby „Sobótek” gdyby nie seniorska grupa „Barwy Życia”, która już od ponad dwudziestu lat towarzyszy tej imprezie. Oczywiście także i tym razem nie mogło zabraknąć ich na scenie. Z kolei doskonały nastrój zapewnił znany i lubiany kabaret „Otto”. „Zasmażka” w ich wykonaniu to już klasyka.

Później na scenie królowały taneczne rytmy disco polo. Tę soczystą dawkę wpadającej w ucho muzyki zapewnił zespół „Skaner”. „Lato w Kołobrzegu”, czy „Moja wolność” to tylko, niektóre hity zespołu, która doskonale znała pionkowska publiczność. Na zakończenie tegorocznych „Sobótek” setkom mieszkańców zaprezentował się teatr ognia, który pokazał jak można okiełznać ten żywioł.

Organizatorami tegorocznego festynu „Sobótki, Janki, Wianki, Moto – Wianki” był Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Radomiu, Urząd Miasta w Pionkach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster