niedziela, 26 maja 2019
czwartek, 04 października 2018 11:53   
LITERACKIE SPOTKANIE Z GRAŻYNĄ JEROMIN - GAŁUSZKA

W środku tygodnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach odbyło się spotkanie z pisarką Grażyną Jeromin – Gałuszka.

 

- Zazwyczaj nie robię wcześniej żadnych notatek i nie każda książka ma już gotowy tytuł – mówiła między innymi o swojej twórczości autorka „Zmowy byłych żon”, czy też ”Legendy” Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Literacka misja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach prowadzi między innymi poprzez spotkania autorskie. Cykliczne kontakty z ludźmi pióra mają już ugruntowaną pozycję, a pozytywne efekty z organizowania i uczestniczenia w nich pogłębiają wrażliwość słuchaczy, stanowią inspirację do czytania a także upowszechniają szeroko pojętą kulturę słowa.

Tym razem w gościnnych murach pionkowskiej biblioteki o swojej twórczości opowiadała liderka tak zwanej twórczości kobiecej Grażyna Jeromin – Gałuszka.

- Już jako dziecko pisałam krótkie opowiadania. Kilka lat temu jedno z wydawnictw ogłosiło konkurs na powieść. Napisałam i okazało się, że zajęłam pierwsze miejsce – rozpoczęła opowieść o swojej twórczości Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Była to powieść „Złote nietoperze” wydana w 2007 roku przez znane wydawnictwo „Prószyński i S-ka”. Później na rynku wydawniczym ukazały się takie powieści jak: "Magnolia", "Zmowa byłych żon”, czy „Kobiety z Czerwonych Bagien”.

Jak sama podkreśla fabuła i bohaterowie każdej z książek powstają w jej wyobraźni. Musi sama widzieć to co później trafia do rąk Czytelników.

- Wyobrażam sobie głównych bohaterów a także całą fabułę. Zanim coś napiszę muszą to zobaczyć – mówiła dalej Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Pisarka Grażyna Jeromin – Gałuszka pisze przede wszystkim w domu. To jej miejsce pracy twórczej. Jak sama podkreśla mieszka tam, gdzie kończą się wszystkie drogi, a więc w Sosnowicy niedaleko Radomia. W tym niewielkim przysiółku znajduje się zaledwie kilka domów.

- Ciężko mi wyjeżdżać z domu. Jeżeli już muszę to zaledwie na kilka dni. Dom to moja przystań pracy twórczej- kontynuowała swą wypowiedź autorka między innymi „Legendy”.

W dorzeczu Radomki wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. Chociaż nigdy nie pracowała w bibliotece to jest absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada również przygotowanie do pisania scenariuszy, gdyż ukończyła „filmówkę” czyli Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej – scenopisarstwo. Nic więc dziwnego, że w swoim dorobku twórczym i artystycznym ma także scenariusze. Jedna z dużych komercyjnych stacji filmowych wykupiła prawa do sfilmowania jednej z jej książek.

Podkreśla, że dotychczas nie napisała takiej książki, o której może powiedzieć, że jest to jej ulubiona powieść. Ale jest książka, z której jest szczególnie dumna.

- To „Legenda” a więc książka bardzo odmienna od nurtu, do którego przyzwyczaiłam Czytelników. Wydawca niemalże dosłownie złapał się za głowę, gdy przeczytał rękopis, ale zdecydował się na jej wydanie – kontynuowała opowieść przez swoje literackie wybory Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Słuchacze spotkania autorskiego, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Orzeszkowej pytali, jak powstają jej książki i czy praca pisarza jest trudna.

- Przede wszystkim nie robię prawie żadnych notatek. Tytuł wymyślam czasami już po napisaniu książki a czasami proponuje wydawca. Najważniejsza jest systematyczność i określone ramy czasowe – mówiła Grażyna Jeromin – Gałuszka. Ponadto zaznacza, że każda książka to również kolejna porcja nauki. Czy miewa kryzysy twórcze?

- Oczywiście, że tak. Każdy pisarz ma takie kryzysy, ale wiem już, że można je przezwyciężyć. Potrzebna jest między innymi silna motywacja oraz narzucone przez wydawcę terminy – mówi dalej Grażyna Jeromin – Gałuszka. Nad czym teraz pracuje? Jakich nowości możemy się spodziewać?

- Doszłam do wniosku, że czas już napisać sagę. Roboczy tytuł to „200 wiosen”. Obecnie kończę drugą część. Pierwsza będzie wydana na początku przyszłego roku a kolejne w odstępach kilkumiesięcznych – dodała Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Spotkania autorskie, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna oprócz udostępniania zbiorów bibliotecznych wpisują się w jedno z fundamentalnych zadań jakim jest popularyzacja czytelnictwa. Dzięki takim przedsięwzięciom literackim Czytelnicy chętniej sięgają po książkę.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster