wtorek, 29 września 2020
poniedziałek, 10 września 2018 11:48   
POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW

Gospodarzem tegorocznego tradycyjnego powiatowego Święta Plonów była gmina Wolanów. Podczas tego ludowego święta nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego miasta.

 

Razem i twórczo zaprezentowało się nasze miasto podczas Powiatowo – Gminnych Dożynek Powiatu Radomskiego. Miejska Biblioteka Publiczna, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centrum Aktywności Lokalnej oraz Miejski Ośrodek Kultury wspólnie zaprezentowały swoje najlepsze atuty.

Starostowie dożynek: Teresa Woźniak i Jarosław Sambor.

Nasze tradycje dożynkowe znane są od XVI wieku, kiedy to rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska chociaż swoim rodowodem sięgają czasów przedchrześcijańskich. Jednocześnie w Starym Testamencie możemy odnaleźć liczne odniesienia do Dnia Pierwszych Plonów. W każdym razie Święto Plonów było zwieńczeniem całorocznej mozolnej i trudnej pracy rolników. Miało być nagrodą wychwalającą ich trud.

Tegoroczne wieńce.

Tegoroczne Powiatowe Gminne Dożynki Powiatu Radomskiego zorganizowane zostały w Wolanowie. Wybór Wolanowa nie był przypadkowy. W tej jednej z szesnastu gmin wchodzącej w skład powiatu aż ponad osiemdziesiąt procent powierzchni zajmują użytki rolne. Podziękowanie za tegoroczne zbiory rozpoczęło się od tradycyjnej dziękczynnej Mszy Świętej celebrowanej przez miejscowych oraz zaproszonych księży.

Ubijanie masła w maselnicy.

- Każda praca jest błogosławieństwem tak jak chleb, który jest owocem ciężkiej pracy rolnika – mówił podczas homilii jeden z księży. Po części duchowej przyszedł czas na tradycyjne obrzędy dożynkowe. Rozpoczęły się od części artystycznej w wykonaniu pionkowskiego zespołu „Kontrast”, który zatańczył zawsze dostojnego poloneza.

Później niemalże majestatycznie wyruszył tradycyjny korowód dożynkowy, w którym znalazły się ubrane w stroje ludowe zespoły dożynkowe, niosące wykonane przez siebie wieńce. Wszystkie podlegały ocenie nie tylko pod względem wizualnym, ale również w odniesieniu do zgodności z tradycją i dawnymi obyczajami. Zdaniem jury najlepiej wszystkie te kryteria spełniał wieniec przygotowany przez Zespół Śpiewaczy „Bieniędzice” z Wolanowa. Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez Gminę Skaryszew a trzecie zajął wieniec z Gminy Jastrzębia przygotowany przez zespół „Raz na Ludowo”.

"Kapela z Leśnej" Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Oczywiście podczas tegorocznego Święta Plonów nie mogło zabraknąć niemalże już historycznych obrzędów zwyczajowo kojarzonych z naszą wsią. Można więc było zobaczyć na czym polega młócenie cepem, rżnięcie bala piłą ręczną, czy też ubijanie masła w maselnicy. W obrzędach tych zaprezentowali się między innymi mieszkańcy naszego miasta, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Najładniejszy wieniec.

Również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej niezwykle widowiskowo zaprezentowali się na scenie. Artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej jako „Kapela z Leśnej” przedstawiła swój bogaty repertuar pieśni ludowych. Gromkie brawa były najlepszą nagrodą za ich występ.

Nasze wspólne stoisko.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że cztery pionkowskie instytucje samorządowe: Miejska Biblioteka Publiczna, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centrum Aktywności Lokalnej oraz Miejski Ośrodek Kultury razem i twórczo zaprezentowały swój dorobek. Biblioteka oprócz prezentacji książek w ramach Pionkowskiej Serii Wydawniczej zaprasza do decoupage.

Przygotowywane w ten sposób doniczki cieszyły się ogromną popularnością. Z różnymi formami rękodzieła artystycznego można było się zetknąć na stoiskach CAL i MOK. Trwałym spoiwem wspólnego stoiska pionkowskich instytucji samorządowych były Warsztaty Terapii Zajęciowej. Samorząd naszego miasta reprezentowany był przez Burmistrza Miasta Pionki Romualda Zawodnika i przez Marzenę Murawską – radną Powiatu Radomskiego.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster