czwartek, 27 czerwca 2019
poniedziałek, 01 października 2018 14:08   
MAZOWSZE NA ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca ,,Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego zaprezentowali się przed pionkowską publicznością.

 

Występ zespołu „Mazowsze” uświetnił miejskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze” to prawdziwy obieżyświat. W ciągu siedemdziesięcioletniej działalności dało prawie 7 000 koncertów w kraju i za granicą, dla prawie 23 mln publiczności, przemierzyło ponad 2 300 000 km. Ponad 200 razy wyjeżdżało za granicę, do 50 krajów na 6 kontynentach. Należy również do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa tańców narodowych i regionalnych, a także piosenek, przyśpiewek i obyczajów.

Tym razem gościł w naszym mieście. Zespół wystąpił z repertuarem „Pieśni patriotyczne”. W naszym mieście miało to bezpośredni związek z inauguracją setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

- Występ zespołu Mazowsze uświetnia i jeszcze bardziej podkreśla nasze miejskie obchody związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił tuż przed rozpoczęciem koncertu Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

Artyści wykonali utwory, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom i dodawały ducha w trudnych chwilach. Pieśni, które były i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej. Swój występ rozpoczęli od niezwykle patriotycznej „Warszawianki” z czasów Powstania Listopadowego. Później zabrzmiała zawsze dumna i podniosła „Rota”. Oczywiście podczas tego patriotycznego koncertu nie mogło zabraknąć „Pierwszej brygady”.

Koncert Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” to niezwykła muzyczna podróż przez historię. Przez czasy powstań, zaborów i odzyskania niepodległości. W pieśniach zaprezentowanych przez nasz bez wątpienia narodowy zespół „Mazowsze” można było usłyszeć nasze sukcesy, ale i porażki, których nie brakowało na kartach naszej pięknej i dumnej historii.

Przedsięwzięcie współorganizowane z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster