czwartek, 06 sierpnia 2020
środa, 05 czerwca 2019 14:20   
XIV ZAWODY SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Zajmują pierwsze, drugie czy trzecie miejsca, ale to tylko statystyka. Tu każdy wygrywa, każdy jest zwycięzcą.

 

Piątego czerwca na terenie Ogródka Jordanowskiego odbyły się XIV Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych „Każdy jest zwycięzcą swoich słabości”.

Edukacyjna kostka, spostrzegawczość, rzut woreczkami do kosza, strzał do bramki, czy też bieg na trzydzieści metrów to tylko niektóre konkurencje sportowe, z którymi zmagali się zawodnicy czternastych już Zawodów Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez pionkowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej.

- Pamiętajcie, że już teraz jesteście zwycięzcami. Mimo różnych przeciwności nie poddajecie się i zawsze jesteście najlepsi – mówiła do uczestników Renata Glimasińska z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Podstawową zasadą imprez sportowych dla niepełnosprawnych jest danie każdemu szansy na zwycięstwo. Jeśli nie nad przeciwnikiem, to choćby nad własnymi słabościami, niezależnie od tego, na jakim poziomie te słabości będą. I tak od wielu lat jest w naszym mieście, podczas sportowej rywalizacji organizowanej przez nasz WTZ. Pionkowska impreza jest jedną z największych w regionie.

Do Pionek przyjeżdżają uczestnicy z wielu ośrodków. W tym roku w XIV Zawodach Sportowych Osób Niepełnosprawnych udział wzięli: Publiczna Szkołą Podstawowa Nr 1, klasy IIIA i VI B, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pionkach, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pionkach, klasy: IIB, IIIB i IVB, Szkoła Specjalna w Zespole Szkół w Pionkach, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Radomiu, Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy, Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pionkach, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych w Pionkach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Młodocinie Większym, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej, oraz oczywiście organizator, czyli Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach. Wielu uczestników do Pionek przyjeżdża już od kilku lat. Dla nich to już impreza cykliczna, gdzie spotykają swoich znajomych, ale również podczas zawodów uczestniczą w sportowej rywalizacji i jednocześnie rehabilitacji.

Co prawda podczas rozgrywania konkurencji sportowych mocno doskwierał upał, lecz mimo tego nikt się nie oszczędzał, Każdy w swojej konkurencji chciał wypaść jak najlepiej. Oczywiście wszystko w duchu czystej i sportowej rywalizacji. W tegorocznych zawodach udział wzięło ponad stu sześćdziesięciu sportowców z niepełnosprawnością z terenu Powiatu Radomskiego.

Wśród gości czternastych Zawodów Osób Niepełnosprawnych obecny był między innymi Burmistrz Miasta Robert Kowalczyk, Zastępca Burmistrza Kamila Kaczorowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Jolanta Michajuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Ryszard Dybiński, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej Marcin Alot, Skarbnik Urzędu Miasta Pionki Beata Pietrus, Michał Seweryn – Grupa „Pirlo”, Grażyna Ciechońska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu, Emilia Mąkosa z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Pionkach a także Bogusława Mykietyn z Powiatowego Urzędu Pracy Filia w Pionkach. Imprezę prowadził Kamil Marszalek oraz Dariusz Korczak z Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Pionkach.

Wiele się w Pionkach zmienia, – ale od lat pewne jest jedno – stałym punktem odniesienia w naszym mieście są czerwcowe zmagania sportowe niepełnosprawnych organizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. A miejscem wspólnej ich i naszej integracji jest Ogródek Jordanowski.

(r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster