środa, 30 września 2020
poniedziałek, 17 września 2018 14:17   
BAJKOWO I POETYCKO W BIBLIOTECE

Literackie strofy i świat baśni zawitał do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszystko za sprawą białoruskiej poetki Jeleny Jasek.

 

Urodziła się w Nowogródku a więc w mieście, w którym na świat przyszedł nasz wielki poeta Adam Mickiewicz. Swoją twórczość realizuje w trzech językach: polskim, białoruskim oraz rosyjskim.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach jest popularyzacja literatury i twórców poprzez płaszczyznę spotkań autorskich. W naszej miejskiej książnicy spotkania takie mają już ugruntowaną pozycję, a pozytywne efekty z organizowania i uczestniczenia w nich są nie do przecenienia.

Bezpośrednie twórcze kontakty z autorami uczą świadomego i pełnego odbioru literatury, pogłębiają wrażliwość swoich słuchaczy a także stanowią inspirację do czytania, oraz upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Są szczególnie ważne gdy odbiorcami są dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Najmłodszym dają literacki fundament i są przepustką w stronę pięknego języka ojczystego.

Siedemnastego września Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach przy ulicy Orzeszkowej gościła niezwykłą pisarkę i autorkę Jelenę Jasek. Urodziła się w Nowogrodku, a więc w mieście, w którym przyszedł na świat nasz wieszcz Adam Mickiewicz. Od kilku lat mieszka w Polsce a twórczo realizuje się w Kozienickim Domu Kultury, gdzie należy do Grupy Poetyckiej „Erato”.

Odbiorcami twórczości Jeleny Jasek byli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 kl. IIIa. Jelena Jasek poprzez bezpośredni kontakt starała się zaszczepić w dzieciach miłość do literatury. Po krótkiej prezentacji swojej twórczości i zaprezentowaniu kilu wierszy spotkanie szybko przerodziło się w ożywioną wspólną konserwację. Autorka Jelena Jasek umiejętnie wprowadziła młodych uczniów w świat baśni i literatury. Uczniowie stali się, więc nie tylko odbiorcami sztuki ale również jej twórcami.

Dzieci zadawały pytania, a także kreowały rożne formy poetyckie. Aktywnie kroczyli przez świat baśni i literatury. Spotkanie z Jeleną Jasek zapewniły możliwość otworzenia się dzieci na twórcze podejście do świata a jednocześnie pozwoliły na uwolnienie często skrywanej młodej wyobraźni.

Opiekunami uczniów z klasy IIIa Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 jest Renata Wierzbicka i Monika Płachta- Ruba. Z kolei w rolę gospodarza wcieliła się Agata Chmielewska oraz Małgorzata Mamnicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster