czwartek, 06 sierpnia 2020
piątek, 07 czerwca 2019 10:35   
DWORCE BĘDĄ ALE PÓŹNIEJ

Plan był bardzo ambitny. Planowano, że do końca przyszłego roku zmodernizowane zostaną dwa pionkowskie dworce kolejowe. Dziś wiadomo, że nie uda się dotrzymać tego terminu.

 

W połowie 2017 roku Polskie Koleje Państwowe S.A ogłosiły plan modernizacji dworców kolejowych. Na liście znalazły się również dwa pionkowskie dworce znajdujące się w ciągu linii kolejowe Nr 26.

Plan był bardzo ambitny. Zakładano, że dwa nasze dworce kolejowe Pionki Zachodnie PKP i Pionki Główne PKP zostaną zmodernizowane do końca 2020 roku. Niestety już na wstępnym etapie prac projektowych pojawiły się problemy.

I tak w przypadku dworca Pionki Główne PKP (w terminologii Polskich Kolei Państwowych „Pionki”) perturbacje wynikały między innymi z wpisania obiektu do rejestru zabytków. Z kolei w przypadku dworca Pionki Zachodnie PKP przedłużały się uzgodnienia dotyczące szczegółowych uzgodnień projektu wykonawczego.

- Wpisanie dworca Pionki do rejestru zabytków może wydłużyć okres projektowania i wpłynąć na zwiększenie zakresu robót budowlanych – informowała nas w 2018 roku Aleksandra Grzelak z Polskich Kolei Państwowych.

Potwierdziły się wcześniejsze obawy i już dziś wiadomo, że modernizacja pionkowskich dworców zrealizowana zostanie z opóźnieniem.

- Postępowanie przetargowe na prace budowane planujemy ogłosić w II kwartale 2019 r. Biorąc pod uwagę, że wybór wykonawcy będzie przebiegał płynnie, bez zakłóceń, otwarcie dworców dla podróżnych planowane jest w 2021 r – informuje nas obecnie rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A Michał Stilger. Tak więc zaplanowana modernizacja do końca 2020 roku opóźni się o co najmniej dwanaście miesięcy.

- Aktualizacja harmonogramu dla tych inwestycji wynika z przedłużających się procedur administracyjnych, związanych m.in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W przypadku dworca Pionki (Pionki Główne) nastąpiło także wydłużenie prac projektowych, co z kolei wynikało z wpisania dwora do rejestru zabytków. Nastąpiło to w czasie tworzenia projektu – wyjaśnia przyczyny opóźnienia Michał Stilger.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster